Bryla z proe do nx

NX CAM/Unigraphics
Awatar użytkownika

Autor tematu
LukasB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 132
Rejestracja: 02 wrz 2008, 12:51
Lokalizacja: Poznań

Bryla z proe do nx

#1

Post napisał: LukasB » 19 lis 2009, 19:17

Witam wszystkich !! Pracuje z NX6 i caly czas wydaje mi sie ze mam problem z modelami ktore laduje z ProE jako *.stp poniewaz sciezki narzedzia nie maja skladu (np wejscia wyjscia robi jak mu sie podoba). Czasami narzedzie potrafi wciac sie w bryle bo np nie miesci sie zaokraglenie narozy wiec na jakims tam poziomie robi na prosto. Bardzo mi sie to nie podoba i wydaje mi sie ze chodzi tu o konwersje modelu z proe. Czy mozecie poweidziec do jakiego formatu najlepiej konwertowac z proe do NX ?? Pomocy



Tagi:


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#2

Post napisał: SACZI » 19 lis 2009, 20:26

Parasolid jest chyba najlepszy formatem pośrednim.
Problem w tym, że tak, jak NX "lubi" Parasolida, tak ProE "lubi" STE/STEP'a.

Awatar użytkownika

nxcam
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 734
Rejestracja: 04 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Tuszyma
Kontakt:

#3

Post napisał: nxcam » 19 lis 2009, 21:04

co do wejść/wyjść - można ustawić i wskazać konkreny punkt rozpoczęcia tych ruchów zamiast automatu

naroza - sprawdzasz opcją ToolPath/Gouge Chacking (polish: Ścieżka narzędzia/Sprawdż kolizję) i wyłapuje kolizje ? Nie wiem czy to może to, ale miałem kiedys problem z "naciąganymi" promieniami w programie CAD (nazwa nieistotna), które po konwersji były w środku puste... Jak się później okazało były juz "łatane" na etapie CAD. Po wczytaniu zrób analize modelu poleceniem z menu Analysis/Check Geometry (Analiza/Sprawdź geometrię...)

jesli masz dostep do CAM w Pro/E to sprawdz co robi na tych promieniach

+ o jaką operację chodzi... moze uzywasz operacji zgrubnej (cavity mill) jako wykanczajacej (cut pattern czyli wzór scieżki jako profile) wowczas ważna jest kontrola stepover (szer. skraw.) na oknie głównym i max stepover na narozach

jeśli powyższe może niezdarne wskazówki zawiodą, może najlepiej podeślij jakis przykład na email to postaram sie pomóc

Awatar użytkownika

Autor tematu
LukasB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 132
Rejestracja: 02 wrz 2008, 12:51
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: LukasB » 21 lis 2009, 14:09

nxcam pisze:co do wejść/wyjść - można ustawić i wskazać konkreny punkt rozpoczęcia tych ruchów zamiast automatu

naroza - sprawdzasz opcją ToolPath/Gouge Chacking (polish: Ścieżka narzędzia/Sprawdż kolizję) i wyłapuje kolizje ? Nie wiem czy to może to, ale miałem kiedys problem z "naciąganymi" promieniami w programie CAD (nazwa nieistotna), które po konwersji były w środku puste... Jak się później okazało były juz "łatane" na etapie CAD. Po wczytaniu zrób analize modelu poleceniem z menu Analysis/Check Geometry (Analiza/Sprawdź geometrię...)

jesli masz dostep do CAM w Pro/E to sprawdz co robi na tych promieniach

+ o jaką operację chodzi... moze uzywasz operacji zgrubnej (cavity mill) jako wykanczajacej (cut pattern czyli wzór scieżki jako profile) wowczas ważna jest kontrola stepover (szer. skraw.) na oknie głównym i max stepover na narozach

jeśli powyższe może niezdarne wskazówki zawiodą, może najlepiej podeślij jakis przykład na email to postaram sie pomóc
Witam. Uzywam zwyklej operacji zgrubnej cavity mill - wzdluz czesci wszystko jest pieknie dokupi nie wsadze tak jakis narozy. Wiadomo nie w kazdej bryle tak robi dlatego cos mi sie tu nie podoba z ta konwersja z proe. Np zastosoeanie cavity mill jako wykanczajaej robi rewejacyjnie a inaczej sie jakos gubi. Chcialbym zeby mi ktos wytlymaczyl dokladnie co oznacza funkcja limit szerokosci w ofcji naroza ?? bo tego tak do konca nie rozumiem . dzieki za chec pomocy:)

Awatar użytkownika

nxcam
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 734
Rejestracja: 04 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Tuszyma
Kontakt:

#5

Post napisał: nxcam » 24 lis 2009, 13:56

jeśli narzucony promień zaokrąglenia:
- nie może być utrzymany wówczas jest zmniejszony
- nie może być w ogole wpisany/zastosowany (spowodował by kolizję itp) wówczas wyskakuje komunikat sugerujący jego zmniejszenie

w obróbkach wykańczających (np. na stałych Z) stosuje sie raczej minimalne/żadne promienie na ścieżkach roboczych ponieważ powierzchnia nie byłaby dokładnie odwzorowana. zastosowanie promienia powoduje pozostawienie resztek w narożach.

podobnie jest w obróbce zgrubnej. jeśli zakładasz duży promien (np 50% średnicy głowicy) wówczas pozostaje spory naddatek w narożach detalu (stosujesz później obróbki resztek) i pozostaje naddatek pomiędzy sąsiadującymi ściezkami na danym poziomie.
aby nie doszło do uszkodzenia narzędzia przy kolejnym sąsiednim przejściu wykonywana jest ściezka w kształcie pętli która obrabia te pozostałości - patrz rysunek

Wprowadzenie Stepover Limit (Limit szerokości) pozwala kontrolować maksymalną odległość między sąsiadującymi ścieżkami na narożach (po wprowadzeniu własnego promienia zokrąglenia) w stosunku do standardowej szerokości skrawania

Z moich doświadczeń wynika iż ustawienie wartosci limitu na 100% np. praktycznie eliminuje zmniejszenie promienia zaokraglenia (utrzymuje zadeklarowaną wartość) w samych narożach. Dla operacji CAVITY MILL (z wzorem Profil) lub ZLEVEL PROIFLE jako półwykańczjącej wówczas na kolejnych poziomach jest utrzymywany w narożach ten sam promień, choć pozostaje naddatek w narożach i więcej nie obrobionych miejsc dla kolejnych operacji
Załączniki
corners1.JPG
corners1.JPG (17.84 KiB) Przejrzano 849 razy

Awatar użytkownika

Autor tematu
LukasB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 132
Rejestracja: 02 wrz 2008, 12:51
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: LukasB » 24 lis 2009, 18:13

Dzieki za male wytlymaczenie tego co bylo mi nie do konca jasne :) teraz aby nie zakladac nowego tematu mam pytanie czy maja licencje w firmie tylko na camexpres mam mozliwosc szybkiego zaklejenia zbednych otworow np w formie ?? wiem ze cos takiego jest poniewaz widzialem na youtubie lecz ie wiem gdzie tego szukac jakbys mogl prosze o podpowiedz. z gory dzieki pozdrawiam.

p.s. a kiedy dokladnie wyjdzie ta ksiazka ??

Awatar użytkownika

nxcam
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 734
Rejestracja: 04 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Tuszyma
Kontakt:

#7

Post napisał: nxcam » 24 lis 2009, 18:45

co do zaślepiania założyłem nowy temat - niech inni tez skorzystają... :)
ksiązka już się drukuje - pamiętam o wysyłce, na www.cad.pl dziś juz powiesili że jest ale czasowo niedostępna...

Awatar użytkownika

Autor tematu
LukasB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 132
Rejestracja: 02 wrz 2008, 12:51
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: LukasB » 24 lis 2009, 19:09

nxcam pisze:co do zaślepiania założyłem nowy temat - niech inni tez skorzystają... :)
ksiązka już się drukuje - pamiętam o wysyłce, na www.cad.pl dziś juz powiesili że jest ale czasowo niedostępna...

rewelacja wielkie dzieki :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NX CAM/Unigraphics”