frez kulowy czy inny do płaskorzeźb w drewnie i mdf

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających
Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#11

Post napisał: bartuss1 » 01 sty 2014, 20:23

niedziwiedzi i tygrysow juz mi sie nie chcialo
sprzedałem tylko jakąs podobizne na zamowienie, jakiegos cepa siatkarza z mostostalu, jednak 50 zł za 4 godziny rycia dwójka jedną i drugą to troche mało


https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Tagi:

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#12

Post napisał: KAJOS » 01 sty 2014, 20:39

R0.5*30H*6D*75L*2F
R0.5 - promień
30 - dł części roboczej
6 - średnica trzpienia mocujacego
75 - dł. całkowita
2F - dwuzwojowy
bartuss1, - dlatego lepiej cos wyfrezowac w negatywie albo zrobic negatyw z orginału i kopie z gipsu do sztukateri sprzedasz lub gipsowe płaskorzeźby do sklepiku z dewocjonaliami.

[ Dodano: 2014-01-01, 20:42 ]
PS.bartuss1, - te kafory moze masz jeszcze ? tzn w STL czy ?
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#13

Post napisał: Dolce » 01 sty 2014, 21:31

Kajos mam prośbę, zerknij jeszcze na mój ostatni post z pierwszej strony. Nie zauważyłem, że już odpisałeś i dopisałem tam zapytanie odnośnie tego, czy jest jakaś różnica na korzyść frezu stożkowego kulistego względem zwykłego "prostego" frezu kulistego oraz czy do obróbki drewna można stosować z powodzeniem frezy grawerskie (jak one się mają do stożkowych, czy w ogóle nadają się do ego typu obróbki jak reliefy) ?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#14

Post napisał: bartuss1 » 01 sty 2014, 23:45

jakie kafory? chodzi ci o te kacki ?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#15

Post napisał: KAJOS » 02 sty 2014, 08:39

Frez który dałem ci w linku nadaje sie do obróbki na gotowo bez zgrubnej.Zwyklym frezem kulowym małej średnicy nie pojedziesz na gotowo gdy sa spore zaglębienia w materiał .Frezy grawerskie tak jak podaleś w linku allegro po obrobce zgrubnej da rade ,najlepiej samemu potestowac na małych prostych detalach.

bartuss1, Kacki , kacki tak ło-nie mi chodzi :mrgreen:
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#16

Post napisał: Dolce » 02 sty 2014, 11:12

Rozumiem, to wygodne narzędzie. Odpada też problem ustawiania "zera" po zmianie narzędzia co w warunkach amatorskich zawsze sprawia pewną trudność.
1) W takim razie przy zastosowaniu takiego narzędzia w programie wybiera się tylko parametry dla obróbki wykańczającej, bez konieczności stosowania obróbki zgrubnej ?
2) Nie miałem nigdy takiego frezu w ręce. Czy w tym narzędziu odcinek przed jego wierzchołkiem jest bez stożka czy też stożek jest na całej długości roboczej narzędzia ?
Wydaje mi się, że rozwiązanie z odcinkiem bez stożka jest logiczne. Chodzi mi o taką sytuację, by uniknąć uzyskiwania "stożkowej" powierzchni w materiale, gdy na reliefie jest prosty/pionowy (w osi Z) odcinek. Zilustrowałem to w załączonym rysunku.
W przypadku, gdyby narzędzie było na całej długości roboczej stożkowe, nie uzyska się linii prostej w Z. Jak to wygląda w praktyce ?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#17

Post napisał: bartuss1 » 02 sty 2014, 15:38

KAJOS pisze:Kacki , kacki
napisz maila to ci znajde i wysle
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


esperad
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2011, 18:51
Lokalizacja: Jordanów

#18

Post napisał: esperad » 03 sty 2014, 14:11

frez allegro
Znalazłem na allegro własnie takie frezy ale jakoś nie mam zaufania do takich aukcji i na razie nie odważyłem się kupić.
Przeczytałem nie jeden wątek o frezowaniu w drewnie i postanowiłem sprawdzić jak będzie szło takim frezem. Ktoś podawał link do sklepu z takimi frezami ale na trzonek 1/4 cala ja potrzebuje bardziej 1/8 coś ponad 3.17mm.


Autor tematu
Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#19

Post napisał: Dolce » 03 sty 2014, 16:32

Myślę, że użycie takiego frezu jest wygodne natomiast pewnie nie uzyska się nim prostych pionowych odcinków w osi Z. To nie jest w większości reliefów kłopot.
Natomiast przeprowadziłem wczoraj symulację takim narzędziem dodanym do katalogu jako frez grawerski promieniowy. Efekt symulacji był gorszy niż przy wybraniu prostego fezu kulistego o takiej samej średnicy końcówki i takich samych parametrach pracy. Podejrzewam jednak, że to wynik odczytywania przez program narzędzia jako frezu grawerskiego a nie jako frezu kulowego.
Przy okazji mam pytanie o dodanie tego typu narzędzia do katalogu artcama :
grawrskie kuliste
Załóżmy, że wybieramy frez nr 1 z tabelki (kod B3A-1004) :
- Kąt pochylenia ostrza α - 10 stopni
- Średnica kuli ostrza 2R
- Długość ostrza L1 - 16,0 mm
W artcamie te parametry są nieco inaczej definiowane - chodzi mi o kąt pochylenia. Z tego co widzę, na aukcji podawany jest kąt pomiędzy linią stożka a linią biegnącą wzdłuż środka narzędzia przesuniętą do zewnętrznej średnicy łuku kuli i to jest pomnożone x 2 (1/2α x 2), natomiast w artcamie jest to po prostu kąt pomiędzy linią stożka a linią biegnącą wzdłuż środka narzędzia. Czy można w takim razie przyjąć, że do artcama wpisujemy kąt narzędzia podany w aukcji podzielony przez /2 czyli 5 stopni ?
Dodatkowo w artcam nie podaje się średnicy ostrza tylko promień, czyli w tym przypadku należało by zapewne wybrać 0.2mm (1/2 ze średnicy 0.4mm).
Poprosił bym o opinię czy dobrze rozumuję.

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#20

Post napisał: KAJOS » 03 sty 2014, 20:54

Dolce, - tak jest nie uzyskasz prostego odcinka tej jak na zamieszczonym foto - albo Ci go zetnie jak wygenerujesz ścieżke dla kulki a uzyjesz stożka albo-albo stożka i nie dojedzie pozostawiajac materiał np do ręcznego dopieszczenia.
W Artcamie podajemy promiń ,kąt to od środka narzedzia do lini części roboczej.Wszystko kwestia praktyki i do świadczeń ,experymentuj :wink:
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”