Ustawienia falownika ?

FALOWNIK LG IG5A - SV075IG5A-4

Dyskusje dotyczące silników elektrycznych i falowników.

Autor tematu
myro6
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 04 lis 2013, 09:16
Lokalizacja: Nowy Targ

Ustawienia falownika ?

#1

Post napisał: myro6 » 03 lis 2021, 21:32

Cześć od mojego ostatniego postu na forum minęło ponad siedem lat.
Postanowiłem wtedy zbudować własną frezarkę, kupiłem sporo "złomu" pospawałem od wibrowałem i tak sobie przeleżały te elementy do stycznia tego roku bo albo były inne wydatki albo nie było czasu. Na chwile obecną nie wiele już trzeba do ukończenia projektu. Przechodząc do sedna sprawy postanowiłem zapytać zanim coś zepsuje a mianowicie posiadam chińskie wrzeciono chłodzone powietrzem
V 380
300 Hz
18000 RPM
6 KW
12A

oraz falownik LG IG5A - SV075IG5A-4
w falowniku tym nie mogę ustawić parametru H30 (moc znamionowa napędzanego silnika) na 6 KW. Mogę tylko wybrać zapisane wartości: 5,5 KW lub 7,5 KW co powinienem wybrać w parametrze H30 aby nie uszkodzić ani falownika ani wrzeciona ?

Pytanie drugie sterować wrzecionem w trybie U/f czy wektorowo. Podobno sterowanie wektorowe nie jest zalecane.




atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2796
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Ustawienia falownika ?

#2

Post napisał: atom1477 » 06 lis 2021, 15:18

Wpisz 5,5 kW.
W jakim trybie lepiej sterować to nie wiem.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Ustawienia falownika ?

#3

Post napisał: tristar0 » 06 lis 2021, 15:53

Wpisz 5.5Kw i w parametrze auto tuningu włącz na statyczne pomiar falownik sam sobie sprawdzi rezystancję i prąd pracy więc H30 pomijasz , jeśli wrzeciono ma mieć moment obrotowy duży na niskich obrotach to ustawiasz pracę wektorową .

Dodane 5 minuty 33 sekundy:
Auto tuning H41 ,sterowanie wektorowe H40-3
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


Autor tematu
myro6
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 04 lis 2013, 09:16
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: Ustawienia falownika ?

#4

Post napisał: myro6 » 11 lis 2021, 00:12

Dzięki za odpowiedz
"w parametrze auto tuningu włącz na statyczne" który to parametr ?

Nie było pytania. :oops:
Dodane 5 minuty 33 sekundy:
Auto tuning H41 ,sterowanie wektorowe H40-3
[/quote]

Jeśli kogoś to interesuje to znalazłem uzasadnienie do drugiego pytania a mianowicie dlaczego nie zaleca się sterowania wektorowego.

"Silnik wrzeciona szybkoobrotowego pracującego z częstotliwościami 400Hz...1kHz, zasilany z falownika z uruchomionym sterowaniem wektorowym jest obarczony błędnym doborem a parametry napędowe bardzo często ulegają znacznemu pogorszeniu!"
"Mimo zastosowania w falownikach coraz szybszych procesorów i specjalizowanych procesorów matematycznych, przy dużych prędkościach silnika system nie nadąża w wyliczaniu kolejnych orientacji pola mimo zastosowania transformacji matematycznych Clarke’a i Parka - co nieznacznie upraszcza analizowanie i wyliczanie układu wektorowego. W takim przypadku niekontrolowane w pełni sterowanie wektorowe może mieć zły wpływ na przebieg generowanego napięcia zasilającego silnik co przekłada się na nierówną jego pracę czy nadmierne nagrzewanie się silnika"

Znalazłem też informacje że przy sterowaniu wektorowym zaleca się aby max częstotliwość falownika była minimum 3x wyższa niż częstotliwość znamionowa silnika co pokrywało by się z wyżej cytowanym tekstem.
Dlatego zwykły silnik 50Hz spokojnie można sterować wektorowo ale wrzeciono 300Hz to już max falownika który posiadam.

Niestety mój zakres wiedzy w tym temacie jest bardzo ograniczony i bazuje na tym co znajdę w internetach więc jeśli ktoś ma inne zdanie na temat cytowanego tekstu, poparte doświadczeniem to chętnie się czegoś dowiem :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Elektryczne / Falowniki”