Urwana sruba mocujaca plytke

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

Urwana sruba mocujaca plytke

#1

Post napisał: blasterpl » 14 gru 2018, 18:37

Jak wykręcić urwana śrubkę mocującą płytkę.Śrubka M2.5 , nie wystaje po za korpus (nie ma za co złapać) :?:




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Urwana sruba mocujaca plytke

#2

Post napisał: jasiu... » 14 gru 2018, 18:59

Mocujesz oprawkę w imadle, jak potrzeba, to okulary, żeby lepiej widzieć. ze starego maleńkiego freza (3 mm np.) robisz sobie punktaczek (zaostrzasz na ostrzałce), młotek do ręki (wbrew pozorom 0.5 kg nie jest za ciężki, a precyzyjniej się operuje) i stukasz.

Zawsze w ten sposób udało się wyobracać przez postukiwanie, a parę śrubek już wystukałem.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Urwana sruba mocujaca plytke

#3

Post napisał: koala.g » 14 gru 2018, 19:01

Albo nakrętka i spawanie.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: Urwana sruba mocujaca plytke

#4

Post napisał: dance1 » 14 gru 2018, 19:09

od lat robię jak jasiu... napisał i działa, nieraz mozolnie ale działa (to nie zardzewiała m12), próbowałem spawać ale przy tych rozmiarach ciężko bywa, wykrętaki do śrub to często więcej roboty bo wiercić trzeba itd, mały punktak i wykręcisz.
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Urwana sruba mocujaca plytke

#5

Post napisał: adam Fx » 14 gru 2018, 19:09

o ile nie jest zagnieciony gwint to często robię tak -> opukuję oprawkę by wzruszyć gwint , wydmuchuje dokładnie , polewam WD40 , opukuje by WD mogło spenetrować, mocuje w imadło, mocni się zapieram rysikiem z widiową kocówką na brzegu zerwanej śrubki i najpierw raz w jedną raz w drugą a potem staram się już kręcę tak by wykręcić (czasem pomaga podgrzanie oprawki opalarką)

nigdy nie zaczynam od pobijania bo może to zagnieść gwint a wtedy to już pupa
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


capt.d.
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 387
Rejestracja: 25 lut 2016, 19:23
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Urwana sruba mocujaca plytke

#6

Post napisał: capt.d. » 14 gru 2018, 19:17

Aloha

Jeśli już mi się zdarzało, używałem szlifierki ręcznej (pneumatycznej / elektrycznej) na pilniki obrotowe. Delikatnie dotykałem śrubki i wibracje często powodowały wykręcanie.

Pozdrawiam
Live long and prosper.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Urwana sruba mocujaca plytke

#7

Post napisał: pavyan » 14 gru 2018, 22:16

Ja stosuję kilka metod, tą najbardziej "zaawansowaną" w zasadzie da się zastosować dla najmniejszych gwintów (trójki wykręcałem tak ze dwa razy, większe częściej się zdarzało), więc M2,5 lub nawet M2 dałoby się tak wykręcić.
Wkręt do mocowania płytki jest z pewnością ulepszany, a jeśli tak - to bardzo dobrze.
Jeżeli prostymi metodami wkręt nie wychodzi (wywiercanie, popukiwanie punktaczkiem, wyszlifowanie mikronacięcia pod wkrętak DREMELEM z b. małą i b. cienką tarczką lub b. cienkim wiertłem dentystycznym), to polecam taką metodę:
Wywiercić trzeba możliwie w osi urwanego wkręta otwór - trzeba się do tego przyłożyć: w osi.
Otwór w M2,5 powinien mieć 1,3, max 1,4mm - następnie zaszlifować trzeba na starym gwintowniku (M2, M3) ostrosłup trójkątny o dość dużej zbieżności (1:10, 1:15, szpic może być ścięty).
Musi być ten przyrząd twardy, dlatego gwintownik - HSS, SW7M itp.
Zaszlifowane ostrze lekko wbić w otwór (nie za mocno, żeby się rozepchnęło końcówki, dlatego ulepszane wkręty łatwiej wykręcić niż miękkie) i próbować wykręcić urwaną końcówkę, dociskając z wyczuciem "narzędzie" tak by go nie złamać; kwadrat na końcu trzpienia ułatwia wykręcanie. Można lekko pokręcać w obie strony, aby obruszać, poluzować w otworze urwany kawałek.
Można użyć do kręcenia małego uchwytu wiertarskiego, a konieczne jest użycie jakiegoś smarowidła z dobrym poślizgiem, np. oleju lnianego , ostatecznie choćby WD-40.
Poddają się takiej perswazji nawet zatarte urwane śruby, takie które urwały się wskutek dotarcia do dna gwintowanego otworu - może nie zawsze, ale często.
Inna metoda, prostsza to po prostu wywiercenie urwanego kawałka (idealne do tego jest lewoskrętne wiertło, czasem w pewnym momencie wykręci pozostały kawałek śruby), ale to stwarza pewne ryzyko uszkodzenia gwintu gniazda. Co prawda z jednej strony, reszta gwintu będzie trzymać - ale jednak.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Urwana sruba mocujaca plytke

#8

Post napisał: WZÓR » 14 gru 2018, 22:35

blasterpl pisze:
14 gru 2018, 18:37
Jak wykręcić urwana śrubkę mocującą płytkę.Śrubka M2.5 , nie wystaje po za korpus (nie ma za co złapać) :?:
Aku i wiertło ø 1.5 ..... , wiercić od tyłu .
Śrubki nie przewiercisz , ale świetnie przy obrotach się wykręca.
Czasami używam szpilki ..... , śrubka po urwaniu nie zawsze jest równa i można ją przykładając do nierówności / rantu spokojnie wykrecić.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

Re: Urwana sruba mocujaca plytke

#9

Post napisał: blasterpl » 15 gru 2018, 09:04

Ooo, kilka procedur koledzy podrzucili , w poniedziałek popróbuję.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16237
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Urwana sruba mocujaca plytke

#10

Post napisał: kamar » 15 gru 2018, 10:23

A może tak trochę czucia w rękach :) Jak można dedykowanym kluczykiem urwać tę śrubkę ? Z przedłużką ? Czy palce na zakrętkach od gorzały wyćwiczone :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”