Ulepszanie cieple 40h

rury amortyzatora

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
kopa60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 03 maja 2018, 14:29

Ulepszanie cieple 40h

#1

Post napisał: kopa60 » 22 cze 2018, 20:28

Będę wysyłał rury do zakładu hartowniczego, niestety brakuje mi odpowiedniej wiedzy jakie podać parametry hartowania/odpuszczania, bardzo prosiłbym kogoś doświadczonego w temacie o poradę, element dosyć odpowiedzialny, zależy mi na tym aby było to zrobione dobrze.
Materiał - stal 40H
zależy mi aby wytrzymałość na zginanie była powyżej 650MPa
chciałbym uniknąć czegoś takiego jak kruchość odpuszczania
materiał to rury, chciałbym aby nie uległy odkształceniu, jak już to minimalnemu
Długość rur 60cm, śr. zewn. 30mm wewnętrzna 20mm.

Z góry bardzo dziękuję. Przy okazji jakby ktoś mógł polecić jakiś dobry zakład hartowniczy który ogarnie temat wysyłkowo.

//Chyba że jest tak, że te rury w stanie surowym mają Re>650 to odpuszczanie i hartowanie sobię odpuszczę:) ale nie wiem czy to co w katalogach jest dla stanu surowego czy ulepszonego.




kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 984
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ulepszanie cieple 40h

#2

Post napisał: kolec7 » 22 cze 2018, 21:45

jakie podać parametry hartowania/odpuszczania
Podaj po prostu gatunek. Chyba nie liczysz na, to że jakaś hartownia zmieni specjalnie dla Ciebie (dla dwóch sztuk) proces?
Zwyczajnie nazbierają minimalny wsad (kilkaset kilogramów) i odpalą proces.
zależy mi aby wytrzymałość na zginanie była powyżej 650MPa
Przy współczynniku bezpieczeństwa x=2, to raczej bym na to nie liczył, w przypadku standardowego procesu ulepszania, dla gatunku 40H.

Obrazek
chciałbym uniknąć czegoś takiego jak kruchość odpuszczania
Na to może narazić Cie tylko amator, a nie przemysłowa hartownia.
chciałbym aby nie uległy odkształceniu
Długość rur 60cm, śr. zewn. 30mm wewnętrzna 20mm.
No bez jaj! Ścianka t=5mm i przy takiej zmukłości w przemysłowej hartowni?! :-D Dobre!
Przy okazji jakby ktoś mógł polecić jakiś dobry zakład hartowniczy który ogarnie temat wysyłkowo.
Duchnicka w Warszawie
hyba że jest tak, że te rury w stanie surowym mają Re>650 to odpuszczanie i hartowanie sobię odpuszczę:) ale nie wiem czy to co w katalogach jest dla stanu surowego czy ulepszonego.
A na ateście materiałowym co pisze? :-D
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Autor tematu
kopa60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 03 maja 2018, 14:29

Re: Ulepszanie cieple 40h

#3

Post napisał: kopa60 » 22 cze 2018, 22:21

Na ateście pisze twardość w stanie znormalizowanym 217 HB, przekonwertowałem to sobie i odpowiada to ok. 740MPa (ale pewnie to oznacza wytrzymałość na rozciąganie a nie gięcie).
Jeśli chodzi o współczynnik bezpieczeństwa to parametr 650MPa przyjąłem nie dlatego, że taki mi wychodzi z obliczeń tylko oryginalnie taka stal była zastosowania (dokładniej 4130 której nigdzie nie mogłem dostać i zastępują ją 40h).
Nie mam doświadczenia w jakich rzędach wielkości są odkształcenia po ulepszaniu cieplnym, rurę śr. 30mm będzie trzeba po obróbce przetoczyć na szlifierce do wałków na 29mm co daje maksymalne dopuszczalne "bicie" po zapięciu do kłów tokarki do 0.5mm, jakby co może będzie opcja podprostowania na prasie. Chyba że lepiej wysłać do hartowania materiał w postaci pręta?
Znalazłem zakład który mi tam otwór 20mm zrobi wiertłem lufowym, ale wyszedłem z założenia (może błędnego) że łatwiej jakby co będzie prostować na prasie rurę a nie pręt jak pokrzywi.


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

Re: Ulepszanie cieple 40h

#4

Post napisał: melonmelon » 22 cze 2018, 23:28

Ale wytrzymałość na zginanie czy granicą plastyczności przy zginaniu. Bo coś mało. A materiał raczej wymagający, od hartownika.
A z kruchościami, to wesoło jest, każdy słyszał, nikt nie bói się.
Duchnicka, dobry kierunek.

pozdro
Ostatnio zmieniony 22 cze 2018, 23:29 przez melonmelon, łącznie zmieniany 1 raz.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ulepszanie cieple 40h

#5

Post napisał: Steryd » 22 cze 2018, 23:29

A czym się różni wytrzymałość na zginanie od wytrzymalosci na rozciąganie? Bo ja nie wiem...
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
kopa60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 03 maja 2018, 14:29

Re: Ulepszanie cieple 40h

#6

Post napisał: kopa60 » 23 cze 2018, 12:12

Wyraziłem się nieprecyzyjne, oczywiście chodzi o parametr granica plastyczności >650MPa.
No to już mniej więcej wiem co zrobić, poradźcie tylko czy lepiej ulepszyć pręt i później wiercić i toczyć czy lepiej najpierw wiercić a później ulepszać a na końcu toczyć i czy po takim ulepszeniu bardziej pokrzywi się pręt czy rura?


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 984
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ulepszanie cieple 40h

#7

Post napisał: kolec7 » 25 cze 2018, 08:16

Wypatrzenia podczas obróbki cieplnej będą teoretycznie takie same,
ponieważ przekrój jest w obu przypadkach symetryczny wokół osi obojętnej gaszenia.
Ale wypatrzenia nie zależą, tylko od kształtu!

A nie prościej kupić gotowy ulepszony pręt, na przykład w Jordanie z gatunku ETG-100.
Wytrzymałości aż nadto. Genialnie się toczy, wierci i frezuje....
No i taniej wychodzi, niż zabawa, którą zamierzasz wykonać :-)
"W życiu piękne są tylko chwile...."


melonmelon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 601
Rejestracja: 16 wrz 2010, 11:58
Lokalizacja: świete miasto

Re: Ulepszanie cieple 40h

#8

Post napisał: melonmelon » 27 cze 2018, 00:22

Steryd pisze:
22 cze 2018, 23:29
A czym się różni wytrzymałość na zginanie od wytrzymalosci na rozciąganie? Bo ja nie wiem...
No właśnie się różnią. Inny sposób obciążenia, to i różne wartości wychodzą dla tego samego materiału. Mają też różne maksima w zależności od temperatury np. odpuszczania. Pomijając to, że materiały twarde łatwiej badać zginając.

pozdro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”