UCanCam dziwnie redukuje węzły i inne problemy


Autor tematu
Yossarian
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 31 lip 2008, 14:18
Lokalizacja: Łódź

UCanCam dziwnie redukuje węzły i inne problemy

#1

Post napisał: Yossarian » 15 lip 2017, 20:58

Witam,

Z góry przepraszam za rozwlekłego posta, ale nie wiem jak to inaczej opisać :(

Mam pytanie do użytkowników UcanCam-a - V10.6-170109.

W zasadzie problem jest dość złożony i objawia się na kilku poziomach.
Załączyłem plik na którym pokazuję większość istotnych aspektów.

Mianowicie gdy narysuję dowolną krzywą - choćby koło - i dokonam łączenia Bool czyli sumuję obiekty powstaje olbrzymia ilość punktów. Również podobnie to wygląda gdy dokona się offestu/odsunięcia. - dwa napisy adam p lewej

Program ma automatyczną funkcję redukowania liczby węzłów - z której do niedawna z powodzeniem korzystałem- ale ostatnio przestała poprawnie działać :( - zerknijcie na napisy po prawej... Choćby to było proste koło, to po uproszczeniu będzie jajem a właściwie pogiętą krzywą.

Pierwsze pytanie - czy ktoś się z tym spotkał i wie jak zaradzić na to cholerstwo - żeby redukował bez zmiany kształtu krzywych???

Z powyższym problemem związany jest drugi - no bo w zasadzie mogę tak zostawić i jedyny minus teoretycznie taki że pliki są duże i czasami wolno się to wszystko obrabia.
Oczywiście utrudnione jest przkształcanie, gdybym chciał trochę zmienić ksztalt to w tym gąszczu punktów jest to praktycznie niemożliwe.
Powiedzmy że dałoby się to obejść, odpowiednio przygotowywując krzywe przed łączeniem obiektów albo ofsetowaniem, ale niestety pojawia się czasami problem z wykonaniem pliku czyli krótko mówiąc z wycięciem na ploterze - i dotyczy to dwóch maszyn - mam jeden laser i jeden frezujący.

Ten problem objawia się tak że - oba plotery - wygląda jakby "skakały" na położonych blisko siebie punktach. Ponieważ ich odległości są niewielkie - rzędu 0,5mm przypuszczam że jest to trochę tak jakby sterowniki rozpędzały i hamowały głowice przed i za punktem.
W każdym razie obie maszyny strasznie w tym momencie zaczynają szarpać, bo jest tego kilkadziesiąt pkt na sekundę. Oczywiście wygląd tych elementów zwłaszcza z plotera frezującego pozostawia sporo do życzenia - widać że krawędzie są poszarpane i nie są to ładne linie.

Wcześniej automatyczna redukcja punktów usuwała problem - no ale od kiedy nie działa - problem wrócił i wkurza...
Sęk w tym że problem nie występuje też zawsze, a nawet bym powiedział że sporadycznie.

Mam wrażenie że jest to związane z pojawieniem się schematu węzłów jak na drugim zdjęciu.
Odległość tych "podwójnych" punktów to ok 0.055mm - i to mam wrażenie że właśnie w tych punktach występuje opisane wcześnie "skakanie".
Niestety są to subiektywne odczucia :(

Czy ktoś z Was spotkał się z podobnymi problemami może i znalazł jakieś rozwiązanie, albo coś się może komuś nasuwa jak z tym walczyć??

Jeśli by były potrzebne jakieś dalsze informacje - gcody albo pliki - napiszcie postaram się podesłać co dam radę.

No a poniżej dwa zdjęcia "problemu"

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Miłego wieczoru!


Obrazek

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: UCanCam dziwnie redukuje węzły i inne problemy

#2

Post napisał: pitsa » 16 lip 2017, 11:01

Redukcja węzłów ma jakieś parametry?
Sprawdź czy sposób tworzenia tych wielu węzłów nie jest związany z wielkością projektowanego elementu. Powiększ/pomniejsz N razy, zrób obróbkę tych krzywych i pomniejsz/powiększ do rozmiaru pierwotnego.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
Yossarian
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 31 lip 2008, 14:18
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: Yossarian » 16 lip 2017, 20:52

Doszedłem do tego wczoraj w nocy...

Dokładnie - ma parametry, choć nie są na pierwszy rzut oka widoczne. I właśnie o te parametry chodzi - Tolerance: Node Reduce.
Jednostka nieznana, ale zapewne chodzi o mm. Normalny parametr ustalony empirycznie to rzędu 0.003 - zmiana kształtu minimalna a skuteczność b dobra jak na moje potrzeby.
Z niewiadomych przyczyn parametr był ustawiony na 13, efekt jak na zdjęciach.
Ciekawe jakim sposobem się zmienił, skoro nawet nie miałem wiedzy że istnieje...
Co ciekawsze - stało się tak na dwóch różnych komputerach, więc pewnie jakiś schemat istnieje.
No ale to już pozostanie mroczną tajemnicą.

Dzięki za pomoc, temat zamkniety.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”