UCANCAM czy ktoś zna ?


Autor tematu
Locuta
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 06 gru 2013, 09:02
Lokalizacja: Gdynia

UCANCAM czy ktoś zna ?

#1

Post napisał: Locuta » 16 gru 2013, 10:49

Witam serdecznie.

Czy ktoś z Państwa forumowiczów ma doświadczenie w pracy z programem ucancam i byłby w stanie swoim doświadczeniem się podzielić.

Posiadam w firmie od niedawna frezarkę serona 1325, do której sprzedawca dołączył właśnie ucancama. Słyszałem, że są lepsze programy do tego celu ale ja jestem powiedzmy skazany na ten i tego sie uczę.

Proste rzeczy wykonuje bez problemu ale nie potrafię wykonywać obiektów 3D. Konkretnie chodzi mi o rzeżbienia takie jak np na starych meblach. Motywy kwiatowe, liście, esy floresy itp.

Czy jest ktoś kto mógłby mi pomóc?



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: UCANCAM czy ktoś zna ?

#2

Post napisał: lajosz » 16 gru 2013, 11:13

Locuta pisze:Witam serdecznie.

Czy ktoś z Państwa forumowiczów ma doświadczenie w pracy z programem ucancam i byłby w stanie swoim doświadczeniem się podzielić.

Posiadam w firmie od niedawna frezarkę serona 1325, do której sprzedawca dołączył właśnie ucancama. Słyszałem, że są lepsze programy do tego celu ale ja jestem powiedzmy skazany na ten i tego sie uczę.

Proste rzeczy wykonuje bez problemu ale nie potrafię wykonywać obiektów 3D. Konkretnie chodzi mi o rzeżbienia takie jak np na starych meblach. Motywy kwiatowe, liście, esy floresy itp.

Czy jest ktoś kto mógłby mi pomóc?
Niestety, ale w tym programie nie wykonasz modelu 3D.
Owszem, można wygenerować obróbkę i wyfrezować model 3D, ale musi to być model, relief (albo odpowiednio spreparowana bitmapa) zaimportowany z zewnątrz i dopiero wtedy jest możliwość przypisania do niego obróbki w Ucancam.

Natomiast od podstaw modelu 3D w Ucancam nie zrobisz.
Wiem co piszę bo miałem i mam do czynienia z tym oprogramowaniem.


Autor tematu
Locuta
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 06 gru 2013, 09:02
Lokalizacja: Gdynia

#3

Post napisał: Locuta » 16 gru 2013, 13:51

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Zależy mi na wykonywaniu takich zdobień jak na załączonym obrazku.

Czy jest możliwe wykonanie ich za pomocą ucancam. Nie wiem czy dobrze to nazywam 3D ? Obrazek


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 16 gru 2013, 14:51

Locuta pisze:Zależy mi na wykonywaniu takich zdobień jak na załączonym obrazku.
Czy jest możliwe wykonanie ich za pomocą ucancam. Nie wiem czy dobrze to nazywam 3D ?
Wydaje mi się, że już odpowiedziałem na to pytanie, ale spróbuję to inaczej ująć.

Mam wrażenie, że nie za bardzo odróżniasz obróbkę od modelu.

Otóż model 3D, to inaczej bryła 3D stworzona za pomocą jakiegoś modellera do tworzenia obiektów 3D.
Model/bryła/obiekt 3D może być zapisany do postaci pliku np. STL, OBJ, 3DA, IGS i wielu wielu innych.
Taki plik ładujemy do CAM-a (tu rzeczony Ucancam) i przypisujemy do niego obróbkę, czyli frezowanie.
Popatrz tu -->
Jednak jako że masz maszynę 3-osiową, to pełnego modelu 3D na niej i tak nie obrobisz.
Obrobisz model 2.5D, czyli np. takie coś jak na tym zdjęciu które zamieściłeś, ale najpierw musisz taki model stworzyć sobie sam, albo zaimportować już gotowy (jeśli oczywiście takowy gdzieś istnieje).

Powtórzę zatem, że obróbkę dla zaimportowanego modelu w Ucancam wykonasz, ale modelu od podstaw w nim nie stworzysz.

Do takich rzeczy jak na zdjęciu, idealnie nadaje się program Artcam albo Vectric Aspire.
Obydwa programy właśnie do tego zostały stworzone.
Można w nich od podstaw wymodelować obiekt 3D/2.5D, przypisać do niego obróbki, a na końcu wyeksportować do pliku jako gotowy do wykonania G-Code, czyli Ucancam w tym przypadku do niczego nie będzie potrzebny.
Po prostu gotowy plik przesyłasz prosto na maszynę (sprawdzone wielokrotnie).

Zresztą, wszystko jest opisane w instrukcji obsługi Ucancam-a.


Autor tematu
Locuta
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 06 gru 2013, 09:02
Lokalizacja: Gdynia

#5

Post napisał: Locuta » 17 gru 2013, 08:02

Dziękuję.
Oczywiście, że za bardzo nie odrózniam pewnych pojęć bo jestem początkującym żółtodziobem w tej dziedzinie. Dlatego jeszcze raz dziękuje za cierpliwość przy udzielaniu odpowiedzi.
pozdrawiam


Jesion
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 05 kwie 2020, 09:10

Re: UCANCAM czy ktoś zna ?

#6

Post napisał: Jesion » 05 kwie 2020, 09:42

dzień dobry,

czy ktoś z Państwa mógłby doradzić, gdzie można przeszkolić się w zakresie UCANCAM V11, bardzo prosze o info na priva : [email protected]

dziękuje i pozdrawiam


Archonica
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 paź 2021, 08:15

Re:

#7

Post napisał: Archonica » 12 paź 2021, 09:04

lajosz pisze:
16 gru 2013, 14:51
Locuta pisze:Zależy mi na wykonywaniu takich zdobień jak na załączonym obrazku.
Czy jest możliwe wykonanie ich za pomocą ucancam. Nie wiem czy dobrze to nazywam 3D ?
Wydaje mi się, że już odpowiedziałem na to pytanie, ale spróbuję to inaczej ująć.

Mam wrażenie, że nie za bardzo odróżniasz obróbkę od modelu.

Otóż model 3D, to inaczej bryła 3D stworzona za pomocą jakiegoś modellera do tworzenia obiektów 3D.
Model/bryła/obiekt 3D może być zapisany do postaci pliku np. STL, OBJ, 3DA, IGS i wielu wielu innych.
Taki plik ładujemy do CAM-a (tu rzeczony Ucancam) i przypisujemy do niego obróbkę, czyli frezowanie.
Popatrz tu -->
Jednak jako że masz maszynę 3-osiową, to pełnego modelu 3D na niej i tak nie obrobisz.
Obrobisz model 2.5D, czyli np. takie coś jak na tym zdjęciu które zamieściłeś, ale najpierw musisz taki model stworzyć sobie sam, albo zaimportować już gotowy (jeśli oczywiście takowy gdzieś istnieje).

Powtórzę zatem, że obróbkę dla zaimportowanego modelu w Ucancam wykonasz, ale modelu od podstaw w nim nie stworzysz.

Do takich rzeczy jak na zdjęciu, idealnie nadaje się program Artcam albo Vectric Aspire.
Obydwa programy właśnie do tego zostały stworzone.
Można w nich od podstaw wymodelować obiekt 3D/2.5D, przypisać do niego obróbki, a na końcu wyeksportować do pliku jako gotowy do wykonania G-Code, czyli Ucancam w tym przypadku do niczego nie będzie potrzebny.
Po prostu gotowy plik przesyłasz prosto na maszynę (sprawdzone wielokrotnie).

Zresztą, wszystko jest opisane w instrukcji obsługi Ucancam-a.
Masz rację ale do pewnego stopnia :) . Niezgodzę się, że na maszynie 3 osiowej nie zrobisz pełnej rzeźby, zrobisz musisz tylko wypuścić G-kod z indeksowaniem i obracać materiał, W większości wystarczy obróbka 4 stronna. Ucancam umożliwia wczytywanie modeli 3D z których robi bitmapę tak jak programy np. Aspire, Artcam i kilka innych, lecz taka możliwość jest w wersji pełnej a znając życie Pan dostał wersję podstawową i do niej nie wczyta się obiektu 3D tylko odpowiednio przygotowaną bitmapę ( mapę wysokości/displacementmap). Za W Chinach ten program w wersji pełnej można było kupić (pełną wersję) za 2000 zł nie wiem jak teraz. Mogę też dodać, że program bije na głowę dużo, dużo droższych programów tego typu radząc sobie z plikami, przy których inne nie dają rady. Załączam plik stworzony na Ucancam. Obrazek

Dodane 33 minuty 27 sekundy:
Locuta pisze:
16 gru 2013, 13:51
Dziękuję za szybką odpowiedź.

Zależy mi na wykonywaniu takich zdobień jak na załączonym obrazku.

Czy jest możliwe wykonanie ich za pomocą ucancam. Nie wiem czy dobrze to nazywam 3D ? Obrazek
Na tym programie nie, zapomocą innych takich jak Zbrush czy Rhino już tak (Ale musisz umieć robić takie rzeczy, samo się nie zrobi. Czasami jest to kilka godzin a czasami kilka dni a nawet miesięcy.). Jeden i drugi program to koszt kilku tysięcy złotych. Jak już wykonasz na jednym z nich takie lub podobne zdobienia, możesz wrzucić do Ucancama i wypuścić g-kody na maszynę cnc. Na dołączonych zdjęciach pokazuje jak odpowiednimi frezami z rysunku wektorowego zrobiłem coś w stylu rzeźbień bo też tak można :) Obrazek . Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Re:

#8

Post napisał: lajosz » 12 paź 2021, 17:57

Archonica pisze:
12 paź 2021, 09:04
Niezgodzę się, że na maszynie 3 osiowej nie zrobisz pełnej rzeźby
Ja nie pisałem o pełnej rzeźbie, tylko o modelu 3D.

Otóż model 3D może zawierać tzw. kąty ujemne i wtedy indeksowanie osi nic Ci nie da, bo do niektórych miejsc i tak frez nie dotrze.
Do takich rzeczy tylko 5-osiówka.

Indeksacja osi daje tylko to, że masz nadal model 2,5D tyle że nawinięty na wałek i w efekcie (od biedy) można to nazwać pseudo modelem 3D, bo widać niejako całość, ale i tak nie jest to 3D.


Archonica
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 12 paź 2021, 08:15

Re: Re:

#9

Post napisał: Archonica » 12 paź 2021, 18:44

lajosz pisze:
12 paź 2021, 17:57
Archonica pisze:
12 paź 2021, 09:04
Niezgodzę się, że na maszynie 3 osiowej nie zrobisz pełnej rzeźby
Ja nie pisałem o pełnej rzeźbie, tylko o modelu 3D.

Otóż model 3D może zawierać tzw. kąty ujemne i wtedy indeksowanie osi nic Ci nie da, bo do niektórych miejsc i tak frez nie dotrze.
Do takich rzeczy tylko 5-osiówka.

Indeksacja osi daje tylko to, że masz nadal model 2,5D tyle że nawinięty na wałek i w efekcie (od biedy) można to nazwać pseudo modelem 3D, bo widać niejako całość, ale i tak nie jest to 3D.
wiem co to są kąty ujemne ponieważ między innymi robię kopyta do robienia form i tam kąty ujemne są niepożądane. Otusz tam gdzie nie dojdzie frez na frezarce 3 osiowej mimo, że będziemy obracali obiekt to i niedojdzie na pięcioosiowej, piszę o rzeźbie. pozdrawiam.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Re:

#10

Post napisał: lajosz » 12 paź 2021, 19:12

Archonica pisze:
12 paź 2021, 18:44
Otusz tam gdzie nie dojdzie frez na frezarce 3 osiowej mimo, że będziemy obracali obiekt to i niedojdzie na pięcioosiowej, piszę o rzeźbie.
Pracowałeś kiedyś na 5-osiówce ? ... albo ... widziałeś jak pracuje ?

Napiszę krótko .... dojdzie, dojdzie .
Nie wszędzie oczywiście, ale w znacznym stopniu 5-osiówka pozwala na frezowanie miejsc niedostępnych dla maszyn 3-osiowych.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”