Typ stali do stosowania w pracach blacharskich

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
sad_madman
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 95
Rejestracja: 06 mar 2012, 08:53
Lokalizacja: Sieradz

Typ stali do stosowania w pracach blacharskich

#1

Post napisał: sad_madman » 03 lut 2019, 22:18

Witam. Mam takie dosyć nietypowe pytanie i niestety nie wiem czy umieściłem je we właściwym dziale. Temat dotyczy typu blachy stosowanego do naprawy poszycia auta. Często można na YT zobaczyć filmy gdzie ze zwykłego kawałka blachy potrafią wykonać dosyć skomplikowany detal przy użyciu prostych urządzeń (ręczna krawędziarka, spęczarka/rozciągarka). Fajnie się to ogląda ale nigdzie nie ma tak naprawdę informacji jakiego gatunku blachy do tego używają i pada tylko informacja "specjalna blacha".

Nigdy nie miałem do czynienia z tłoczeniem ale na logikę to musi być jakiś gatunek przeznaczony do tłoczenia z możliwością łatwego spawania.




rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Typ stali do stosowania w pracach blacharskich

#2

Post napisał: rdarek » 03 lut 2019, 22:56

sad_madman pisze:
03 lut 2019, 22:18
"specjalna blacha".

Nigdy nie miałem do czynienia z tłoczeniem ale na logikę to musi być jakiś gatunek przeznaczony do tłoczenia z możliwością łatwego spawania.
Nie podam symbolu czy normy ale z informacji jakie posiadam jest to tak zwana blacha wysoko tłoczna lub do głębokiego tłoczenia. Między innymi z tego typu blachy wykonują obudowy sprzętu AGD, beczki czy puszki

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Typ stali do stosowania w pracach blacharskich

#3

Post napisał: ASOR » 04 lut 2019, 08:07

Blacha głębokotłoczna. Gatunki od DC01 do DC05. Faktycznie jest znakomita do obróbki plastycznej. Wykonywane są też z niej zimnowalcowane profile stalowe..


Autor tematu
sad_madman
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 95
Rejestracja: 06 mar 2012, 08:53
Lokalizacja: Sieradz

Re: Typ stali do stosowania w pracach blacharskich

#4

Post napisał: sad_madman » 04 lut 2019, 20:04

O blasze gatunku DC01 wcale nie myślałem ponieważ rozrzut właściwości mechanicznych jest tak ogromny, że co dostawca/partia to może być zupełnie co innego. Zresztą ostatnio wykonano mi detal z tego gatunku blachy i w pewnym miejscu widziałem pęknięcia po gięciu gdzie podobnej sytuacji nie widziałem na stali S235 lub S355 a raczej powinno być inaczej skoro DC01 ma większe wydłużenie.No chyba, że gdzieś tutaj jakiś błąd logiczny występuje albo mój brak wiedzy.


minipc
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 93
Rejestracja: 28 wrz 2016, 07:59
Lokalizacja: PL

Re: Typ stali do stosowania w pracach blacharskich

#5

Post napisał: minipc » 06 lut 2019, 18:45

sad_madman pisze:
04 lut 2019, 20:04
O blasze gatunku DC01 wcale nie myślałem ponieważ rozrzut właściwości mechanicznych jest tak ogromny, że co dostawca/partia to może być zupełnie co innego. Zresztą ostatnio wykonano mi detal z tego gatunku blachy i w pewnym miejscu widziałem pęknięcia po gięciu gdzie podobnej sytuacji nie widziałem na stali S235 lub S355 a raczej powinno być inaczej skoro DC01 ma większe wydłużenie.No chyba, że gdzieś tutaj jakiś błąd logiczny występuje albo mój brak wiedzy.
Od 10 lat wykonujemy produkty z DC01 #0.8-1.0 i nic nie pęka. Jedna z lepszych plastycznych blach do gięcia i robienia różnego rodzaju przetłoczeń.

Obrazek

Obrazek


Autor tematu
sad_madman
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 95
Rejestracja: 06 mar 2012, 08:53
Lokalizacja: Sieradz

Re: Typ stali do stosowania w pracach blacharskich

#6

Post napisał: sad_madman » 09 lut 2019, 21:06

Ze stalą DC01 zawsze miałem do czynienia jako "ta najzwyklejsza". W przypadku stali z którymi miałem do czynienia parametry jakie znajdowałem powtarzały się niezależnie od źródła w którym szukałem. Teraz właśnie wyklikałem, że DC01 występuje jako 9 różnych stali o różnych parametrach...


JenniferT
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 30 sty 2018, 06:25
Lokalizacja: CA, United State
Kontakt:

Re: Typ stali do stosowania w pracach blacharskich

#7

Post napisał: JenniferT » 17 paź 2019, 08:53

Mild Steel: This is a type of cold rolled steel that is designed to have less carbon than other forms of sheet metal.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”