tsa - 16 wymiary pasków klinowych

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

jurekb
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2012, 08:02
Lokalizacja: Żywiec

#21

Post napisał: jurekb » 21 sty 2012, 15:03

Andrzej 40 pisze: chodzi mi o usztywnienie układu napędu. Płyta, mimo, że 5mm, chyba ma tendencję do drgań. Najprostsze było by przyspawaniw kątownika na krawędzi płyty. Stosując ceowniki trzeba by wspawać między nie płytę umożliwiającą skręcenie z wanna i łożem. Przy okazji przyjrzałem się dokładniej całości i tak: płyta pod silnik od strony wrzeciennika) ma wymiary 500x150x5 mm, mocowana do wanny śrubami łoża, do niej przykręcane nóżki. Z drugiej strony (konika) też płyta 270x50x5 mm, mocowanie identyczne. Poprawka do nózek - wszystkie są jednakowe, 30mm. Poprzednio nie przyjrzałem się dokładnie, przepraszam. Blat stołu ma 550mm szerokości.
Andrzej
Witam, odgrzebię trochę wątek. Mam biurko-podstawę pod TSA16, ale zajmuje to zbyt dużo miejsca. Chciałbym mieć możliwość położenia TSA16 na dowolnym stole warsztatowym. W związku z tym, spodobało mi się rozwiązanie, które przedstawił Andrzej 40.
Po przemyśleniach i po opinii Andrzeja 40 myślę że coś takiego byłoby ok:
Obrazek

Proszę Andrzeja 40 o opinię.
Pozdrawiam.



Tagi:


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#22

Post napisał: Andrzej 40 » 21 sty 2012, 20:45

Witam. Owszem, tak to widzę. Lepiej gdyby pokrętło śruby naciągu paska było z przodu.
Uwagi :
1) długość prawego ceownika może być taka jak szerokość łoża, nie musi wystawać
2) długość i wyfrezowania w lewym można dopasować do zastosowanego paska, możliwie krótki pasek (ca.850-900mm) i pomierzyć z ustawionym silnikiem,
3) muszą być 4 nogi z twardej gumy, inaczej drgania przeniosą się na stół. Nogi mocowałbym jak najszerzej (pod wanną) do ceownika na przyspawanych tulejach z gwintem.
Zastanowiłbym się nad ceownikiem - może 25 by starczył? Zobaczymy co powiedzą na ten temat fachowcy.
Powodzenia, może zdjęcie i uwagi po wykonaniu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”