Okulary ochronne

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

Okulary ochronne

#1

Post napisał: upanie » 01 lut 2017, 23:41

Zanabyłem drogą kupna diodę laserową 405nm ok 1W.
No i postanowiłem uzbroić się w jakieś okulary coby wzroku się nie wyzbyć.
Szukałem trochę w necie ale albo bida straszna albo ja za głupi jestem żeby coś znaleźć.
Może ktoś podpowie jakie albo gdzie a jeszcze lepiej jakie i gdzie ;)
Gdzieś tam w Azji to zdecydowanie prościej bo piszą w opisie aukcji na jakie długości fal ale raz że daleko a co za tym idzie długo czekać trzeba a dwa, że trochę brak mi do nich zaufania.

Inna sprawa, że to w zasadnie na granicy UV czy w związku z tym zwykła szyba nie powinna wystarczyć?

Być może zaraz ktoś się oburzy, że o jakieś podstawy pytam ale z laserami to ja miałem tyle wspólnego co z samochodami drogimi, czyli nic. Próg wejścia jak zwykle jest wysoki a korci mnie żeby laserek włączyć.


czilałt...

Tagi:


hanti
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 09 lut 2016, 12:22
Lokalizacja: Dzierżoniów

#2

Post napisał: hanti » 02 lut 2017, 00:39

1. Okulary zawsze pod długość fali - obowiązkowo.
2. zakupy za wielkim murem nie są takie straszne - kupując na Ali... m,asz gwarancję zwrotu kaski w razie W - gwarancja PayPala
3 że daleko to nic - możesz wziąć wysyłkę kurierską do 5 dni masz na miejscu - jedyny minus - CENA :(

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#3

Post napisał: abyss » 02 lut 2017, 01:14

Bardzo lubię ten obrazek - https://www.google.ie/search?q=uv+eye+p ... -CzbywTzhM: ładnie pokazuje jak UV penetruje gałkę oczną. Oczywiście NIE musi, jak nie patrzysz i zamkniesz wszystko w obudowie.


Autor tematu
upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#4

Post napisał: upanie » 02 lut 2017, 07:30

Ja rozumiem, że nie takie straszne są zakupy za wielkim murem ale pisząc, że nie do końca im ufam chodziło mi o jakość tych okularów. Jak wrzeciono będzie miało bicie albo zasilacz nie będzie działał to trudno - straciłem kasę. Jak okulary nie będą działać to stracę wzrok.

Oczywiście, że zamknę wszystko w obudowie ale na początku pewnie jakieś testy trzeba będzie zrobić, poeksperymentować i nawet nie myślę o tym żeby patrzeć w laser ale jak się coś odbije to... Poza tym będę musiał ręcznie ustawiać focusa, skupienie plamkę czy jak to się tam fachowo nazywa.

A maska spawalnicza?
czilałt...

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

#5

Post napisał: abyss » 02 lut 2017, 10:41

upanie pisze:A maska spawalnicza?
Interesujący pomysł. Pewnie trzeba by poszperać na temat zakresu i mocy fal ale jest w tym logika.
P.S. kiedyś były tzw. "kwarcówki" do opalania i do nich dołączano specjalne okulary - coś jak te: http://www.ceneo.pl/23756592 "Okulary Ochronne Do Solarium I Lampy Kwarcowej". Nie wiem jaki zakres ochronny - ale na pewno lepiej niż bez żadnych. Twoje oczy.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#6

Post napisał: grg12 » 02 lut 2017, 11:03

Przez zwykła maskę spawalniczą nic nie będziesz widział - taka za automatycznym zaciemnianiem prawdopodobnie nie zadziała chyba że trafisz wiązką w czujnik a nie oko. Pamiętaj też że nawet dobre okulary nie pozwolą na patrzenie bezpośrednio w wiązkę - mają chronić przed przypadkowymi odbłyskami...


Autor tematu
upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#7

Post napisał: upanie » 02 lut 2017, 11:12

No zgadza się, napisałem, ze chodzi o odbicia. Nie ma zamiaru tam zaglądać :)
Faktycznie, z tą maską to nie zadziała bo nic nie będę widział nawet jak użyję automatycznej i zmuszę ją do aktywności.
czilałt...


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#8

Post napisał: cinematic2 » 02 lut 2017, 11:16

I tak to jest jak się ludzie Gwiezdnych Wojen naoglądają.
Żaden pie...ny promień lasera nigdzie się nie odbija.
Po przejściu przez soczewkę i minięciu punktu FL promień rozchodzi się w niebyt.
Jeśli przykładowo soczewka ma 2 cale a wyjściowy promień 3mm średnicy to po przejściu soczewki w odległości 2 cali (5cm)
znowu będzie miał 3mm średnicy, a po pół metra 30mm.
Kiedy średnica wzrośnie 10x to gęstość optyczna spadnie 100x.
Gęstość optyczna czyli zdolność rażenia tego lasera spadnie STUKROTNIE.
Promień lasera jest (poza oczywiście bezpośrednim "strzałem" w oko) niebezpieczny tylko w miejscu jego skupienia przez soczewkę.
Druga sprawa:
Nie wolno wpatrywać się w plamkę jaka powstaje na materiale w miejscu skupienia.
Więc żadne ustawianie "ostrości" na oko nie wchodzi w rachubę. Właśnie od tego się ślepnie.
Musisz znać ogniskową soczewki, policzyć układ i tak ma być.
I żadnego wpatrywania się jak idzie praca.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#9

Post napisał: upanie » 02 lut 2017, 11:22

Się nie naoglądałem bo nie lubię ;)
Pisałem, że się nie znam ale w różnych miejscach można przeczytać ostrzeżenia przed odbiciami czy tam odbłyśnięciami. Oczu sobie nie wymienię za żadne pieniądze więc się przejmuję.

Znalazłem coś takiego: http://www.survivallaserusa.com/Eagle_P ... 62033.aspx
Z tego co pogooglałem to są bardzo dobre. Są nawet filmy, które pokazują ich działanie.
Tylko jakby to jakoś bliżej było...
czilałt...

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#10

Post napisał: grg12 » 02 lut 2017, 11:32

cinematic2 - z góry robisz założenia co do optyki użytej w diodzie kolegi upanie. Możliwe że masz rację - ale z opisu to nie wynika, równie dobrze może to być "wskaźnik" w typie tych sprzedawanych przez wickedlasers (którym IMHO bardzo łatwo zrobić sobie krzywdę) lub goła dioda (to się upanie zdziwi po podłączeniu...). W każdym razie bez bardziej szczegółowej informacji lepiej zakładać najgorsze.
Co do patrzenia na plamkę - przyznaję 100% racji

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”