Brudzące się litery prz grawerowaniu

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
micz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 25 paź 2009, 17:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Brudzące się litery prz grawerowaniu

#1

Post napisał: micz » 28 paź 2009, 00:31

Mam problem, przy grawerowaniu brudzą mi się litery. Graweruje na białych płytach z czarnym laminatem. Musze je potem czyścić alkoholem, ale nie zawsze da się do myć do czysta, brzegi też mi się brudzą :(. Najgorsze że to taka lepiąca czarna maź :(



Tagi:


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: ARGUS » 28 paź 2009, 00:56

Za wysokie obroty frezu i za mały posów ( zakładam że frez masz ostry no i odpowiedni do laminatów )
ten czarny laminat który masz w środku po prostu się topi i brudzi Ci płytę
Poswięć kawałek laminatu i poeksperymentuj

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 28 paź 2009, 07:01

Jeśli jesteś pewien, że laminat, który używasz jest laminatem do grawerowania laserowego to problemem są jedynie parametry obróbki. Używam laminatów od firmy Laser Media i graweruję je (po zdjęciu folii ochronnej - oczywiście) sporą prędkością (ok. 500-600 mm/s) z małą mocą (20% z 60W = 12W). Aha - wyłączam na czas grawerowania wspomaganie cięcia powietrzem.

Przy cięciu jest trochę gorzej, bo rzeczywiście potrafi krawędź być z lekką mazią. Generalnie prędkość dostosuj do mocy. Mocy nie dawaj więcej niż 40% (24W). Dostosuj odpowiednio prędkość (u mnie jest to wtedy około 15 mm/s). I przy cięciu włączam zawsze powietrze - inaczej krawędź wychodzi marnie.

Oczywiście powyższe będzie zależne od wielu czynników, np. rodzaju lasera i posiadanej maszyny. Ja mam moje chińczyki i na tym mój wywód opieram.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
micz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 25 paź 2009, 17:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: micz » 28 paź 2009, 21:27

Ja tez mam chińską maszynę. Sprawdzę przy większych prędkościach ja grawerowałem na prędkości 225 i mocy 13% ( też mam 60W). Zobaczę Twoje ustawienia, może będzie lepiej. Przy okazji zapytam, mam jeszcze taki problem, że czasem jedna linia jest przesunięta, albo głębiej wygrawerowana jaki może być tego powód?? Nie wiem czy przyczyną nie jest za mały skok w osi y przy grawerowaniu. Z domyślnego 0.1 zmieniłem na 0.05.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Piotr Rakowski » 29 paź 2009, 07:17

Niestety winą może być kilka czynników:

- niestabilna praca tuby lub zasilacza - dostaje różną energię (prąd) lub jest w niej mniej gazu niż potrzeba i zaczyna wariować,

- TEM w jakim pracuje (znajdź odpowiedni wątek na naszym forum - są nawet rysunki). Generalnie tuba powinna z siebie "wyrzucać" wiązkę o przekroju koła (TEM0). W każdymi innym przypadku moc się rozprasza i padając na soczewkę będzie dawała różne rezultaty w zależności od punktu padania.

- brudny układ prowadzenia promienia, porysowane lustra itd.

Ja jednak podejrzewam rzecz prostą: sprawdź gdzie pada promień na soczewkę. Teoretycznie powinien na środku, ale niektóre soczewki wykonane są niedokładnie i promień wcale nie powinien padać na jej środek. Jak to sprawdzić - małą mocą na kartce papieru A4. Kładź ją w różnych miejscach stołu i postaraj się "strzelać" w nią laserem tak samo długo (układy mikroprocesorowe na USB pozwalają na to z dużą precyzją). Weź lupę i oglądaj wyniki. W każdym miejscu powinieneś mieć idealnie taką samą okrągłą kropkę. Jeśli jest inaczej - sprawdź i skoryguj - prowadzenie promienia i odległości soczewki od stołu w każdym testowanym punkcie.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
micz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 25 paź 2009, 17:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

#6

Post napisał: micz » 29 paź 2009, 12:02

Bardzo prawdopodobne że to coś z soczewkami bo jak występuje błąd to na całej szerokości grawerowania.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 29 paź 2009, 20:45

To obróć soczewkę w uchwycie (np. o 90 stopni) i zobacz, czy są jakieś zmiany.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”