Wysokowydajne spawanie/łączenie metalu

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Wysokowydajne spawanie/łączenie metalu

#1

Post napisał: strikexp » 24 kwie 2017, 01:39

Chciałbym podpytać fachowców czy istnieje jakiś sposób spawalniczy itp połączenia płaskowników w jedną całość. Tak solidnie że nie będzie to zauważalna róźnicą, w porównaniu gdyby odlało się cała konstrukcję w odlewni?
Słyszałem o spawaniu termitem, oraz o naspawywaniu wałów i późniejszym toczeniu. Ale jest duża różnica pomiędzy słyszeniem czegoś, a znaniu konkretów.
Chodzi mi po głowie konstrukcja z bryły około 150kg, gdybym był w stanie stworzyć zamiennik ze spawanych/łączonych elementów to nieźle bym na tym zaoszczędził. Nawet gdyby solidność wykonania nieco spadła.



Tagi:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Yarec » 24 kwie 2017, 06:33

" połączenia płaskowników w jedną całość " a może sprecyzuj lub jakiś szkic ?
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 716
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Wysokowydajne spawanie/łączenie metalu

#3

Post napisał: FTW » 24 kwie 2017, 07:31

strikexp pisze:Chciałbym podpytać fachowców czy istnieje jakiś sposób spawalniczy itp połączenia płaskowników w jedną całość. Tak solidnie że nie będzie to zauważalna róźnicą, w porównaniu gdyby odlało się cała konstrukcję w odlewni?
Słyszałem o spawaniu termitem, oraz o naspawywaniu wałów i późniejszym toczeniu. Ale jest duża różnica pomiędzy słyszeniem czegoś, a znaniu konkretów.
Chodzi mi po głowie konstrukcja z bryły około 150kg, gdybym był w stanie stworzyć zamiennik ze spawanych/łączonych elementów to nieźle bym na tym zaoszczędził. Nawet gdyby solidność wykonania nieco spadła.
A to chcesz do tej piły taśmowej czy do frezarki? :cool:

Detal wykonany z jednego kawałka materiału zawsze będzie lepszy niż kilka połączonych komponentów.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: strikexp » 24 kwie 2017, 09:02

To wiem, chodzi o strukturę krystaliczną metalu czy coś w ten deseń. Jednak przypomniało mi się że przecież tory kolejowe łączą w jedną całość termitem. Ciekawy jestem na ile solidne jest takie połączenie i jak zdobyć taki termit spawalniczy.
Może ktoś miał do czynienia z tego typu technologią.
Wiem też że jest zgrzewanie metali, ale do tego trzeba mieć specjalną maszynę i służy raczej do specyficznych elementów.

A do czego mi to? Zgadnij sam do czego może się przydać zrobienie dużego jednoczęściowego elementu ze stali. Który dodatkowo jest pusty w środku i waży zaledwie jedną czwartą tego co bryła stali podobnych wymiarów. Do budowy piły taśmowej raczej nie widzę zastosowania.

Przy dużych elementach to może być świetna konkurencja dla dość drogich odlewów.


Freeway
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 70
Rejestracja: 27 sie 2014, 08:16
Lokalizacja: Białystok

#5

Post napisał: Freeway » 24 kwie 2017, 12:41

Ja miałem, bawiłem się tym kiedyś, rdza i proszek alu/magnezu, powodzenia, sypiesz, odpalasz czymś wysokotemperaturowym i masz swoją ramę :mrgreen:


atlc
Posty w temacie: 1

#6

Post napisał: atlc » 24 kwie 2017, 12:48

No tego na forum to jeszcze nie było- frezarka spawana termitem:D
Aż sprawdziłem na stronie głównej czy to nie forum dla kolejarzy, a ja po prostu po weekendzie zbłądziłem:D
O spawaniu termitem jest w google wszystko. Potrzebne składniki natomiast możesz kupić chociażby na allegro. No i uważaj na oczy.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: strikexp » 24 kwie 2017, 18:50

Bez przesady, ja żadnej ramy do frezarki nie zamierzam spawać, do tego jest cięcie CNC. Raczej myślałem o korpusie tokarki lub dłuciarki. Przypuszczam że wyszłoby dużo taniej niż pojedyńczy odlew lub wycięcie z bryły. A sproszkowane aluminium czy tlenek żelaza to dla tokarza nie problem. Dziwię się że nikt wcześniej nie wpadł na pomysł żeby je wykorzystać.

No i nie ma róży bez kolców, termit to bardzo niebezpieczny materiał pirotechniczny. To już jest wystarczający powód aby nie tykać się tego tematu.

Edit
A jednak źle myślałem, przy odpowiednich proporcjach całe aluminium zamienia sie w korund i pływa na ciekłej stali. Tylko trzeba jeszcze tą ciekłą stal jakoś wylać z formy, oczywiście od dołu.
Skomplikowane to, ale bardzo skuteczne. Można użyskać różne stopy stali :mrgreen:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: Yarec » 24 kwie 2017, 21:15

atlc - chyba ktoś zabłądził po weekendzie, można też kupić całą odlewnię.
Razem przerost formy nad treścią.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: strikexp » 24 kwie 2017, 22:26

Yarec pisze: można też kupić całą odlewnię.
Co tam odlewnię, od razu hutę z kopalnią rudy żelaza, węgla kamiennego i koksownią. :wink:

Doczytałem że na 2,1kg żelaza trzeba poświęcić 1kg aluminium. Biorąc pod uwagę że część aluminium może pochodzic z wiórów po toczeniu a rdzę sami wyprodukujemy. To wychodzi całkiem niezła cena za 1kg termitu. Można przyjąć że dla zachowania czystości, wleje się w spaw tylko 50% przetopionej stali.
W odlewy to się nie opłaca bawić, ale coś zespawać to i owszem. Chyba że mam za małą wiedzę i bez ponoszenia jakichś wielkich kosztów można uzyskać podobną jakość spawania inną metodą.


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

#10

Post napisał: Blady » 24 kwie 2017, 22:38

Kup sobie chłopie spawarkę i działaj. Kombinujesz tracisz czas a czas to pieniądz. Naucz się gospodarować tym co najcenniejsze i nie szukaj wszędzie rozwiązań z kosmosu bo to nie jest opłacalne dla nikogo tym bardziej amatora. Jak sobie wyobrażasz zrobienie jakiegokolwiek korpusu do maszyny tym sposobem ?
A tu coś chyba dla Ciebie w tym temacie https://youtu.be/mlr-rfDCdgw
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”