Spawanie Alu TIG początki potrzebna pomoc

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 526
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

Spawanie Alu TIG początki potrzebna pomoc

#1

Post napisał: rysmen » 14 maja 2014, 10:15

Czy może mi ktoś łopatologicznie pomóc
mianowcie mam takie cudo
http://allegro.pl/spawarka-discovery-mm ... 95650.html
Blachy alu o grubości 5mm nawet mi to ładnie wychodzi ale problem przy profilach 10x15x1 spaw strasznie szeroki

czasem przepale czasem nie pospawa.

Pyt 1 jakich parametrów użyć by mi to w miare spawało i spaw był wąski?
obecnie mam elektrode 1,6 zielona i niebieska drut 2,5

pyt 2
Częstotliwość AC na co ma wpływ?
Prąd bazy na co ma wpływ?
Balans AC na co ma wpływ?

mój panel spawarki
Obrazek

Prosze was koledzy o pomoc dziękuje.



Tagi:


ForgedPiston
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 14 maja 2014, 20:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Spawanie Alu TIG początki potrzebna pomoc

#2

Post napisał: ForgedPiston » 14 maja 2014, 22:25

Witam

Na wstępie zaznaczam że nie jestem wykwalifikowanym spawaczem z wieloletnim doświadczenie a jedynie samoukiem opisującym przykłady z własnego krótkiego doświadczenia odnośnie spawania aluminium .....
Jakiś czas temu szukałem odpowiedzi na podobne pytania odnośnie spawania aluminium (mam identycznego TIG-a) przeszukałem różne fora nie tylko pl nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi łopatologicznej takiej której teraz szukasz wszędzie odpowiedzi były wymijające lub nie na temat typu zacznij spawać stal potem aluminium lub zanieś do kogoś kto się na tym zna , sam musisz wyczuć sprzęt ............ tylko jak wyczuć jak nie wiadomo czym kręcić ;) nikt nie udzielił odpowiedzi typu jak zmienię ustawienia A to stanie się to i to itd. Teraz poniekąd rozumiem dlaczego tak było .........
Ja spawam profile 30x15x2mm ustawienia dobrałem doświadczalnie zużywając 2 małe butle argonu ...... używam elektrody czerwonej 1,6 niby nie nadaje się do aluminium ( prądu zmiennego) ale mi spawy wychodzą dużo lepiej/łatwiej niż zieloną moim zdaniem nieco cieńsza lub równa jak materiał spawany będzie odpowiednia ......
Częstotliwość AC ja mam ustawioną na godz 3 ( jak jest na 12 spaw jest nieznacznie szerszy przy tym samym prądzie spawania )
Drut mam 1,6 na pewno spaw wychodzi węższy niż grubszym drutem......
Balans AC mam ustawiony na godz 11
Prąd spawania tu chyba kluczowa sprawa .......... ja używam miedzy 50A a 70A w zależności od rodzaju spawu na styk , w pachwinie itp. im mniejszy prąd wyższa częstotliwość tym węższy spaw ale też mniejszy przetop większy prąd lepszy przetop ale dokładane spoiwo bardziej się "rozleje" profile łącze pod kątem 45 stopni i "mieszam" prąd spawania czyli początkowo 70A w miarę jak materiał się nagrzewa "zmniejszam" do 50A lub odwrotnie wykorzystuje do tego opcje 4T
Reasumując - niestety niema jednoznacznej odpowiedzi jak ustawić aby się "samo spawało" można ustawić sprzęt na dużo sposobów aby spawy wychodziły jak się tego oczekuje a im więcej doświadczenia tym ustawienia mogą bardziej odbiegać od ideału ...... ustawienia prądu , częstotliwości , balansu współgrają ze sobą każdy musi je dobrać pod siebie ......znajomy podobne spawy do moich robi prądem 120A na resztę ustawień nawet nie patrzy drut podaje w sposób ciągły ja natomiast "po trochu"....mam nadzieje że choć trochę Ci rozjaśniłem :lol:

Obrazek


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#3

Post napisał: Dudi1203 » 15 maja 2014, 00:18

ForgedPiston pisze:nikt nie udzielił odpowiedzi typu jak zmienię ustawienia A to stanie się to i to itd. Teraz poniekąd rozumiem dlaczego tak było .........
Pospawaj jeszcze troche :) Niektóre rzeczy co mowisz sa ok, ale w paru miejscach sie gubisz.

jedno wpisanie w google grafika hasła "balans ac wtopienie" i taki efekt:
Obrazek

Z doswiadczenia proponuje zacząć z balansem 50%, prad spawania silnie zalezy od pojemności cieplnej elementu, szybkości prowadzenia ręki - profile przyjąłbym okolo 30-35A na każdy 1mm grubości materiału. Większe korpusy itp okolo 40A/1mm. A jak cos malego to 25A/1mm moze byc za dużo (element sie nagrzeje i popłynie).

Do alu proponuje spróbować elektrode szarą. Czerwoną bym odrzucił (zdrowie itp), do kwaśnej złota albo lepiej niebieska.

Prąd bazy to nateżenie słabszego prądu w pulsie. Czyli włączasz puls (w spawaniu bez pulsu funkcja nie działa!) i masz na przemian wysoki i niski prąd. Baza to niski, spawania to wysoki. Włącz sobie puls rzedu 1Hz, czasy rzedu 0,5s baza, 0,5s prad spawania i wtedy ładnie zobaczysz w praktyce. A poza tym grafika na spawarce ilustruje przebieg krzywej prądu, patrz na nią i staraj sie zrozumieć co przedstawia.


Autor tematu
rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 526
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

#4

Post napisał: rysmen » 15 maja 2014, 10:27

Nadal nie rozumie
Częstotliwość AC na co ma wpływ?
Balans AC na co ma wpływ?

Ten obrazek nic mi nie mówi nie znaju eng a translator brednie tłumaczy.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 11567
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#5

Post napisał: RomanJ4 » 15 maja 2014, 11:14

rysmen pisze:Nadal nie rozumie
Częstotliwość AC na co ma wpływ?
Balans AC na co ma wpływ?
tak pokrótce mówiąc
http://jswelding.pl/_cms/view/29/spawanie-tig.html
Prąd spawania płynie w części okresu od elektrody do materiału spawanego nagrzewając go (strzałka czerwona), w drugiej części okresu płynie od materiału spawanego do elektrody co umożliwia rozbicie warstwy tlenków, i umożliwienie spawania (strzałka niebieska).
Stosunek prądów w okresie sterowany jest funkcja AC BALANS
- umożliwia ona płynną zmianę kierunku przepływu prądu w funkcji czasu trwania 1 impulsu.
czyli regulując balans AC wpływasz na jakość spoiny, a częstotliwość - na żywotność elektrody(i szybkość spawania).
KPW?
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 526
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

#6

Post napisał: rysmen » 15 maja 2014, 14:15

A co wpływa na szerokość spawu?


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#7

Post napisał: Dudi1203 » 15 maja 2014, 22:59

rysmen pisze:Ten obrazek nic mi nie mówi nie znaju eng a translator brednie tłumaczy.
rysmen pisze:A co wpływa na szerokość spawu?
Obrazki kolega widzi? Przeciez poza opisem jest pokazane co i jak. A słowa frequency czy balance raczej tłumaczenia nie wymagają...


Autor tematu
rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 526
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

#8

Post napisał: rysmen » 16 maja 2014, 07:37

Dudi1203 pisze: Obrazki kolega widzi? Przeciez poza opisem jest pokazane co i jak. A słowa frequency czy balance raczej tłumaczenia nie wymagają...
A pierwszą linijke mojego postu kolega widzi :?:
Czy może mi ktoś łopatologicznie pomóc



ForgedPiston
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 14 maja 2014, 20:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

#10

Post napisał: ForgedPiston » 16 maja 2014, 10:15

Dudi1203 pisze: Pospawaj jeszcze troche :) Niektóre rzeczy co mowisz sa ok, ale w paru miejscach sie gubisz.
Wskaż kolego w którym miejscu się gubię - jeżeli coś źle robię chcę to poprawić.

Co do obrazka który wstawiłeś elegancko obrazuje zależności w ustawieniach balansu , częstotliwości , oraz różnym ustawieniu prądu czyszczenia / spawania w jednym cyklu.

rysmen pisze:A co wpływa na szerokość spawu?

Na obrazku spaw jest zawsze węższy jak elektroda jest zaostrzona do tego ustawiamy większe wtopienie przy pomocy balansu , częstotliwości , prądu i podajemy cienkie spoiwo.
Te ustawienia razem współgrają ze sobą ...... To jest moja odpowiedź - jeśli ktoś z doświadczonych kolegów może jednoznacznie odpowiedzieć na pyt.
rysmen pisze:A co wpływa na szerokość spawu?
lub wykazać błędy w mojej odpowiedzi chętnie wysłucham.
Pozdrawiam Rafał

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”