koła zmianowe w LD 550

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
dymarkus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 14 paź 2012, 17:07
Lokalizacja: Polska

koła zmianowe w LD 550

#1

Post napisał: dymarkus » 18 sty 2013, 11:38

Witam wszystkich .
Z związku z chęcią zakupu tokarki LD 550 odwiedziłem sklep LM i sobie obejrzałem tokareczke, podczas sprawdzania kompletności zauważyłem brak kół zmianowych o rozmiarach z30, 38, 55
a dodatkowo było z 25 którego niema w instrukcji.
Teraz pytanie do posiadaczy takowych tokarek: jakich gwintów nie będzie można naciąć z uwagi na brak tych kól zmianowych, ewentualnie czegoś jeszcze nie da się wykonać.



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 18 sty 2013, 12:19

Sprawdź w DTR-ce jakie koła potrzebne do jakich skoków.
Poniżej masz tabele Nutool Ld550 (za kolegą BYDGOST)
Obrazek
pozdrawiam,
Roman


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#3

Post napisał: pabloid » 18 sty 2013, 12:46

dymarkus pisze:ewentualnie czegoś jeszcze nie da się wykonać.
Nie to żebym był złośliwy, ale na tak zadane pytanie śmiało odpowiem, że nie pierze, nie gotuje, nie śpiewa, nie ma dostępu do internetu itd :twisted:
Lepiej powiedz co chcesz na niej robić, a wtedy ci powiemy czy się da czy nie :mrgreen:


aviator
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 96
Rejestracja: 01 sty 2012, 02:40
Lokalizacja: lubelskie

Re: koła zmianowe w LD 550

#4

Post napisał: aviator » 18 sty 2013, 14:08

dymarkus pisze:...podczas sprawdzania kompletności zauważyłem brak kół zmianowych o rozmiarach z30, 38, 55...
Podejrzewam, że były zamontowane na tokarce. Z25 o ile dobrze pamiętam zastepuje nawrotnice. Nie będziesz mógł wykonywać tych gwintów, których nie ma w tabeli (specyfikacja tokarki).
Pzdr.

Edit: Goła tokarka to taki mebel w warsztacie mężczyzny - bez dodatkowego wyposażenia (często przekraczającego wartość maszyny) tak naprawdę nie poszalejesz z robotą.


Autor tematu
dymarkus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 14 paź 2012, 17:07
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: dymarkus » 18 sty 2013, 14:32

Kolega -Pabloid nie popisałeś się. Gdybym znalazł coć w necie to bym nie pytał, co będe na niej robił ? to co przy majsterkowaniu będzie potrzebne.
-Awiator zamontowane są tylko 2 duże koła 80 i więcej, i jedno małe może 30.
Nikt w sklepie nie mógł wytłumaczyć dlaczego jest tyle i jakich. W instrukcji jest tylko tabela do gwintów metrycznych, a tam nie są uwzględnione wszystkie przełożenia.


aviator
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 96
Rejestracja: 01 sty 2012, 02:40
Lokalizacja: lubelskie

#6

Post napisał: aviator » 18 sty 2013, 14:58

A nie ma na wewnętrznej pokrywie gitary wklejonej tabeli do gwintów metr. i cal.? U mnie taka jest. DTR do tej maszynki jest bardzo licha, niestety. Jeśli nie ma wszystkich dostępnych kół a masz ciśnienie to negocjuj cenę u sprzedawcy. Takie kółko można dorobić, moduł jest ... nie pamiętam dokładnie - ale to standard, znaczy bez udziwnień ze strony ChRL.

Poczytaj jeszcze w tym temacie, myślę że pomocne na początku: https://www.cnc.info.pl/topics89/ld-550 ... t=wyprawka

W dziale Tokarka Nutool 550 znajdziesz sporo tematów, które odpowiedzą na wiele pytań - polecam poczytać do poduszki.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#7

Post napisał: pabloid » 18 sty 2013, 15:08

dymarkus pisze:Kolega -Pabloid nie popisałeś się
widzisz...jakoś się tym nie zmartwiłem, bo po pierwsze nie miałem zamiaru się popisać- nie musze, a po drugie dlatego że ja nie mam problemu :mrgreen: Masz go ty, więc aby ktoś ci pomógł to staraj się precyzyjnie wyłuszczyć o co chodzi.
To co można zrobić na maszynie zależy głównie od umiejętności i wyobraźni obsugującego ją. A wyposarzenie zbiera się w miarę potrzeb a nie zadaje pytania typu "czego ona nie robi, ale ja nie wiem co na niej będę robił" Jak można tego typu problem rozwiązać? Tokarka robi (tokarz robi) takie gwinty jak masz w dtr-ce, a do tego potrzebne ci takie koła jak tam opisali, więc jak będziesz kupował to sprawdź czy wszystkie są- jak nie ma to nie kupuuj, albo targuj z ceny. Jak chcesz robić inne gwinty to wpierw ustal jakie a potem sobie przeliczysz przełożenie i koła dokupisz. A pewnie w praktyce nie wykorzystasz i tego co masz w zestawie...


aviator
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 96
Rejestracja: 01 sty 2012, 02:40
Lokalizacja: lubelskie

#8

Post napisał: aviator » 18 sty 2013, 15:20

pabloid pisze:A pewnie w praktyce nie wykorzystasz i tego co masz w zestawie...
Jestem tego samego zdania jeśli chodzi o gwinty. Z czasem i w miarę zdobywania doświadczenia szybko się okaże, że brakuje osprzętu na poważniejsze (specyficzne) roboty. Część wyposażenia można dorobić, część dokupić / upolować, jak się "wtoczysz" to sukcesywnie będzie tego przybywać.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#9

Post napisał: adam Fx » 18 sty 2013, 15:58

eeee no nie kupuj bubla przecież LM to spora sieć i jak powiesz że to jest coś nie tak to po prostu ściągną ci inny egzemplarz jak pamiętam to koło 25 chyba jest w zestawie a jak kupowałem to cześć kół była już zaminowana w gitarze a cześć w pudełku

życzę udanych i rozsądnych zakupów :wink: i rychłego dołączenia do grona Nutoolowców /teh-migowców
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7878
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#10

Post napisał: tuxcnc » 18 sty 2013, 18:09

U mnie było w zestawie czternaście sztuk kół zmianowych.
Tech-Mig LD 550.

Z tymi kołami jest następujący numer.
We wrzecienniku jest przełożenie 1:4,5 a śruba pociągowa ma skok 3 mm.
Można zamontować koła zmianowe na różne sposoby, uzyskując przekładnię jedno- lub dwustopniową.
Przy przekładni dwustopniowej wszystkie ilości zębów mają znaczenie, przy przekładni jednostopniowej ważne jest tylko pierwsze i ostatnie koło, pozostałe przekazują napęd, ale nie zmieniają przełożenia.
To jest o tyle ważne, że w DTR podane są też ilości zębów na kołach które teoretycznie mogą być dowolne, byle by się dobrze zazębiały.
Mało tego, mam DTR do dokładnie takiej samej samej tokarki, tylko że Proma, i tam są zupełnie inne koła, nie chciało mi się przeliczać czy przełożenia wychodzą takie same.

Podsumowując, odpowiedni skok gwintu można uzyskać innymi kołami niż jest napisane w DTR.

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”