Frezowanie i wiercenie na LD-250

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Frezowanie i wiercenie na LD-250

#1

Post napisał: pitsa » 27 wrz 2011, 23:24

Szukam pomysłu na prostą i bezpieczną przystawkę do wiercenia i frezowania na tokarce LD-250. Na końcach aluminiowych profili (max 40mm) potrzebuję nawiercać precyzyjnie otwory o średnicy do 4 do 20mm (precyzyjniej niż wiertarką w stojaku wiertarskim).

RomanJ4 w temacie Maktek 750x250,czyli "spasiony" Nutool pokazał zastosowanie solidnego kątownika i imadła:

Obrazek

może dałoby się zamocować imadło w miejscu noża na kostce?

W miarę normalne, małe imadło z alegro wygląda tak:

Obrazek

to imadło ma szczęki o szerokości 50mm, czyli tyle co szerokość kostki imaka nożowego.

Jeszcze mniejsze wygląda tak:

Obrazek

Brakuje mi w nich wygodnego mocowania. Choćby czegoś takiego jak w tym imaku z grizzly.com

Obrazek

Myślałem jeszcze o składanej konstrukcji z kilku stalowych prętów stalowych 12x12 z nawierconymi otworami aby coś z tego poskładać. Pomysł jednak nie wydaje się bezpieczny. Gdyby tak zrobić "platformę" z otworami do zamocowania elementów pozycjonujących przedmiot i jakiegoś prostego docisku? Co sadzicie o takiej "platformie" do mocowania:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2011, 19:50 przez pitsa, łącznie zmieniany 1 raz.


zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Tagi:


mariuszbroda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 430
Rejestracja: 13 lip 2011, 21:57
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: mariuszbroda » 27 wrz 2011, 23:54

Obrazek
Witam,kup sobie to...dalej pójdzie łatwo,a imadło możesz przewiercić ładnie i na imbusy wpuszczone podejść nakrętką T do rowków.
Jeszcze szybciej to sam zrób kątownik na szufladkę(suport)
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#3

Post napisał: RomanJ4 » 28 wrz 2011, 01:10

pitsa pisze:Co sadzicie o takiej "platformie" do mocowania:
myślę, że to żaden problem zrobić taka "platformę" np z przyspawanego do prostokątnej blachy grubości 10 lub więcej mm trzonka od starego noża (pasującego w imak). A imadło nie musi być przecież aż takie masywne, a gdybyś do tej platformy przykręcił takie imadło
Obrazek tak zorientowane aby szczęki imadła były równoległe do sanek narzędziowych (poziomo), to miałbyś jeszcze możliwość ustawiania detalu w osi poziomej i pionowej w stosunku do nieprzestawialnej osi frezu czy wiertła. Cena takiego imadła krzyżowego (120-250zł http://allegro.pl/listing.php/search?st ... &country=1)jest podobna do ceny szlifowanego imadła http://kimla.pl/sklep/category.php?id_category=42
pozdrawiam,
Roman


mariuszbroda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 430
Rejestracja: 13 lip 2011, 21:57
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: mariuszbroda » 28 wrz 2011, 02:07

Pitsa jak widzi te imadła krzyżowe to dostaje torsji ,czy tam jeszcze gorzej-to jest straszne imadło :neutral: jestem pewien...

Awatar użytkownika

gelorad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 216
Rejestracja: 23 wrz 2009, 13:32
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: gelorad » 28 wrz 2011, 09:12

Pitsa
Zakres posuwu poprzecznego suportu jest ograniczony w stosunku do osi wrzeciona, a więc teoretyczny obszar roboczy wiertła lub freza wypada za imakiem.

Widać na zdjęciach w tym wątku
przystawki

Edit.
Wróć! dopiero teraz doczytałem że chodzi o LD-250, a nie jak tytuł działu 550

Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#6

Post napisał: pitsa » 28 wrz 2011, 12:36

Dziękuję za podpowiedzi. Mając niewiele narzędzi trzeba kombinować żeby coś wykonać.
Do posiadania spawarki mi jeszcze daleko więc muszę opierać się na zastosowaniu śrub.
Niestety te imaki do wiertarek są zbyt kobylaste do maleńkiej tokarki LD-250. :-)

Znalazłem dziś profesjonalną przystawkę do frezowania na tokarce (littlemachineshop.com):

Obrazek

Na szybko zrobiłem jednak coś takiego takiego:

Obrazek

Kupiłem w castoramie pręt kwadratowy 12x12, uciąłem dwa kawałki długości około 60mm. Przewierciłem w nich na końcach dwa otwory fi 6,5. Skręciłem w te dwie kostki kawałek blachy 3mm (na laserze kiedyś wycięte), a do niej dokręciłem następną jako bazę oraz trzecią dociskającą. U góry dwie wysokie nakrętki do łatwiejszego dokręcania. Blaszki trochę wiotkie ale tak to wierciłem:

Obrazek

Efekt końcowy zadowalający. Wyszło lepiej niż to co wczoraj wywierciłem zwykłą wiertarką na stojaku wiertarskim. Myślę, że platforma do mocowania z jednego kawałka byłaby w sam raz:

Obrazek

W dolnej części śruby muszą być schowane, w górnej wystarczą otwory.

Można zrobić wiele przyrządów opartych na tym profilu i sposobie mocowania w miejscu noża.
Tak jak na przykład ten przyrząd do robienia kulistych zakończeń:

Obrazek

http://www.nucleus.com/~harlan/ball.html

[ Dodano: 2011-10-12, 22:01 ]
Czasem są elementy, które można bezpośrednio zamocować w imaku nożowym. Ostatnio frezowałem tak płaskowniki aluminiowe - zamiast freza zastosowałem złamane wiertło odpowiednio oszlifowane aby geometria pracy narzędzia była odpowiednia. Ze względu na pracę "udarową" nie jest to do końca takie bezpieczne frezowanie - trzeba stale kontrolować czy nie poluzowało się narzędzie zamocowane w szczękach.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”