Wytrzymałość profili aluminiowych

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

Wytrzymałość profili aluminiowych

#1

Post napisał: wojtek30 » 20 sie 2012, 18:41

Robię kolejne podejście do frezarki CNC (po kilku latach), elektronikę mam już gotową, teraz zmagam się ze stroną mechaniczną.
Na początku planowałem zrobić testową konstrukcję na płytach meblowych i prowadnicach szufladowych, jestem jednak zawiedziony luzami i oporami i teraz chcę zrobić konstrukcję aluminiową.

Widzę, że część użytkowników robi bramy z profili prostokątnych zamkniętych a część z płaskowników, chyba 100x10mm.

Czy ktoś wie, co będzie bardziej wytrzymałe na odkształcenia?
- profil alu zamknięty 100x40x2mm (szerokość, grubość, grubość ścianki) czy
- płaskownik alu 100x10mm? (szerokość, grubość)
Chodzi oczywiści o wytrzymałość na zginanie, siłą prostopadłą do szerszej powierzchni.

Planuję frezować w drewnie i drobne elementy w aluminium.

[ Dodano: 2012-08-21, 16:51 ]
Nie mam jeszcze dokładnych wyliczeń, ale już wiem, że profil zamknięty będzie się mniej uginać od płaskownika, gdyż ma większy wskaźnik przekroju.



Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#2

Post napisał: wojtek30 » 21 sie 2012, 22:17

Przeprowadziłem obliczenia wskaźników wytrzymałości na zginanie dla różnych profili. Użyłem wzorów z Wikipedii. Porównałem wyliczenia z tabelami z jakiegoś podręcznika od znajomego i wychodzi prawie identycznie. Minimalne różnice wynikają chyba z tego, że w książce były profile z zaokrąglonymi rogami.

Obrazek

Wygląda na to, że najwyższy wskaźnik Econo (Wytrzymałość/cena) ma profil 100x50x2mm i 80x40x3, ewentualnie 100x40x3 :)
To jest oczywiście moja subiektywna ocena, uwzględniająca fundusze przeznaczone na konstrukcję mechaniczną (do 500zł).


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1545
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: upadły_mnich » 22 sie 2012, 09:53

Sam sobie odpowiedziałeś. :smile:
Ja mam z profila 100x50x4 prawie całą konstrukcję. Bardziej kierowałem się wskaźnikiem sztywność/masa ale wiadomo masa=cena.
Niestety przy takich profilach już teraz powinieneś się zastanowić jak będziesz mocował prowadnice, silniki itp. ścianka aluminiowa 2 czy 3mm to za mało na gwintowanie.
Mogę też poradzić, że jeśli kierujesz się Econo to zrób takie pole obróbcze aby wykorzystać długości handlowe profili i prowadnic.
Powodzenia.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”