Prasa krawędziowa -brak docisku na jednym siłowniku

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Prasa krawędziowa -brak docisku na jednym siłowniku

#1

Post napisał: 251mz » 08 sie 2014, 23:00

Witam

Mam możliwość kupna prasy krawędziowej .
Około 25 lat ma już na karku;)

Niestety jest uszkodzona.

Szybki dojazd działa dobrze.
W momencie jak idzie docisk siłowy to na jednym siłowniku manometr pokazuje ciśnienie a na drugim zero...
Czyli ciśnie wtedy tylko jednym siłownikiem.

Czego to może być wina i czy usterka kosztowna w usunięciu?

Pozdrawiam



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 09 sie 2014, 01:04

Hydraulika jest prostsza moim zdaniem w "ogarnięciu" niż elektronika, szczególnie że już masz wstępną diagnozę usterki (zerowe ciśnienie na siłowniku) Dokładniejsze oględziny dadzą więcej informacji. Należałoby przyjrzeć się dokładniej instalacji i rozpoznać zadania wykonywane przez poszczególne elementy hydrauliki. Przyczyn wadliwej pracy może być wiele. W prasie jest jedna pompa hydrauliczna, czy może dwie? Możliwe że uszkodzony jest elektrozawór puszczający olej do tego bezczynnego teraz siłownika. Trzeba sprawdzić czy na jego cewce pojawia się napięcie we właściwych momentach. Jeżeli tak to dla pewności zmierzyć omomierzem jego cewkę. Jeżeli nie, to należałoby grzebnąć w układzie sterowania elektrycznego. Trudno na tym etapie wyrokować jakie będą wiązały się z tym koszty. Materały od złotówki do paru kzł ale też to może zależeć od tego kto będzie naprawiał. Niestety tzw fachowiec woli zwykle zaproponować wymianę całego kosztownego podzespołu niż wybrudzić się nieco i wymienić w nim sparciały gumowy oring lub pękniętą sprężynkę.


Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: 251mz » 09 sie 2014, 08:52

diodas1 pisze:W prasie jest jedna pompa hydrauliczna, czy może dwie?
Pompa jedna.
diodas1 pisze:Możliwe że uszkodzony jest elektrozawór puszczający olej do tego bezczynnego teraz siłownika.
No właśnie mi się wydaje ,że powinien być tylko jeden EZ do ruchu wolnego i jeden do szybkiego.
A na dwa siłowniki powinien być chyba synchronizator przepływu żeby stempel szedł poziomo....
diodas1 pisze:Materały od złotówki do paru kzł ale też to może zależeć od tego kto będzie naprawiał.
No właśnie dlatego wolałem zaproponować cenę wyjątkowo niską abym w razie naprawy nie popłynął :(
diodas1 pisze:Niestety tzw fachowiec woli zwykle zaproponować wymianę całego kosztownego podzespołu niż wybrudzić się nieco i wymienić w nim sparciały gumowy oring lub pękniętą sprężynkę.
Na hydraulice , pneumatyce i elektronice się znam tak ,że jak bym ją zakupił to diagnozę na pewno sobie sam postawię...

Elektozawór to pikuś bo zawsze mogę coś przerobić i założyć dostępny tańszy i będzie chodzić. Gorzej jak padł synchronizator przepływu dla obu siłowników.
Wtedy koszty nawet do dobrych kilku tyś...

Sprzedający twierdzi ,że mogła pęknąć w zbiorniku rurka która od całości idzie do jednego z siłowników i dlatego tak się dzieje bo podobno już tak mieli i spawali tą rurkę...
Takie problem ,że ja w takie TYLKO nie umiem uwierzyć :D

Ogólnie chcę ją kupić aby przerobić sobie na proste CNC.
Tzn sterowany zderzak oraz belkę...

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#4

Post napisał: clubber84 » 09 sie 2014, 14:48

Wg mojej wiedzy uszkodzony może być zawór redukcyjny proporcjonalny (nabojowy) siłownika lub rozdzielacz proporcjonalny (kolega nazwał go synchronizatorem) sterujący kierunkiem i szybkością przepływu oleju do siłowników.
Ew. drugą opcją może być uszkodzenie, bądź błąd w sterowniku podającym sygnał do zaworów i rozdzielacza.
Dlatego należałoby sprawdzić obie powyższe wersje, być może któreś z nich powoduje problem z siłownikiem i nie będzie trzeba zaraz wymieniać pół instalacji, tylko jedną z wadliwych części.


Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: 251mz » 09 sie 2014, 16:52

To jest stara prasa sterowana pneumatycznie.
Tak ze elektryki praktycznie zero.
Ale jak sam pewnie wiesz synchronizator tani nie jest :(

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 09 sie 2014, 17:16

Zapodaj zdjęcia prasy. Możesz mieć np. źle ustawiony zawór zalewowy ( sposobów na regulację są setki ) i się nie domyka. czyli jak zjedzie prasa w dół , to się musi przełączyć na wysokie ciśnienie. Jak się nie zamknie to ciśnienie z nad tłoka pójdzie w zbiornik i nic nie zauważysz prócz tego że brak ciśnienia na tłoku. Po za tym , skoro masz pomiar ciśnienia , to gdzie jest mierzone to ciśnienie , w którym punkcie :?: Ciśnienie pod tłokiem jest równe :?:

Czasami paproch na zaworze zalewowym tak będzie rozrabiać że "bajka". A czasami brak oleju po zalaniu tłoków fiksuje nie źle. Miałem takie przypadki że jakiś DEBILNY SERWISANT zdemontował "smoka" przy zaworze zalewowym i prasa opadała równo , zatrzymywała się i zero ciśnienia na tłoku. Jeden ma a drugi nie. A poziom oleju lekko powyżej max. Siedziałem 4h przy tym i w końcu zdecydowałem się "zanurkować" do zbiornika.

Więc przyczyn mogą być setki.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: 251mz » 09 sie 2014, 23:14

cnccad,
I dlatego jak się zgodzą na moją cenę to ją zakupię przywiozę i będę grzebał.
A jeśli nie to trudno.
We wtorek już pewnie będzie wiadomo co i jak:D

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#8

Post napisał: cnccad » 09 sie 2014, 23:31

stetoskop na uszy i posłuchać gdzie leci olej :wink:
Ja niestety nie jestem jeszcze na chodzie ( problemy zdrowotne ) więc wizytą nie pomogę. Ale i tak ryzyko zakupu jest duże.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#9

Post napisał: trzasu » 09 sie 2014, 23:57



Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: 251mz » 10 sie 2014, 00:50

trzasu,

Tej to nawet nie widziałem .
I dla mnie duuużo za duża :D
I cena i maszyna;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”