Kalkulator dla przemysłu - moje dzieło

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Rtxdx
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 18
Posty: 59
Rejestracja: 05 sie 2008, 23:42
Lokalizacja: Małe miasto

Kalkulator dla przemysłu - moje dzieło

#1

Post napisał: Rtxdx » 20 lis 2010, 23:19

Obrazek

Witam wszystkich!
Jakiś czas temu zakupiłem sobie jakieś narzędzia do obróbki skrawaniem, zacząłem sobie coś robić jakieś rysunki techniczne, wykonywać dla siebie pewne drobiazgi itd. Jednak od samego początku brakowało mi kilku szybkich narzędzi do obliczania tego co chciałem. Komputer nie zawsze miałem pod ręką, żeby wrzucić exela, nie zawsze wiedziałem z góry jaki wzór, ogólnie było to trochę irytujące i trzeba było poszukać uproszczeń. Na początku korzystałem z tego co zamieścił kolega upadły_mnich, ale nie wszystko tam znalazłem, a poza tym nie miałem komputera pod ręką za każdym razem jak coś robiłem.

https://www.cnc.info.pl/topics29/tolera ... 3adno%B6ci

W związku z tym postanowiłem poświęcić trochę czasu na skonstruowanie urządzenia, które zawierałoby mnóstwo przydatnych tabel tolerancji, dokładności, parametrów łuku, parametrów śrub etc. W między czasie powstała firma z mojego ramienia, w której m.in. zajmujemy się elektroniką w tym także elektroniką dla przemysłu. I tak oto urządzenie, które opracowywałem z myślą o sobie stało się jednym z produktów naszej firmie. Podkreślę tylko tutaj dla moderatora, że nie jest to typowa oferta handlowa jak pewnie można byłoby sądzić, gdzyż takich urządzeń na rynku nie ma, a ja jestem jej konstruktorem w 100% i pochłonęła ona tyle czasu, że nie wiem czy kiedykolwiek zwróci mi się ten czas :). Ilość pracy włożona była ogromna, przepisywanie tabel, szukanie wzorów itd. więc proszę tego nie traktować jako typową ofertę jakiejś firmy, tym bardziej, że to urządzenie może się przydać wielu osobom.

A teraz do rzeczy. Opracowanym urządzeniem jest "Kalkulator dla przemysłu". Zawiera on 36 funkcji, z których najczęściej się korzysta. Pozwala również na wpisanie tekstu powitalnego, którego nie można zmienić, a to daje gwarancję, że właściciela urządzenia będzie można rozpoznać (rozwiązuje to w pewnym sensie problem kradzieży, gdyż nie będzie się opłacało kraść podpisanego urządzenia z myślą o późniejszym jego odsprzedaniu). Urządzenie jest w pełni przenośne. Zasilane jest z baterii lub akumulatorów. Wyświetlacz jest duży i wyraźny, alfanumeryczny 4x20 znaków z włączanym podświetleniem. Przy pojemności baterii lub akumulatorów 2000mAh urządzenie może pracować do 10 godzin z podświetleniem oraz 110 godzin bez podświetlenia i 4,5 miesiąca na czuwaniu. Cena urządzenia bardzo korzystna jak na taką ilość funkcji oraz ilość włożonej pracy. Dzięki temu, że jestem producentem urządzenia, prawie zawsze jest możliwość serwisu a także można zażyczyć sobie za niewielkie pieniądze innych funkcji. Istnieje możliwość wykonania w innej konfiguracji, w innej obudowie, z zasilaczem, z klawiaturą metalową i wszystkim co tylko dusza zapragnie, jeśli by ktoś był zainteresowany. Cenę podstawowego modelu podam jak ktoś zapyta i moderator nie będzie miał nic przeciwko. W przeciwnym razie odpowiadać będę na prv.

Lista funkcji, które udało mi się napisać:
01. Tolerancje IT
02. Pasowanie otworu i wałka
03. Zalecana zawleczka na wałek
04. Zalecany wpust pryzmatyczny wg PN85005
05. Wielkość nakiełka
06. Gwinty wg PN-ISO724:1995
07. Kołki walcowe PN85021
08. Kołki walcowe z gw. wewnętrznym PN85018
09. Kołki walcowe do roznitowania PN85028
10. Kołki stożkowe PN85020
11. Kołki stożkowe z gw. wewnętrznym PN85019
12. Kołki stożkowe z czopem gwintowym PN85022
13. Kołki sprężyste gładkie PN85023
14. Parametry śruby z gw. na całej długości wg PN82105
15. Parametry śruby z łbem sześciokątnym wg PN82101
16. Parametry podkładki zgrubnej pod śruby metryczne wg PN82005.
17. Parametry podkładki sprężystej pod śruby metryczne wg PN82008.
18. Dobór pierścienia osadczego zewn. rodzaju „Z” odmiana normalna wg PN85111/DIN471
19. Dobór pierścienia osadczego wewn. rodzaju „W” odmiana normalna wg PN85111/DIN472
20. Parametry kół zębatych walcowych.
21. Przelicznik współrzędnych biegunowych na kartezjańskie.
22. Wyznaczanie parametrów łuku
23. Przekątna i pole powierzchni kwadratu
24. Przekątna i pole powierzchni prostokąta
25. Kąty w trójkącie na podstawie długości boków
26. Trzeci bok trójkąta na podstawie 2 boków i kąta
27. Przeciwprostokątna w trójkącie prostokątnym
28. Powierzchnia trójkąta na podstawie 3 boków.
29. Powierzchnia trójkąta na podstawie wysokości i podstawy
30. Powierzchnia i obwód koła lub jego wycinku
31. Objętość i pole powierzchni walca
32. Objętość i pole powierzchni stożka
33. Objętość i pole powierzchni sześcianu
34. Objętość i pole powierzchni prostopadłościanu
35. Objętość i pole powierzchni kuli
36. Kalkulator wag profili

Jak widać jest tego trochę.
O tym, że jest to profesjonalna konstrukcja, przemyślana i zrobiona maksymalnie z głową niech świadczy fakt, że robiąc ten kalkulator postanowiłem oprzeć go na procesorze 16 bitowym firmy microchip i cały program został napisany w asemblerze! Jeśli kogoś to interesuje to podaję statystyki, które zawsze budzą grozę jeśli chodzi o cokolwiek w napisane a zwłaszcza w asemblerze:
KOD (bez danych) - ok. 16 000 linii, 305kB
DANE - ok. 2000 linii, 112kB (niektóre linie są tablicami i są baaardzo długie)

Jak panowie/panie się zapewne orientują to za byle jaki sterownik z mikroprocesorem zapłacić można fortunę, więc nic dziwnego, że takich urządzeń jak ten kalkulator chyba nie ma, bo kosztowałby on... dlatego właśnie to nie jest jakaś oferta handlowa jakich wiele, a cena dosłownie śmieszna.

Poniżej podaję link do instrukcji obsługi, gdzie można zobaczyć dokładniej co zawiera kalkulator.

Obrazek Obrazek

Instrukcja obsługi

Mam również nadzieję, że mój mentor odezwie się w tym wątku i pochwali :), gdyż po części to on zainspirował mnie do stworzenia tego kalkulatora i zaproponował kilka funkcji.



Tagi:


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#2

Post napisał: paulg » 20 lis 2010, 23:37

Witam.
Jeśli pojawią się jeszcze funkcje związane z obliczaniem prędkości skrawania , doboru obrotów itp to jestem zainteresowany
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Autor tematu
Rtxdx
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 18
Posty: 59
Rejestracja: 05 sie 2008, 23:42
Lokalizacja: Małe miasto

#3

Post napisał: Rtxdx » 20 lis 2010, 23:48

W wersji podstawowej są tylko te. Wynika to z faktu, że ilość materiałów i pracy jest obecnie już tak wielka, że dodawanie dodatkowych opcji do tej wersji zwiększałoby jej koszt, a nie o to mi chodziło, żeby sprzedawać drogi kalkulator. Natomiast w wersji z dodatkowymi funkcjami chętnie dopiszę o ile kolega wskaże interesujące go materiały źródłowe. Wówczas cena będzie do uzgodnienia w zależności od stopnia skomplikowania i ilości sztuk. Nie ma problemu z dopisaniem czegokolwiek, ale w wersji standardowej musi zostać to co jest, żeby nie podrażać.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#4

Post napisał: jarekk » 20 lis 2010, 23:59

Rtxdx pisze:16 bitowym firmy microchip i cały program został napisany w asemblerze
Może kolega tak powiedzieć dlaczego się katował ?? Ja ich też używam - mogą dużo (mam tam zmienny przecinek), dalczego nie zwykłe C ?


Autor tematu
Rtxdx
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 18
Posty: 59
Rejestracja: 05 sie 2008, 23:42
Lokalizacja: Małe miasto

#5

Post napisał: Rtxdx » 21 lis 2010, 00:10

E, albo aż tak daleko to chyba nie zabrnąłem, albo DSPIC nie ma w standardzie zmiennego przecinka jeśli dobrze się orientuję. Wydaje mi się, że to drugie. DSPIC ma tylko stałoprzecinkową arytmetykę.
Druga sprawa to dlaczego nie C. Otóż kompilator C darmowy jest bez optymalizacji. A z optymalizacją kosztuje zbyt dużo, żeby opłacało mi się go kupić. A mi w ASM udało się zmieścić calutki kod na mniej niż 64kB razem z danymi, właśnie dzięki temu, że to nie C. A najbardziej się bałem właśnie tego, żeby zmieścić wszystko w procesorze i żeby to nie było 256kB :).
No i na koniec. To nie były aż takie katusze. W AVR to fakt, byłoby ciężko, ale dspic ma ładny asembler.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#6

Post napisał: jarekk » 21 lis 2010, 10:03

Zmienny przecinek jest emulowany w bibliotece C.

A optymalizacja daje ( przynajmniej w moim przypadku) 5% zysku - sprawdzałem. Używam ich darmowego kompilatora do komercyjnego projektu - naprawdę nie ma z tym problemu.
Jak było mało miejsca - to taniej i szybciej jest wciąż wziąć większy procesor ( ARM ) - nawet jeżeli czegoś trzeba by było się douczyć.

Ale to "cyrk i małpy" kolegi - nie wtrącam się więcej.


dell
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 453
Rejestracja: 23 maja 2007, 06:26
Lokalizacja: znikad

#7

Post napisał: dell » 21 lis 2010, 10:46

A może by tak podać cene tego kalkulatora? :)
Znudzila mi sie reklama
Niedlugo pojawi sie nowy chomik :D


Autor tematu
Rtxdx
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 18
Posty: 59
Rejestracja: 05 sie 2008, 23:42
Lokalizacja: Małe miasto

#8

Post napisał: Rtxdx » 21 lis 2010, 12:03

jarekk ja już przywykłem do asma. Na razie nic więcej mi nie było potrzebne. Już trochę w nim napisałem i idzie przywyknąć. Najgorzej było przebrnąć przez matematykę oraz możliwie najkulturalniejszą obsługę wyświetlacza z możliwościami wczytywania liczb, wyświetlania itd. Jak już to miałem to pozostała tylko mozolna praca nad zbiorem danych, których nie brakowało.

Cena: 400zł. Mam nadzieję, że moderator nie usunie. W przypadku dodawania nowych funkcji cena jest do uzgodnienia w zależności od tego ile danych trzeba dodać.

PS. niech ktoś poda źródła, z których można policzyć prędkości skrawania. Jak będzie znośna ilość to dorzucę. I różnica cenowa będzie groszowa.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#9

Post napisał: Leoo » 21 lis 2010, 12:29

Szacunek dla wkładu pracy ale za 400pln kupię laptopa a wszystkie wymienione wzory, rozwiązania i znacznie więcej mogę "zaimplementować" do darmowego StarOffice. O grafice i rysunkach nie wspomnę.


Autor tematu
Rtxdx
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 18
Posty: 59
Rejestracja: 05 sie 2008, 23:42
Lokalizacja: Małe miasto

#10

Post napisał: Rtxdx » 21 lis 2010, 12:33

Proszę bardzo :). Problem właśnie w tym, że implementacja kosztuje :). Napisanie czegokolwiek to pikuś, ale poskładanie dziesiątek stron to już nie pikuś. Urządzenie jest dla tych, którym się nie chce w to bawić. Szczerze mówiąc, gdybym ja miał do wyboru kupić, albo przepisać to do tabel, to wolałbym kupić i mieć święty spokój, bo tego jest od groma. O wiele więcej czasu poświęciłem na wklepanie tych tabel niż na napisanie pozostałej części oprogramowania. A wierzcie mi, setki godzin... nie każdego na to stać, aby posiedzieć.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”