NCU 571 Sinumerik 840D

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
asia100
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:33
Lokalizacja: Wroclaw

NCU 571 Sinumerik 840D

#1

Post napisał: asia100 » 28 mar 2012, 20:03

Witam Forumowiczów,

po poszukiwaniach i wertowaniach zwracam się z prośbą do Was.
Mam maszynę z:
Sinumerik 840D
NC-CPU: NCU 571
MMC100
Simodrive 611

Na początku przestały się świecić diody na zasilaczu E/R-Module i maszyna nie startowała. Po wymianie zasilacza na nowy problem nadal występował. Podmieniona została również karta sterująca w module. Teraz po włączeniu zapala się zielona dioda na E/R następnie przełącza się na żółtą. Wszystko OK ale.
Na PLC cały czas świecą diody "+5V" - zielona i "SF" - czerwona. Na NCU 571 świecą praktycznie wszystkie diody
na H1: +5V, NF, CF, CB, CP
na H2: PR, PS, PF, PFO (ostatnia dioda "-" nie świeci)
dodatkowo 7-segmentowy H3 w ogóle nic nie pokazuje (wiem, że prawidłowo, powinno tam zapalić się 6).
Próbowałem wykonać reset NC i PLC za pomocą S3 i S4 jednak jak bym ich nie ustawił stan diod nie zmieniał się a wyświetlacz pozostawał "ciemny".
Na monitorze pojawiają się następujące po sobie komunikaty:
"connecting MMC-NCU",
"0-norm, 1-clear SRAM, /\-boot" - nie ważne którą opcję się wybierze pojawia się,
"starting connection"
"conection MMC100 - error, reboot - hit any key"
i wszystko zaczyna się od początku.

Zapomniałem dodać, że bateria podczas wymiany zasilacza była odpięta.

Czy ktoś zna ten problem i może coś podpowiedzieć, za co z góry dziękuję.
Czy samo utracenie danych NC i PLC spowoduje brak świecenie wyświetlacza H3?
Czy może być uszkodzony NCU bądź karta?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, pozdrawiam.



Tagi:


andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: andrjalo » 28 mar 2012, 20:21

Witam czy ma pan kopie systemu. Myślę że trzeba postawić system na nowo.


Autor tematu
asia100
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:33
Lokalizacja: Wroclaw

#3

Post napisał: asia100 » 28 mar 2012, 21:15

Witam,

tu jest problem, że nie mam żadnych kopi. Wyczytałem, że kopie mogą znajdowac się na karcie PMCIA i że można je przywrócić z panelu. Tylko nie umiem się do nich dostać bo system w ogóle nie startuje.
Zastanawiam się, również czy wyświetlacz H3 nie powinien wskazywać jakiejś cyfry określającej błąd?


BIP_labaz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 65
Rejestracja: 21 lut 2011, 16:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#4

Post napisał: BIP_labaz » 29 mar 2012, 08:34

Witam

Tak jak napisał wyżej andrjalo wygląda że padł system.

Na początek trzeba by spróbować zresetować zgodnie z instrukcja NCK i PLC
(przełączniki S3 i S4).
Na wyświetlaczu powinno pojawić się 6 albo inny numer świadczący o ew. błędzie NC.
Jeśli wyświetla się "nic" lub kropka to prawdopodobnie uszkodzony jest NC.

Inna sprawą jest ponowne uruchomienie maszyny co będzie wymagało albo znalezienia backupu albo napisania konfiguracji od nowa.

Niestety dokładna diagnostyka wymaga podłączenia się z kompem z zewnątrz, nie da się tego zrobić zdalnie.

Pozdrawiam
Rząd wciąż chce naszego dobra, a nam zostało go już tak niewiele.

Nie pytaj co rząd może dla ciebie zrobić, pytaj czy mógłby tego nie robić.


Autor tematu
asia100
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:33
Lokalizacja: Wroclaw

#5

Post napisał: asia100 » 29 mar 2012, 11:22

Witam

wykonałem reset zgodnie z dokumentacja za pomocą S3 i S4 niestety nie dało to żadnych rezultatów.
Stan diod i wyświetlacza nie uległ w ogóle zmienie podczas i po wykonywaniu resetu.
Dowiedziałem się o jeszcze jednym sposobie wykonania (jednocześnie S3 i S4):
S3 -> "1"
S4 -> "2"
wyłączyć maszynę na ok 1 min. następnie ponownie włączyć. Powinny się załadować dane standardowe a PLC być w trybie stop. Podobno działa w 99,99% przypadków. Powienien się zmienić stan diód i wyświetlacza. (Wypróbuję go).
Tego się najbardziej boję, że jest uszkodzone NCU choć podobno to się rzadko zdaża. Może coś w peryferiach się popsuło. Czy odłączenie wszystkiego od NCU (zostawienie tylko tasiemki z E/R Modułu) i włączenie zasilania powinno zmienić jego stan?

Odnośnie ponownego włączenia maszyny i diagnostyki to gdzie podpiąć się z komputerem? Czy do kabla MPI w gnieżdzie X101 w NCU czy bezpośrednio do HMI? Jakich programów będę potrzebował aby wgrać back-up lub konfigurować maszynę wiem o HMI Advanced i Winpcin (dzięki temu można chyba wgrać back-up). Czy do konfiguracji musze podpinać się ze STEP7?

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi i sugestie,
Pozdrawiam.


BIP_labaz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 65
Rejestracja: 21 lut 2011, 16:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#6

Post napisał: BIP_labaz » 29 mar 2012, 11:44

Witam

Na pewno można spróbować poodłączać wszystko zostawiając tylko ER, może to coś da.

Żeby coś sensownie zobaczyć co się dzieje z NC i PLC trzeba mieć programy: Step7 i SinuCom NC, podłączamy się do X122 MPI, mozna też spróbować z HMI Advanced ale jak NCU nie wystartowało to nic ciekawego tam nie będzie.

Z dokumentacji Sinumerika:
Wskazówka
Przy pierwszym uruchomieniu, wymianie zespołu konstrukcyjnego, zaniku zasilania z baterii, wezwaniu do zresetowania całkowitego przez OLC i aktualizacji systemu operacyjnego PLC jest koniecznie niezbędne kompletne zresetowanie całkowite:
1. Przełącznik PLC-IBN S4 przełączyć do położenia 3.
2. Przełącznik NC-IBN S3 przełączyć do położenia 1 (jest przez to kasowana DRAM między NC i PLC).
3. Przeprowadzić POWER ON wzgl. zresetowanie sprzętowe.
4. Zresetowanie całkowite PLC


Pozdrawiam
Rząd wciąż chce naszego dobra, a nam zostało go już tak niewiele.

Nie pytaj co rząd może dla ciebie zrobić, pytaj czy mógłby tego nie robić.


Autor tematu
asia100
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:33
Lokalizacja: Wroclaw

#7

Post napisał: asia100 » 29 mar 2012, 15:31

Witam,

jutro spróbuję wykonać jeszcze raz reset.

Sposób, który wyczytałem był taki, że
najpierw S3 na 1 Power ON i na 0 następnie S4 na 2 wyłączyć i włączyć maszynę następnie S4 na 3 poczekać 3sek. i w ciągu kolejnych 3sek. S4 przekręcać na 2-3-2.

Spróbuję również podłączyć się ze STEP7 i zrobić diagnostykę choć przyznam, że nie za czesto go uzywalem.
Na razie nie wiem, która wtyczka to jest ta x122. Wiem, że przy HMI jest wyprowadzony kabel z wtykiem Sub-D 9pin. Jeżeli to nie będzie ten kabel to wynika z tego co Pan pisze, że nie mogę użyć kabla który mam do Step7 tylko muszę mieć kabel MPI.

Tutaj Link jest opisane, że musze doprowadzić do wtyku x121 napięcia 24V. Czy jest to konieczne jeżeli na wtyku tym mam podłączone peryferia?

Pozdrawiam serdecznie.

P.S. Równolegle staram się skontaktowac z poprzednim właścicielem, czy ma kopie zapasowe do PLC i NCU.


BIP_labaz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 65
Rejestracja: 21 lut 2011, 16:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#8

Post napisał: BIP_labaz » 30 mar 2012, 13:05

Witam

Gniazdo X122 (nie X121) jest na module NCU 840D.
Zasilanie 24V jest potrzebne w zależności jaki kabel MPI masz.
Nie jest ważne co tam masz podłączone bo standardowo jest tam tylko Profibus/MPI, zasilanie jest potrzebne do konwerterów MPI/RS232 lub MPI/USB.

Jeśli nie bardzo orientujesz się w Sinumeriku to lepiej zciągnąć serwis bo można jeszcze bardziej nagrzebać.

Pozdrawiam
Rząd wciąż chce naszego dobra, a nam zostało go już tak niewiele.

Nie pytaj co rząd może dla ciebie zrobić, pytaj czy mógłby tego nie robić.

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#9

Post napisał: gelo » 30 mar 2012, 19:30

Sugerowalbym jeszcze sprawdzenie polaczen pomiedzy zasilaczem i NCU ( czy aby tasma laczaca jest na pewno dobrze podpieta. Dodatkowo skoro swieca wszystki diody to moze byc wina karty PCIMCIA.
A skoro nie swieci nic na wyswietlaczu - to podlaczenie step7 lub HMI nic nie da, bo dopoki NCU nie wystartuje - nie ma mowy o komunikacji MPI.

Tak jak mowilem - trzeba sprawdzic jeszcze raz tasme. Na karte PCIMCIA nie ma rady - jak nie dziala to nie dziala , Wyjmij jeszcze raz NCU i zobacz czy cos sie nie zjaralo
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
asia100
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:33
Lokalizacja: Wroclaw

#10

Post napisał: asia100 » 01 kwie 2012, 21:36

Witam,

Dziękuję za przydatne wskazówki.
Taśmę sprawdziłem przemieżyłem wszystkie 34 piny (jest przejście i nie ma zwarć).
Z E/R Module dostaję napięcia jakie są wymagane czyli: 27V, 24V, +15V, -15V, 5V.
Mam NCU przed sobą i nie mam żadnych śladów uszkodzeń upaleń itp.
Jutro sprawdzę:
1. Podłączenie NCU samą kartę bez skrzynki w celu sprawdzenia czy się coś zmieni w stanie diod jak nie będzie podłączonego napięcia z przetwornicy.
2. Podłączenie cały moduł NCU bez karty. Jeśli nic się nie zmieni to raczej będzie karta. Chyba, że coś jeszcze nie pozwala mu powstać.
Zauważyłem, że masa dochodząca z E/R nie jest połączona z masą od NCK BOX ale to chyba jest akurat OK.

Czy jak będę musiał zamówić kartę to musi zgadzać się tylko jej numer ten 6FC... i rozmiar czy jeszcze jakieś inne rzeczy są ważne?

Pozdrawiam serdecznie.

P.S> Otrzymałem dyskietki do maszyny:
*Disk SW3.1
* PLC-Step7, NC, PLC, Serien-IBN

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”