Zmiana wrzeciona uchwytu z 88/125mm w einhell mtb3000

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
ertes232
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 19 kwie 2007, 23:01
Lokalizacja: www

Zmiana wrzeciona uchwytu z 88/125mm w einhell mtb3000

#1

Post napisał: ertes232 » 05 kwie 2013, 18:00

Jestem nowy na forum i nie wiem o wszystkim
jesli mogą koledzy cos pomoc to prosze o pomoc

tokarka einhell mtb 3000

Chciałem sie zapytac czy da sie zmienic wrzeciono wtej tokar.
z rozmiaru oryg. 80mm na 110 lub 125

czy trzeba kupowac je razem z tarczą
jak ona wyglad ?
gdzie to kupic ???

czy to nie obciazy zbytno jej ukladu napedowego i łozysk

czy zamontowanie nowego wrzeciona nie zwiekszy luzów wzdł. promien, bicia itd
czy koledzy sie orjentuje jakie są ceny

pozdr.



Tagi:

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#2

Post napisał: sajgon » 05 kwie 2013, 21:21

problem jest taki że jak założysz większy uchwyt to przy wyschniętych szczękach może zacząć zahaczyć o łoże , lub o suport.
Robić się da ale trzeba bardzo uważać.

Ceny są różne, poszukaj na alledrogo " uchwyt tokarski 100 " lub 125
Tarczę zabierakową trzeba będzie dotoczyć , bo oryginału na tą średnicę to raczej nie dostaniesz.
Można też zdjąć obecny uchwyt dorobić nakładkę "kanapkę" na obecną tarczę i zatoczyć zamek pod większy uchwyt.

Aha , to jest maleńka i delikatna tokarka więc nie przesadzał bym ze średnicą uchwytu. 100 to max , wrzeciono delikatne, a większy uchwyt to większe detale i większe siły. :!:
Nie na darmo ktoś tam wstawił uchwyt 80mm , a kuku można sobie łatwo zrobić :roll:
Pozdrawiam , Michał. ;)

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#3

Post napisał: skrzat » 06 kwie 2013, 02:55

sajgon pisze:Nie na darmo ktoś tam wstawił uchwyt 80mm , a kuku można sobie łatwo zrobić :roll:
Potwierdzam, u mnie sie ukręciła ośka od silnika hehe :)
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


Autor tematu
ertes232
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 19 kwie 2007, 23:01
Lokalizacja: www

#4

Post napisał: ertes232 » 06 kwie 2013, 03:19

To pewnie ze nie ma co ryzykowac -nie wiedziałem o tym!!

a moze sa po prostu dłuzsze te 3 uchwyty we wrzecionie aby złapaly srednice fi 88mm obrabianego alum.
i po problemie

slyszałem ze nie mozna toczyc na max srednicy bo te uchwyty lapia wówczas na 1 ząbku
a to powoduje wyłamanie

jak to z tym jest ??


pozdr. i dzieki z odzew

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: clipper7 » 06 kwie 2013, 08:42

Kolego, trudno się czyta Twoje posty, bo nie stosujesz odpowiedniego nazewnictwa. To, co nazywasz wrzecionem, w rzeczywistości jest uchwytem tokarskim. W uchwycie są szczęki i one trzymają detal. Max. średnice detali dla szczęk prawych i lewych znajdziesz w katalogach producentów, np. Bisona, nie różnią się wiele dla wyrobów innych firm (oczywiście tego samego typu). Nie można za bardzo rozsunąć szczęk, bo ryzykuje się wyłamanie mocowania szczęki lub jej wypadnięcie, trzeba to rozsądnie ocenić.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmiana wrzeciona uchwytu z 88/125mm w einhell mtb3000

#6

Post napisał: Andrzej 40 » 03 maja 2013, 01:24

ertes232 pisze:Jestem nowy na forum i nie wiem o wszystkim
jesli mogą koledzy cos pomoc :mrgreen: to prosze o pomoc
tokarka einhell mtb 3000
Chciałem sie zapytac :mrgreen: czy da sie zmienic :mrgreen: wrzeciono wtej :mrgreen: tokar.
z rozmiaru oryg. 80mm na 110 lub 125
czy trzeba kupowac :mrgreen: je razem z tarczą
jak ona wyglad :mrgreen: ?
gdzie to kupic :mrgreen: ???
czy to nie obciazy :mrgreen: zbytno :mrgreen: jej ukladu :mrgreen: napedowego :mrgreen: i łozysk :mrgreen:
czy zamontowanie nowego wrzeciona nie zwiekszy :mrgreen: luzów wzdł. promien, bicia itd
czy koledzy sie orjentuje :mrgreen: jakie są ceny
pozdr.
Kolego , wysil się i wciśnij sprawdzanie pisowni przed wysłaniem postu :mrgreen: pozdr.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#7

Post napisał: RomanJ4 » 03 maja 2013, 13:44

ertes232 pisze:a moze sa po prostu dłuzsze te 3 uchwyty we wrzecionie aby złapaly srednice fi 88mm obrabianego alum.
i po problemie

slyszałem ze nie mozna toczyc na max srednicy bo te uchwyty lapia wówczas na 1 ząbku
a to powoduje wyłamanie
Toczyć można, ale wyłamać też można, zależy co toczyć, jakim wiórem i jak mocno zacisnąć. Jak już to z "czuciem".

Co do toczenia detalu Φ88mm w uchwycie Φ80mm. Aby nie wymieniać uchwytu, można to zrobić za pomocą szczęk dzielonych,

Obrazek

których miękka część robocza(górna) jest dłuższa (na zewnątrz) od części twardej(dolna, ta z ząbkami), przez to otrzymujemy po zatoczeniu większą średnicę mocowania niż w jednolitych szczękach twardych.

Obrazek

Jeszcze dłuższą część miękką można dorobić nawet samemu np ze starych trzonków od noży, kwadratowych czy prostokątnych prętów itd. trzeba by tylko wypiłować wpust i otwory pod śruby.

Jeżeli szczęki dzielone do "80-tki" gdzieś dostaniesz, bo np Bison robi od "125-tki".
Ale robi szczęki miękkie jednolite dla uchwytu 80mm, które można wykorzystać jako szczęki dolne
( http://www.bison-bial.pl/Index.aspx?ESI ... &TID=57814 , http://www.mastertools.pl/index.php?p96 ... olite-80mm )
UWAGA! Sprawdzić dokładnie wymiary geometryczne szczęk, wpustów prowadzących, szerokość i moduł zębów, bo są często niekompatybilne, najlepiej kupić od producenta uchwytu!
Wystarczy po splanowaniu ich dla równości w uchwycie (czasem są na tyle długie, że mogą załapać wymiar Φ88mm po zatoczeniu i nie trzeba wtedy nic dorabiać) wywiercić i nagwintować otwory do mocowania nakładek (szczęk górnych).
Najlepiej wiercić w komplecie z nakładką. Dodatkowo oprócz śrub mocujących można jeszcze wykonać jako pierwsze po jednym kołku centrującym na parę zamiast zamka. Będzie pewne, że się nie przesuną w czasie wiercenia i potem toczenia.



Ewentualnie toczyć na tarczy tokarskiej, tylko wtedy czeka dużo zabawy z centrowaniem.
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”