Skąd się biorą obwodowe prążki na kołach zębatych HTD?

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

Skąd się biorą obwodowe prążki na kołach zębatych HTD?

#1

Post napisał: skoczek » 24 sty 2011, 19:18

Witam serdecznie.
Mam nurtujące mnie pytanie. Skąd się biorą obwodowe prążki rozmieszczone co około 2-3mm na kołach zębatych pod pasy HTD. Prążki są na całej powierzchni zęba.
Wydawało mi się że takie koła wykonywane są generalnie na dłutownicy Fellowsa, ale nie potrafię sobie wyobrazić jakim cudem po obróbce na takiej maszynie by się one tam znalazły.
Jak ktoś ma jakieś ciekawe informacje z tym związane to proszę się wypowiadać :).
Pozdrawiam, skoczek.


Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Tagi:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4698
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Skąd się biorą obwodowe prążki na kołach zębatych HTD?

#2

Post napisał: pitsa » 24 sty 2011, 20:28

Może to było wykonane frezem ślimakowym na frezarce obwiedniowej? Dwadzieścia parę lat temu obsługiwałem kilka półautomatycznych frezarek i robiłem na nich między innymi wałki napędowe do DT75. :-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


www.kimla.pl
Posty w temacie: 1

#3

Post napisał: www.kimla.pl » 24 sty 2011, 20:38

To są ślady po frezarce obwiedniowej do kół zębatych. Prawie wszyscy je tak robią, wychodzi najtaniej.

Dodano:
:grin: Chyba na raz pisaliśmy to samo, ale byłeś szybszy.


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#4

Post napisał: skoczek » 24 sty 2011, 20:52

Witam serdecznie.
Dzięki Panowie za szybki odzew. Nie wpadłem na to. Widziałem koła po obwiedniówce i nigdy nie zauważyłem takiej powierzchni. Wysokość tych prążków będzie wynosiła (na oko, nie mierzyłem tego) 0,5mm stąd moje zaskoczenie. Chyba że po części celowo zostawiają taką "fakturę" by polepszyć tym warunki przylegania pasa (gdybam tak sobie).
Pozdrawiam, skoczek.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#5

Post napisał: IMPULS3 » 24 sty 2011, 21:12

Po prostu ktoś się bardzo śpieszyl i ustawil duży posów :grin:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4698
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#6

Post napisał: pitsa » 24 sty 2011, 22:05

www.kimla.pl pisze: byłeś szybszy.
To miłe. Tym bardziej, że odpowiedzi musiałem szukać we wspomnieniach z młodości. :-)
skoczek pisze:po części celowo zostawiają taką "fakturę" by polepszyć tym warunki przylegania pasa (gdybam tak sobie).
Produkt optymalizowany pod kątem wydajność i taniość. Takie teraz czasy. :-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#7

Post napisał: skoczek » 25 sty 2011, 16:29

Witam serdecznie.
pitsa pisze:Produkt optymalizowany pod kątem wydajność i taniość. Takie teraz czasy. :-)
Jakie to banalne :D - wszystko rozbija się o pieniądze...
Dzięki Panowie za uświadomienie.
Pozdrawiam, skoczek.

[ Dodano: 2011-01-27, 21:36 ]
Witam serdecznie.
www.kimla.pl pisze:To są ślady po frezarce obwiedniowej do kół zębatych. Prawie wszyscy je tak robią, wychodzi najtaniej.
Nasunęło mi się kolejne pytanie.
Czy frezy obwiedniowe do tych kół są robione na zamówienie, czy można je znaleźć (dobrze szukając) w ofertach producentów jako narzędzie specjalne (ale nie wymagające specjalnego zamawiania lub zaprojektowania)? Ma ktoś namiary na producenta takich frezów? Mi się nie udało jak do tej pory ich znaleźć. Szacuję że trzeba by wyłożyć ze 2-3 tyś. zł na taki frez :???: .

Alternatywa: istnieje frez krążkowy o zarysie zbliżonym do zarysu wrębu koła HTD 5M czy musiałbym szlifować jakiś frez krążkowy (np. promieniowy wypukły), aż do uzyskania odpowiedniego zarysu? -Potrzebuję na podzielnicy zrobić prototypowe koło zębate pod ten pas...

Pozdrawiam, skoczek.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16245
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#8

Post napisał: kamar » 30 sty 2011, 08:32

W 2009 roku szukalem nietypowego freza ślimakowego do kół poligraficznych, wymiaru juz nie pamietam. Nasze fabryki wycenialy wykonanie na 2,5 - 3 tysiące i co najgorsze - 6 miesiecy.
Trafilem firme z Indii (danych mogę jutro poszukać) Mial akurat na półce i po 4 dniach przysłano.
Koszt całkowity ( zaplata, clo itp) 820 zł a wykonanie super !


Autor tematu
skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#9

Post napisał: skoczek » 30 sty 2011, 09:25

Witam serdecznie.
Jeżeli możesz to prześlij mi te dane na PW. Z góry dziękuję za pomoc.

Jak już wcześniej napisałem spodziewam się ceny 2,5-3 tyś. zł za zrobienie frezu ślimakowego. Co prawda ostatnio trochę "nie tak" z funduszami i chyba wybiorę się z frezem krążkowym do narzędziowni aby mi go przeszlifowali. Porobię próby frezowania koła i zobaczę czy to jest to o co mi chodziło. Pytaniem jest który frez będzie lepiej się nadawał do przerobienia - krążkowy modułowy do kół zębatych czy krążkowy półokrągły wypukły...

Ma ktoś może przypadkiem normę ISO 13050 (wydaje mi się że jest odpowiednia) albo posiada jakieś informacje o dokładnym kształcie zęba? Znalazłem pobieżną informację o profilu w postaci rysunku pasa, ale chciałbym wiedzieć coś więcej. Przy okazji może rysunek komuś się przyda, bo wiem że były już tu osoby które szukały podobnych informacji (np. Kolega AszaPL)
Pozdrawiam, skoczek.
Załączniki
HTD-5M.png
HTD-5M.png (5.45 KiB) Przejrzano 3603 razy
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16245
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#10

Post napisał: kamar » 30 sty 2011, 09:46

http://www.tool-masters.com/

Ja kupowałem od nich ślimakowy m3x15 stopni

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”