E-Stop po zerwaniu drutu

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
rena
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 72
Rejestracja: 13 cze 2004, 14:37
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

E-Stop po zerwaniu drutu

#1

Post napisał: rena » 01 maja 2014, 22:41

Witam, chciałem zapytać kolegów jak rozwiązać "krańcówkę" ale nie w wersji mikro-styku czy kontaktronu tylko w formie sygnalizator przerwanego obwodu? Przykładowo w obwodzie zasilania drutu wpięta cewka przekaźnika, po zerwaniu przekaźnik załączy styki i zewrze Estop



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 01 maja 2014, 23:25

witam.
można sobie coś takiego wyobrazić.
ale - przekaźnik ( zwykły ) ograniczy prą ( rezystancja cewki ) .
musiałby to być przekaźnik specjalnie nawinięty.
tak żeby trzymał przy prądzie zasilania.
można sobie też i inne rozwiązania wyobrazić .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


000andrzej
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 28 lip 2004, 15:00
Lokalizacja: KrakĂłw

#3

Post napisał: 000andrzej » 01 maja 2014, 23:58

A nie masz tam jakiegoś miernika prądu? Jeśli jest to mierniki cyfrowe mają wyjścia alarmowe, które możesz wykorzystać. Jeśli nie ma to można by dorobić poprzez jakis przekładnik prądowy i odczyt na mierniku cyfrowym z zaprogramowanym wyjściem alarmowym. Takie najprostsze rozwiązanie mi przyszło do głowy.
Ostatnio zmieniony 02 maja 2014, 11:05 przez 000andrzej, łącznie zmieniany 1 raz.
To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości.


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#4

Post napisał: GumiRobot » 02 maja 2014, 10:53

cewkę a raczej transoptor można podłączyć równolegle do zasilania lub uziemienia drutu i będzie OK


Autor tematu
rena
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 72
Rejestracja: 13 cze 2004, 14:37
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

#5

Post napisał: rena » 02 maja 2014, 17:48

Qrde ! chciałem dodać kilka fotek ale mam ciągle komunikat Żadne zdjęcie nie zostało wgrane, maksymalna dozwolona wielkość zdjęcia to 2 MB!
Zdjęcie ma 800x600 55,3 KB więc nie powinno być problemu


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: diodas1 » 02 maja 2014, 18:28

rena, Nie wiem z czym masz konkretnie problem. Domyślam się że chciałbyś żeby ten sam prąd płynął przez przewód grzejny i przez cewkę przekaźnika. To da się zrobić ale przekaźnik trzeba trochę przerobić a właściwie przezwoić. Wybierasz jakiś przekaźnik niskonapięciowy (będzie łatwiej) , średniej wielkości czyli taki żeby cewka nie była zbyt miniaturowa. Najpierw włącz cewkę tego przekaźnika pod znamionowe napięcie przez amperomierz i zmierz prąd płynący przez cewkę. Następnie rozbierz go i odwiń zupełnie jego uzwojenie licząc ile miał zwojów. Zmierzony prąd pomnożony przez liczbę zwojów daje liczbę amperozwojów przy której ten przekaźnik pewnie się włącza. Ta liczba jest charakterystyczna dla danego urządzenia. Powiedzmy że prąd był 100 mA a liczba zwojów 500 więc wychodzi 50 amperozwojów. Jeżeli przez Twój drut grzejny płynie prąd 2A i tyle będzie płynąć przez cewkę przekaźnika to żeby ją stworzyć, trzeba nawinąć nie mniej niż 25 zwojów tak grubym izolowanym przewodem (miedzianym, izolowanym oczywiście) żeby ten prąd go nie przegrzał. I to cała filozofia, żeby nie wchodzić zbyt głęboko w rozważania teoretyczne. To co napisałem to hipotetyczny przykład. Przeliczysz sobie właściwe dane zgodnie z parametrami Twojej maszynki i przekaźnika który wykorzystasz i będzie git.


Autor tematu
rena
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 72
Rejestracja: 13 cze 2004, 14:37
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

#7

Post napisał: rena » 02 maja 2014, 18:52

Obrazek
Najprostsze rozwiązanie to krańcówka mechaniczna po zerwaniu drutu sprężyna odbija "grzybka" na krańcówkę. Problem w tym ze nie mam miejsca aby je zamontować i dochodzą dodatkowe kabelki. Elektroniczna wersja możne być zamontowana w paczce ze sterami tak wygodniej

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: pukury » 02 maja 2014, 19:25

witam.
w podobny sposób można zrobić sygnalizację spalenia żarówki stop ( lub innej - migacze ) .
na kontaktronie nawijamy ileś tam zwojów ( trzeba dobrać ) i dokąd prąd płynie kontaktron zwiera.
a jak nie - to nie :shock:
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
rena
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 72
Rejestracja: 13 cze 2004, 14:37
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

#9

Post napisał: rena » 02 maja 2014, 20:25

Każde z proponowanych przez kolegów rozwiązań jest warte uwagi.
Wyskoczyłem z przekaźnikiem bo elektryka kończyłem 30lat temu. Czasy się zmieniły myślałem, że uda się ogarnąć temat bez potrzeby integracji w uzwojenia cewki przekaźnika. Z pewnością są jakieś układy - sygnalizatory przerwanego obwodu ale to wykracza po za moją wiedzę :oops:

Kolega 000andrzej sprytny pomysł, przy okazji miernik pokazuje wartość V czy A lepsze to od podziałki pod potencjometrem. Ale zamówiłem już wyświetlacze LED które mają pokazywać wartość napięcia możne to zbyteczne bo i tak zawsze ustawiam na oko ale estetyka maszyny możne na tym zyska. Myślałem też o arduino i panelu LED pod 2x PWM drut, wentylatory, kilka mniej znaczących napisów typu "ploter gotowy do pracy" ustaw temp drutu, prędkość wentylatorów itp. Może to zbędne ale arduino "krowy nie kosztuje" jak to mówi moja teściowa :razz:

Dzięki kolegom nabyłem kiedyś OUS1, który stał się bardzo pomocny przy budowie.
Z łezką w oku przypominam sobie pierwszy termik robiony ze szpilek budowlanych rurek itp.

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przy okazji może któryś z kolegów doradzi czym zabezpieczyć elementy po piaskowaniu, fajnie się prezentowały ale przy montażu łapki już zdążyły pobrudzić
Obrazek


Zhan
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 224
Rejestracja: 09 sie 2011, 20:37
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: Zhan » 31 maja 2014, 20:31

Nie wiem jakie napięcie i prąd płynie przez drut ale ja kiedyś w podobnej sytuacji użyłem zwykłego kontaktronu od instalacji alarmowej czy kontroli dostępu. Nawijasz na kontaktron dość grubym przewodem w izolacji kilka zwojów i wpinasz to w obwód zasilania drutu. Jak płynie prąd to pole magnetyczne cewki zamyka kontaktron (lub otwiera w zależności od typu).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”