Pomoc w doborze materiałów do mojej pierwszej "maszynki

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Alsed
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2014, 01:37
Lokalizacja: Warszawa

Pomoc w doborze materiałów do mojej pierwszej "maszynki

#1

Post napisał: Alsed » 02 lut 2014, 02:16

Witam!
Na wstępie chciałbym się przewiać, z racji tego że jestem nowy na forum:).

Od pewnego czasu chcę skonstruować frezarkę CNC.
Główne założenie to obrabianie drewna, tworzyw sztucznych, miło by było, jak by dała rade uskrobać coś w Al. Pole robocze jeszcze nie określone. Coś w okolicach 350x400x150mm

Budżet: jak najmniejszy!
Konstrukcja zapewne ze stałą bramą.

Największym moim zmartwieniem są prowadnice, nie wiem co wybrać żeby było w miarę stabilnie i tanio? mogę spróbować sam je wykonać.
Rozglądając się po forach, zauważyłem że największą popularność maja wałki liniowe. widziałem też na prętach 6-kąt. na rurach stalowych z ciekawie rozwiązanym układem łożysk kulowych
I teraz nie wiem co wybrać?

Z jakich profili pospawać ramę? dodam że głównym punktem zaopatrzenia będzie złomowisko :)

Jakich silników krokowych szukać?

Dodam że mam dostęp do: spaware MMA,TIG AC/DC,MIG, tokarki, frezarki, wiertarki kadłubowej, piły ramiennej, gilotyny do 10mm.
Pozdrawiam!




mendium
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 07 cze 2011, 10:42
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: mendium » 02 lut 2014, 10:16

Zastanów się jakie chcesz otrzymać pole robocze, co dokładnie chcesz w tym drewnie obrabiać i alu. Z tym budżetem to bym się zastanowił, bo co jest tanie nie może być dobre, określ kwotę i pomnóż ją razy trzy lub cztery.
Wałki podparte mogą się okazać całkiem niezłym rozwiązaniem.
Elektronikę zostaw na koniec. No i czytaj czytaj forum. Wszystko tu napisano. Jest wiele rozwiązań wybierz jedno dla siebie zaprojektuj i składaj.


SkyLOT
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 158
Rejestracja: 01 gru 2012, 12:32
Lokalizacja: Rabka-Zdrój
Kontakt:

Re: Pomoc w doborze materiałów do mojej pierwszej "masz

#3

Post napisał: SkyLOT » 02 lut 2014, 10:23

Alsed pisze: ...Konstrukcja zapewne ze stałą bramą.
Zacznij od kartki papieru i planów. Przedstaw jakieś rysunki tego, co chcesz osiągnąć.
Dopiero na tej podstawie można oczekiwać jakiś podpowiedzi. Ciężko jest gdybać nad "niczym" :smile:

Plan to podstawa! A wtedy na pewno łatwiej będzie doświadczonym kolegom eliminować błędy i wnosić konkretne poprawki.

Powodzenia :wink:
Pozdrawiam, Jasiek


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#4

Post napisał: Dudi1203 » 02 lut 2014, 15:01

jak konstrukcja ma byc ze zlomu to nie zaczynalbym od kartki bo to daremna robota tylko zaczalbym od wycieczki po zlomie co maja ciekawego. A noz sie trafi jakis support na jaskolce, a moze cos na walkach 40tkach, a moze jeszcze cos innego? Nie przewidzi sie tego, wiec trzeba zaczac od kupna sensownych, przydatnych elementow, potem je przerysowac i poskladac na ich bazie maszyne. Ja jak zobaczylem swoj korpus u handlarza to wiedzialem co z nim zrobic od razu :)


Autor tematu
Alsed
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2014, 01:37
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Alsed » 02 lut 2014, 16:57

Dziękuje wam za pomoc!

Maszynka do zadań hobbystycznych, ogólnie chcę ją skonstruować dla satysfakcji, a oprócz tego zapewne przydał by mi się w dalszych projektach :) , czasem jakieś pcb obrobić, stworzyć jakiś element/obudowę, ipt. :)

wstępne moje założenie:
Długość osi; z:1000mm, x:650mm, y;350mm, nie wiem ile odjąć na łożyska, uchwyty, a żeby otrzymać pole robocze.

rysując sobie pierwsze szkice zrobiłem mały kosztorys:
Wałki 4mb fi20 ~200zł
łożyska liniowe z obudową 12*30=360zł alternatywa są łożyska bez obudowy po 13zł/szt co daje nam w przybliżeniu 160zł, i nie wiem czy uda mi się robić jakieś sensowne obudowy/uchwyty za 200zł do 12 łożysk.
konstrukcja ramy założenie 200zł
Podpory pod wałki: nie wiem w jakiej cenie kupił bym pół-produkt który następnie bym frezował.
Napęd zapewne na śrubach trapezowych ~100zł
Silniki krokowe,wrzeciono i elektronika na razie nie mam pojęcia ile to wyniesie :DD

Tak się zastanawiam czy za 800zł dało by się złożyć ramę z prowadnicami podpartymi, łożyskami i śrubami napędowymi.

Teraz mam kilka pytań :wink: :
Czy prowadnice muszą być podparte na całej długości?
Jaki minimalny przekrój powinny mieć wałki? (w poszczególnych osiach)
W jakim programach tworzycie projekty swoich maszyn? mam dostęp do programów z rodziny Autodesk.

Byłem ostatnio nawet na złomowisku, ale niestety wszystko było przykryte śniegiem :(, jak tylko śnieg zniknie idę na wyprawę w poszukiwaniu "skarbów" :mrgreen:


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#6

Post napisał: Dudi1203 » 02 lut 2014, 17:37

600zl kosztuje sensowne wrzeciono, a gdzie reszta... zacznij od pola roboczego 300x300x150 bo polegniesz w przedbiegach. Tym bardziej przy tych finansach. I szykuj okolo 2,5-3kzl na konstrukcje bez wrzeciona. Sensowną, działającą a nie cos co pogne malym palcem o 1mm (nie jest to wartosc przesadzona!!)
z autodesku to Inventor? chociaz ja osobiscie wole Solid Edge.


Skrzydlaty
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 613
Rejestracja: 22 lis 2006, 15:41
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

#7

Post napisał: Skrzydlaty » 02 lut 2014, 19:30

Moge doradzić w programach - polecam Inventora (Autodesk). Solid Edge raczej się nie umywa do Inventora, szkoda nerwów i kombinowania jak ma się wybór.


wt
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 426
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: wt » 02 lut 2014, 19:35

W miarę bezpiecznie po "taniości" warto zmajstrować stolik z wałkami podpartymi to może od 12 w górę, albo bez podparcia o 25, a do tego potrzebne detale na obudowę. Warte rozważenia jest wykonanie wrzeciona na łożyskach i z napędem paskiem lub przekładnię zębatą. Do wrzeciona można dostać fabryczny trzpień na tulejki zaciskowe.


Tequilla
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 38
Rejestracja: 26 sty 2014, 21:07
Lokalizacja: Radom

#9

Post napisał: Tequilla » 02 lut 2014, 23:49

Jak już robić to tylko na podpartych.. :lol:
Tutaj masz link do tych tulejek:
http://www.ebay.co.uk/sch/onlineseller6 ... m270.l1313

I napęd poprzez pasek zębaty, bo tryby będą raczej głośne.. :wink:


mucha669
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 185
Rejestracja: 09 sie 2012, 20:10
Lokalizacja: 3miasto

#10

Post napisał: mucha669 » 03 lut 2014, 20:43

Dudi- gdzie moge znalesc wrzeciona sensowne za ~600 pln ? tez jestem w trakcie skladania mojej frezarki i z mila checia zaopatrzylbym sie w tani zamiennik bo koszty budowy znacznie przekroczyly zalozony budzet.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”