Lekki ploter 1350x1750 - wymiana krokówek na serwa ac

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
kond666
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 133
Rejestracja: 09 mar 2007, 12:27
Lokalizacja: częstochowa

Lekki ploter 1350x1750 - wymiana krokówek na serwa ac

#1

Post napisał: kond666 » 10 lut 2011, 08:23

Witam
Mam od kilku lat lekki ploter frezujący firmy kimla z 2004r o polu pracy 1350x1750mm.
Maszynka na śrubach kulowych(16x10) i wałkach podpartych (12mm), robiła co miała robić raczej dobrze, ale z czasem coraz mniej dokładnie i czasami zdarzało się zagubienie kroku.
postanowiłem poeksperymentować z elektroniką żeby przystosować fabryczny system sterowania do pracy z serwami ac które akurat miałem pod ręką.
Niestety eksperyment skończył się tak że prawdopodobnie coś uszkodziłem z kartą sterowania (sterownik plotera komunikuje się z programem poprzez kartę standardu ISA)
Podczas włączania pojawiał się błąd transmisji i czapa. Bez żadnej dokumentacji stwierdziłem że sterowanie wylatuje całe a zastąpi je mach3. Szkoda tego trochę bo chciałem je zostawić, miało możliwość wielu podstawowych operacji na wektorach, dzięki czemu pracę można było zaczynać bezpośrednio z programu obsługującego maszynę. Sterownik załatwiłem podłączając przewodem lpt kartę ISA z komputera do płytki pośredniczącej LPT.
Po tej operacji już nie było komunikacji maszyny ze sterownikiem oryginalnym.
Może ma ktoś pomysł co mogło się stać i ewentualnie można coś z tym zrobić?

Jako że robota nagli powoli przerabiam ją na serwa i macha.
Przy okazji miałem okazje przeglądnąć mechanike która była w złym stanie( luzy na śrubach kulowych i prowadnicach). Śruby osi Y wymagały wymiany kulek, reszta tylko pokasowania luzu. W kwestii napędu wybrałem serwa panasonica serii msd 200W.
tutaj filmik z pierwszego uruchomienia na "brudno":



We wszystkich osiach są śruby kulowe o skoku 10mm i przełożenia 1:1 - tak było orginalnie i postanowiłem tego nie zmieniać - z uwagi na to że krokówki do napędu nie były duże. Osie X i Z chodzą świetnie, jeszcze wymaga to dostrojenia bo czekam na odpowiednie kable, natomiast mam problem z osią Y. Po wymianie kulek w śrubie i pokasowaniu luzów cały mechanizm nie działa tak gładko i lekko jak wcześniej. Cały mechanizm osi Y to dwie śruby połączone paskami od jednego silnika. Po ich wyjęciu i regeneracji przez dwa dni ustawiałem cały mechanizm żeby chodził w miarę płynie, gdyż wszystkie połączenia śrubowe z możliwością przemieszczeń i nierówne powierzchnie utrudniały poskręcanie całości bez luzów i trzasków przy ruchu.
Cała brama porusza się równie szybko co krzyżak na filmiku ale przy wolnych przejazdach np 5% F max., nie mogę uzyskać idealnie gładkiego ruchu. Mam wrażenie że praca całej mechaniki osi Y zakłóca pracę napędu, a może silnik jest za mały do ciężkiej bramy i przełożenia 1:1? Mam podgląd przeciążenie i wychodzi że silnik podczas normalnej pracy wykorzystuje 0,7-0,9 momentu nominalnego. Ruszałem już wszystkie parametry i nie mogę tych najwolniejszych ruchów wygłądzić. Mają koledzy jakieś doświadczenie? Może zwiększenie przełożenia (1:2) silnik-śruba pomoże?
Fotki z modów dołączę wkrótce.



Tagi:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Lekki ploter 1350x1750 - wymiana krokówek na serwa ac

#2

Post napisał: oprawcafotografii » 10 lut 2011, 08:29

kond666 pisze:...
tutaj filmik z pierwszego uruchomienia na "brudno":


We wszystkich osiach są śruby kulowe o skoku 10mm i przełożenia 1:1 - tak było orginalnie i postanowiłem tego nie zmieniać...
No predkosc jazdy mi sie podoba :)

Mam pytanie o krokowce - jakie miales silniki - prad i moment?
Jakie osiagales predkosci? Pytam bo zabieram sie za ploter na
takich samych srubach i zastanawiam sie co mozna osiagnac...

jakub

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#3

Post napisał: syntetyczny » 10 lut 2011, 08:47

Nie wiem, czy to tylko moje wrażenie, ale przy tych prędkościach Z się gibie? Tak to wygląda na filmiku.Zmniejsz przyśpieszenie w Machu.
Przy serwach małe prędkości są bardzo trudne do wysterowania silnika. Więc może ty być po prostu ich taka natura. Jeżeli to jest dobry serwowzmacniacz, poszukałbym opcji odpowiedzialnych za strumień(flux).
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
kond666
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 133
Rejestracja: 09 mar 2007, 12:27
Lokalizacja: częstochowa

#4

Post napisał: kond666 » 10 lut 2011, 08:57

witam
Nie zetka się nie gibie. To przez jakość filmu kręconego telefonem :). Mam inną maszynę tylko na serwach DC i UHU i tam nie mam problemu z małymi prędkościami. Zresztą tu na pozostałych osiach też nie mam, tylko ten nieszczesny Y tak chodzi.
Co do krokówek to był w osi największy i miał coś koło 4.2A i 3NM, w pozostałych osiach mniejsze. Jednak przy śrubie 10mm dawało to prędkości max na poziomie 100mm/sekunde.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#5

Post napisał: pltmaxnc » 10 lut 2011, 11:23

kond666 napisał
Po wymianie kulek w śrubie i pokasowaniu luzów cały mechanizm nie działa tak gładko i lekko jak wcześniej
Wymieniałem kulki w śrubie ISEL i włożyłem o jedną za dużo :oops:
też mi się zacinało a przy większych prędkościach czasami "chrupało"
takie proste a przyczyny szukałem parę tygodni.
Może warto sprawdzić czy jest właściwa ilość kulek na właściwych miejscach.

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#6

Post napisał: podrzeźbi » 10 lut 2011, 15:24

Zawsze powinno brakować prawie jednej kulki, nie ? :idea:


Autor tematu
kond666
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 133
Rejestracja: 09 mar 2007, 12:27
Lokalizacja: częstochowa

#7

Post napisał: kond666 » 10 lut 2011, 18:30

witam
Śruba po włożeniu kulek obracała się prawidłowo bez zacięć. Kulek włożyłem tyle ile było wczesniej, prędzej którąś zgubiłem. Po całym dniu prób doszedłem że przyczyną może być bijące jedno z kół zębatych, które na napiętych paskach powodowało niejednorodne, okresowo zmienne obciążenie, które może doprowadzić do oscylacji napędu. Jednak to sprawdzę jutro, na dzisiaj mam dość walki. Tylko skąd bicie skoro niczego nie zmieniałem?


www.kimla.pl
Posty w temacie: 1

#8

Post napisał: www.kimla.pl » 10 lut 2011, 23:15

Nakrętki się zużywają dużo szybciej niż śruby. Jak chrupie trzeba wymienić całą nakrętkę, ponieważ bieżnia też się zużywa.
To nie majątek, a będzie jeździła gładko.
Możesz podjechać i kupić od ręki na miejscu.

Jak chciałeś sobie te serwa podłączyć trzeba było podjechać i zapytać.
Akurat w wersji na karcie ISA istniała taka możliwość, ale jak karta została uszkodzona to chyba nie bardzo się da coś zrobić. Niestety już tych kart nie mamy.


Autor tematu
kond666
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 133
Rejestracja: 09 mar 2007, 12:27
Lokalizacja: częstochowa

#9

Post napisał: kond666 » 11 lut 2011, 16:54

witam
problemy z ruchem i płynnością opanowane - winne były paski i koła.
Większym problemem jest gubienie kroków. Zamontowałem na stole czujnik zegarowy, i pomiary wykazują systematyczny rosnący wraz z przebytą drogą w cyklu pracy błąd położenia. mój pomiar wygląda tak:
1. zeruje wszystkie osie
2. puszczam krótki program
3. po skończonej pracy klikam najazd na punkt zerowy

Różnica między odczytami czujnika rośnie wraz z czasem pracy, w jedną stronę. Odchyłki są znaczne, bo już po minucie pracy odchyłka sięga 0,1mm, a potem jest już gorzej.
Osobiście podejrzewam zakłócenia, ale wszystkie kable są ekranowane, możliwie krótkie i nie biegną równolegle, tak więc nie wiem co jest. Kombinowałem z czasami impulsów i ustawieniami serwa, ale nic wielkiego to nie dało. Może miał ktoś podobne doświadczenia przy strojeniu?

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#10

Post napisał: syntetyczny » 11 lut 2011, 21:25

Masz optoizolacje ?Bo może za wolne są transoptory i stąd to wynika?
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”