FREZARKA MORI SEIKI TV 30

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
szafski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 20 sty 2011, 19:24
Lokalizacja: Sosnowiec

FREZARKA MORI SEIKI TV 30

#1

Post napisał: szafski » 26 lip 2011, 15:33

Witam serdecznie,

Czy któryś z Panów/Pań miał styczność z frezarką MORI SEIKI TV 30? Zastanawiam się nad zakupem takowej i mam dylemat czy warto... Szukam niedużej frezarki cnc do wykonywania głównie elektrod z miedzi do drążenia, ale także do ewentualnej produkcji kształtek itp.
Z moich informacji wynika, że tokarki mori seiki to dobre i precyzyjne maszyny, jednak nie wiem nic na temat frezarek tej firmy. Sterowanie tej maszyny to MSC 802.

Poniżej filmik na youtube obrazujący pracę tej frezarki, dla zainteresowanych:



Pozdrawiam i liczę na pomoc !

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 26 lip 2011, 20:04

Witam
Jak na moje oko , to ta frezarka (MORI SEIKI TV 30) głowicy frezarskiej nie pociągnie .... słabe wrzeciono.
....Szukam niedużej frezarki cnc do wykonywania głównie elektrod z miedzi do drążenia, ale także do ewentualnej produkcji kształtek itp. ....
Polecam Haas Mini Mill
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
szafski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 20 sty 2011, 19:24
Lokalizacja: Sosnowiec

#3

Post napisał: szafski » 27 lip 2011, 11:59

Dziękuję za odpowiedź. W temacie frezarek jestem zielony, więc proszę o informacje na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze niedużej frezarki/centrum obróbczego ?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#4

Post napisał: WZÓR » 27 lip 2011, 18:44

szafski pisze:.... na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze niedużej frezarki/centrum obróbczego ?
Przy wyborze pionowego centra obróbczego musi Pan na pierwszym miejscu zwrócić uwagę na jego przejazdy w osi X , Y , Z , oraz na stożek *jaki posiada maszyna we wrzecionie.

* - przy niedużym centrum frezarskim za bardzo (?) nie ma wyboru , a jego rozmiar to 40.

Przy doborze tych właściwości / parametrów należy kierować się docelowym zastosowaniem maszyny w produkcji i wielkości wykonywanych na niej elementów.
Następną , istotną cechą frezarki jest jej konstrukcja - sztywny użebrowany odlew z żeliwa o szerokiej podstawie załatwi w tym miejscu sprawę.
Napędy osi i prowadnice - (dla przykładu) ; śruby z nakrętkami kulkowymi, zakotwione z obu stron gwarantują równoległość względem prowadnic , a zastosowanie nakrętek kulkowych z wstępnym naprężeniem eliminuje luz zwrotny.
Zastosowanie prowadnic tocznych z recyrkulacją obiegu kulek wstępnie naprężonych pozwalają uzyskać zerowy luz , oraz zapewnią zdolność przenoszenia pełnych obciążeń we wszystkich kierunkach.
Układy tego typu zużywają mniej energii , nie wymagają regulacji i są znacznie sprawniejsze od prowadnic ślizgowych.
Liniały - gwarantują precyzję pozycjonowania osi.
Automatyczne smarowanie - dozuje i doprowadza olej do wszystkich najważniejszych części składowych podczas pracy maszyny.
... fajnie , jak maszyna w/w smarowanie ma , gdyż zapewnia to smarowanie odpowiednią ilością oleju oszczędzając czas i redukując przy tym koszty konserwacji.
Wrzeciono
... do wyboru;
1. Z bezpośrednim napędem pasowym,
2. Z napędem bezpośrednim,
3. Z przekładnią zębatą,
Zmieniacz narzędzi - w tym miejscu proponuję prosty w konstrukcji z niewielką ilością ruchomych części , który zapewnia trwałość i niezawodność w działaniu - tzw. ,,parasol''.
Układ chłodzenia -
1. programowalna dysza chłodziwa (montowane na obrabiarkach Haas),
2.TSC - przepływ chłodziwa przez wrzeciono,
3. Mgła olejowa,
4. chłodzenie powietrzem,
... do wyboru.
Sondy pomiarowe narzędzi i przedmiotu - ... jak są na wyposażeniu , to w znacznym stopniu redukują błędy spowodowane przez operatora i gwarantują pewność operacji sprawdzających proces wytwarzania .
Układ sterowania - powinien być prosty i łatwy w obsłudze ... IPS , VQC (dostępny na Haas) - w znacznym stopniu ułatwia pracę operatorowi i programiście.
Pamięć maszyny- ... wiadomo o co chodzi...
HSM- opcja HSM to rozbudowane narzędzie zapewniające redukcję czasów cykli oraz poprawę dokładności.

SERWIS - jego skuteczność / dostępność , która pozwoli na utrzymywanie obrabiarki w ,, dobrej kondycji''.

Po wybraniu modelu obrabiarki proponuję Panu poczytać opinie innych użytkowników wytypowanej maszyny , oraz materiały reklamowo - eksploatacyjne ... choć treść ich czasami trzeba przyjąć z przymrużeniem oka.
Kontakt i rozmowa z przedstawicielem handlowym (w przypadku zakupu nowej maszyny ) też może przynieść sporo konkretnych i cennych informacji.

... z mojej strony to tyle.

Pozdr
Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


tumanek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 74
Rejestracja: 23 lis 2005, 09:25
Lokalizacja: Rzeszow

#5

Post napisał: tumanek » 27 lip 2011, 19:50

Wszystko się zgadza,
ale brałbym Mori Seiki - haasy ktore widziałem mniej mnie przekonywały niż Mori
a i magazyn parasolowy taki znowu niezawodny nie jest.
oczywiście dużo zależy od ceny i wsparcia to fakt.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#6

Post napisał: WZÓR » 27 lip 2011, 20:32

tumanek pisze:...ale brałbym Mori Seiki - haasy ktore widziałem mniej mnie przekonywały niż Mori...
Wcale nie sugeruję forumowiczowi szafski , że ma to być Haas.
.... na dobrą sprawę dobra jest i Avia. :smile:
:arrow: http://www.avia.com.pl/seria-vmc-high-speed/vmc-650-hs/
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
szafski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 20 sty 2011, 19:24
Lokalizacja: Sosnowiec

#7

Post napisał: szafski » 28 lip 2011, 10:10

Z tego co wyczytałem na zagranicznych forach to Mori Seiki raczej nadaje sie tylko do wiercenia... Przynajmniej wg opinii goscia, który rzekomo kontaktował się z serwisem Mori.

Może wartoby post WZÓRa wrzucić jako osobny, zamknięty temat? Pewnie paru osobom takie informacje, bez kopania w wyszukiwarce forum, mogły by się przydać.


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#8

Post napisał: paulg » 28 lip 2011, 12:53

szafski pisze:Mori Seiki raczej nadaje sie tylko do wiercenia
Podobnej konstrukcji Haas nadaje się już tylko do wiercenia.
Jeśli miałbym wybrać to bezwzględnie Mori Seiki - do frezowanie nada się w zupełności , jedynie odpada stosowanie dużych głowic . W maszynie Knuth o podobnej konstrukcji , która jest również wiertarko/frezarką max średnica frezu (głowicy )wg producenta to 40mm ( o ile dobrze pamiętam )
Wg filmu z 1 postu w Mori można zastosować narzędzie 80mm ... hmm ( 1 minuta filmu )
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”