Biurkowy aluminiak o polu roboczym 50x30x6cm

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

Biurkowy aluminiak o polu roboczym 50x30x6cm

#1

Post napisał: waluś » 22 lis 2015, 16:10

Witam

Chciałbym przedstawić swoją drugą koncepcję budowy pierwszej obrabiarki CNC. Maszynka będzie służyć do celów hobbystyczno-edukacyjnych. Frezowanie głównie w drewnie, ew. tworzywa sztuczne.

Link do rysunków projektu aluminiaka:
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing

Jest to w pewnym sensie kontynuacja wątku https://www.cnc.info.pl/topics58/moj-pi ... t71711.htm
w którym miałem zamiar zbudować konstrukcje frezarki opartą o sklejkę 30mm. W rezultacie zarzuciłem tamten projekt na rzecz konstrukcji całkowicie aluminiowej.

Specyfikacja:

- skręcana konstrukcja z aluminium blacha gr. 12 mm (PA11) - wiem, że PA6 lepsze, ale 2x droższe
- drewniana podstawa z płyty meblowej 30mm
- odkręcana w całości oś X (stąd aluminiowa "kanapka" pod blatem) oraz odkręcana drewniana podstawa - maszyna ma być w założeniu łatwa w "składowaniu" gdy akurat nie jest potrzebna (przykład na rysunku aluminiak(2).jpg)
- również odkręcana w całości oś Z (kolejna "kanapka") - powód j.w.
- mokry chińczyk 1,5kW (ponieważ nie mogę hałasować - mieszkanie w bloku)
- pole robocze ok. 50 x 30 cm z przykręcaną do blatu (wymienną) płytą pola roboczego, którą w całości da się splanować
- wszystkie osie na śrubach kulowych śr. 16 mm, skok 5
- na końcach każdej śruby bloki łożyskujące BK12 i BF12
- nakrętki na śrubach SFU-1605
- aluminiowe obudowy nakrętek kulowych
- zabezpieczające wyłączniki krańcowe (6 szt.) - nie uwidocznione jeszcze na rysunku
- sprzęgła kłowe
- silniki krokowe 1,89 Nm 2,8A
- wałki 16 mm z podporą (SA16)
- łożyska liniowe w obudowach (SME16OP oraz pod blatem ich dłuższe wersje)
- sterownik (jeszcze nie mam wytypowanego) zapewne po LPT

Zapraszam do komentowania projektu. Jestem nowicjuszem w temacie CNC i chętnie wysłucham wszelkich uwag, sugestii itd.

--------------------------------------------------------------
EDIT:
Zmiana koncepcji na konstrukcje ze stali konstrukcyjnej (blacha 10mm)
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing

--------------------------------------------------------------
EDIT2:
Zaktualizowałem do wersji stalak V2
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing

- Dałem z tyłu przez całą wysokość prostopadłe blachy.
- Zmieniłem układ osi Z - śruba ośki Z ma teraz mniej do dźwigania. Dodatkowo obniżyła się przez to brama.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2015, 19:33 przez waluś, łącznie zmieniany 2 razy.



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 22 lis 2015, 17:12

pstrykaj postepy bo rysunki zawsze rysunkami zostaną
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: waluś » 22 lis 2015, 17:36

bartuss1 pisze:pstrykaj postepy bo rysunki zawsze rysunkami zostaną
Bardzo chętnie, ale najpierw wolę wysłuchać uwag, sugestii odnośnie projektowanej konstrukcji od bardziej doświadczonych forumowiczów.
Jak mówiłem jestem początkującym w tym temacie, choć na tyle już wiekowym facetem aby nie śpieszyć się zanadto. To dla mnie zbyt kosztowna "fanaberia" by coś spieprzyć przez jakiś głupi błąd.


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#4

Post napisał: steff.k » 22 lis 2015, 17:42

Hehehe czyli wyszło na moje :razz:


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: waluś » 22 lis 2015, 17:43

steff.k pisze:Hehehe czyli wyszło na moje :razz:
Ano dało mi to do myślenia :-)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#6

Post napisał: bartuss1 » 22 lis 2015, 17:44

a jak bardzo doswiadczeni? masz rysunki w miare czytelne, więc zaczynasz od przygotowania rysunkow wykonawczych czesci do wychlastania, potem to chlastasz na jakims laserze i skrecasz do kupy, nie wiem nad czym sie zastanawiać, chcesz podpowiedzi tu przesun tam dodaj? konstrukcja z rysunkow nie jest taka tragikomiczna, powiedziałbym ze ujdzie w tloku, więc tylko działać, błedy same wyjdą, odnosnie kosztowności to raczej pod mostem nie mieszkasz, z błędami nalezy się liczyć zawsze, zazwyczaj wynikają one z naszej niedbalości niż rysunku
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: waluś » 22 lis 2015, 17:55

bartuss1 pisze:a jak bardzo doswiadczeni? masz rysunki w miare czytelne, więc zaczynasz od przygotowania rysunkow wykonawczych czesci do wychlastania, potem to chlastasz na jakims laserze i skrecasz do kupy, nie wiem nad czym sie zastanawiać, chcesz podpowiedzi tu przesun tam dodaj? konstrukcja z rysunkow nie jest taka tragikomiczna, powiedziałbym ze ujdzie w tloku, więc tylko działać, błedy same wyjdą, odnosnie kosztowności to raczej pod mostem nie mieszkasz, z błędami nalezy się liczyć zawsze, zazwyczaj wynikają one z naszej niedbalości niż rysunku
Nie twierdzę, że maszynka wyjdzie wzorcowo. Liczę się z błędami i niedokładnością.

To, że rysunki mam w miarę czytelne to tylko zasługa tego, że od dziecka zajmuje się grafiką. A koncepcje moich konstrukcji wynikają głównie z intuicji, wyobraźni, można by powiedzieć, że są robione "na chłopski rozum". Nie mam technicznego wykształcenia. Z kolei nie mam dwóch lewych rąk więc porywam się na taką samodzielną konstrukcję.

Jednakże jest forum, są pasjonaci (ludzie z duuuuuuuuuużo większą wiedzą niż moja w tej materii), którzy chętnie przedyskutują pewne rozwiązania. Nie liczę na prowadzenie za rączkę w każdym najmniejszym detalu.

Generalnie najbardziej zależy mi na podpowiedzi czy blacha alu PA11 gr 12mm nada się do tej konstrukcji? Czy może gdzieś lepiej dać grubszą?


karfen
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 23 lis 2015, 09:40
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: karfen » 23 lis 2015, 09:41

Jestem bardzo ciekaw jak to wyjdzie. Informuj o tym jak idzie co jakiś czas. Fotki też mile widziane.


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#9

Post napisał: steff.k » 23 lis 2015, 10:02

Moim zdaniem 12 to mało. Miałem os Z z 15mm i wyginało się dość mocno. Oczywiście wszystko zależy od budżetu jaki chcesz na to przeznaczyć.

Jaką masz maksymalną odległość od stołu do nakrętki?


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#10

Post napisał: m.j. » 23 lis 2015, 10:06

Z moich doświadczeń z formatkami aluminiowymi wynika, że potrafią być dobrze pokrzywione. Grubość mogą trzymać idealnie, ale są zwichrowane. W przypadku gdy nie masz gdzie poprawić tych niedokładności to bardziej stawiałbym na skręcane zastrzały do tychże formatek niż na samą ich grubość. Dadzą one większe przekroje całości i większą sztywność, a dane tam gdzie trzeba zniwelują zwichrowania. Nie wiem jak jest z formatkami precyzyjnymi. Koledzy coś kiedyś o nich pisali i być może to jest rozwiązanie.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”