Problem z cięciem płyty meblowej i płyty wiórowej

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

Problem z cięciem płyty meblowej i płyty wiórowej

#1

Post napisał: ambrosius » 26 lut 2009, 18:13

Witam. Mam ogromny problem i brak doświadczenia. Potrzebuję ciąć płytę meblową laminowana(na bazie płyty wiórowej) o grubości 18mm oraz płytę wiórową 22-25mm.

Mam domowe cnc, na metalowej konstrukcji, max posuw dla każdej osi 25mm/s, wrzeciono Kress 1050 FME, sterownik na md4052, silniki 3,1Nm, Frezarka ma kasowanie luzu, nie zauważyłem aby pojawiało sie przesunięcie. Mogę wyciąć otwór i puszczać maszynę kilka razy w miejscu i nigdy mi nie szczelina nie powiększy, więc to raczej nie powoduje poszarpanej krawędzi, bo na początku jak jest nowy frez to jest oki.

Próbowałem:

1)frez fi 6 , dla proste pionowe ostrza do drewna, frez tani po 6min pracy dym i pisk.
2)frez fi 6 4-piórowy i 2-piórowy do metalu chyba - pisk podczas cięcia, tez szybko dym sie pojawiał.
3)frez fi 3 z węglika spiekanego, uchwyt tez fi 3, o części roboczej 9mm, ciął ładnie, ale podczas zagłębiania pojawiał sie tez bym bo wióry pozostające w rowkach paliły sie.

Pierwsze 2 frezy były "podobno" z HSS.

Ustawiałem tak aby za jednym przejściem scinać od 3 do 6 mm za jednym przejazdem. Prędkości ustawiałem na ok 10-18mm/s., obroty ustawiałem na pokrętle na 3-4

Moje pytania:
1) jakiego typu frezy(jaki kształt i jaki materiał) należy używać do płyt meblowych i wiórowych aby była ładna i nie poszarpana krawędź.
2) czy zawsze podczas Cięcia wydobywa sie pisk???
3)Jakie posuwy, jaka głębokość za jednym przejazdem i jakie obroty wrzeciona??? (na ile ustawiać to pokrętło??? )
4) no i aby część robocza wystarczyła do Cięcia takich płyt.

Gdzie kupować frezy???

Proszę o jakieś propozycje, pomoc w doborze frezu na moje wrzeciono, mam tulejki fi3, fi1/8", fi6, fi8.

Dla mnie ważniejsze od prędkości jest jakość cięcia i idealnie gładka krawędź. No i żeby nie piszczało tak strasznie i nie wydobywał sie dym.

Z góry dziękuje za każdą pomoc.



Tagi:


Matador
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 124
Rejestracja: 24 lut 2009, 10:46
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z cięciem płyty meblowej i płyty wiórowej

#2

Post napisał: Matador » 26 lut 2009, 18:43

ambrosius pisze:Witam. Mam ogromny problem i brak doświadczenia. Potrzebuję ciąć płytę meblową laminowana(na bazie płyty wiórowej) o grubości 18mm oraz płytę wiórową 22-25mm.

Mam domowe cnc, na metalowej konstrukcji, max posuw dla każdej osi 25mm/s, wrzeciono Kress 1050 FME, sterownik na md4052, silniki 3,1Nm, Frezarka ma kasowanie luzu, nie zauważyłem aby pojawiało sie przesunięcie. Mogę wyciąć otwór i puszczać maszynę kilka razy w miejscu i nigdy mi nie szczelina nie powiększy, więc to raczej nie powoduje poszarpanej krawędzi, bo na początku jak jest nowy frez to jest oki.

Próbowałem:

1)frez fi 6 , dla proste pionowe ostrza do drewna, frez tani po 6min pracy dym i pisk.
2)frez fi 6 4-piórowy i 2-piórowy do metalu chyba - pisk podczas cięcia, tez szybko dym sie pojawiał.
3)frez fi 3 z węglika spiekanego, uchwyt tez fi 3, o części roboczej 9mm, ciął ładnie, ale podczas zagłębiania pojawiał sie tez bym bo wióry pozostające w rowkach paliły sie.

Pierwsze 2 frezy były "podobno" z HSS.

Ustawiałem tak aby za jednym przejściem scinać od 3 do 6 mm za jednym przejazdem. Prędkości ustawiałem na ok 10-18mm/s., obroty ustawiałem na pokrętle na 3-4

Moje pytania:
1) jakiego typu frezy(jaki kształt i jaki materiał) należy używać do płyt meblowych i wiórowych aby była ładna i nie poszarpana krawędź.
2) czy zawsze podczas Cięcia wydobywa sie pisk???
3)Jakie posuwy, jaka głębokość za jednym przejazdem i jakie obroty wrzeciona??? (na ile ustawiać to pokrętło??? )
4) no i aby część robocza wystarczyła do Cięcia takich płyt.

Gdzie kupować frezy???

Proszę o jakieś propozycje, pomoc w doborze frezu na moje wrzeciono, mam tulejki fi3, fi1/8", fi6, fi8.

Dla mnie ważniejsze od prędkości jest jakość cięcia i idealnie gładka krawędź. No i żeby nie piszczało tak strasznie i nie wydobywał sie dym.

Z góry dziękuje za każdą pomoc.

Dlaczego cięcie frezem nie pilą?
Kup frez diamentowy fi 8 np.FABA z Baboszewa.Będzie Ci dlugo slużyl
Prędkosci nie mogą byc male.bo od niskich prędkosci frez się szybciej
tępi.Do fi8 w plycie , zaklębienie 10 mm , pred.pos. minim. 3m/min
No i krawędzie będą równe , bez pisku obróbki.Nie wiem czy Twój agregat
wytrzyma takie obciążenia


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#3

Post napisał: ambrosius » 26 lut 2009, 18:46

wycinanie kółek, łuków itd więc cięcie piłą raczej odpada. musi to być cnc.

Ale dziękuje za odpowiedź. Poszukam tego frezu;-)

Awatar użytkownika

ARAS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 220
Rejestracja: 19 mar 2007, 21:51
Lokalizacja: PECNA

frez

#4

Post napisał: ARAS » 26 lut 2009, 19:58

jeżeli mieszkasz w okolicy Poznania to napewno kupisz frez diamentowy w [ MEBLOPOL ]Poznań
ARAS

Awatar użytkownika

lenherd
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 482
Rejestracja: 20 sty 2006, 23:38
Lokalizacja: wrocław

#5

Post napisał: lenherd » 26 lut 2009, 21:42

Szukaj - FREZ TRZPIENIOWY DIA.
Są to jedyne słuszne narzędzia do wydajnej obróbki płyt meblowych na CNC.
Frezy te zasadniczo służą do "cięcia" płyty w jednym przejściu a ich konstrukcja zapobiega powstawaniu poszarpanych krawędzi z obu stron płyty.

My tniemy płytę 18mm frezem 16mm w jednym przejściu , obroty 18000 , posuw X Y 2m/min i jest ok.


b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#6

Post napisał: b_j » 27 lut 2009, 00:16

ja do drewna zakupiłem kilka frezów Bosch ( miałem akurat taka frezarke górnowrzecionowa ) . Teraz na CNC służa bardzo długo . np. fi 6 , 8, 2 ostrza - pionowe.
Sprawują sie bardzo dobrze.

Awatar użytkownika

lenherd
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 482
Rejestracja: 20 sty 2006, 23:38
Lokalizacja: wrocław

#7

Post napisał: lenherd » 28 lut 2009, 00:26

b_j pisze:teraz na CNC służa bardzo długo . np. fi 6 , 8, 2 ostrza - pionowe.
Nie porównuj drewna do płyty laminowanej bo na tej takie freziki padają po kilku/nastu metrach.


b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#8

Post napisał: b_j » 28 lut 2009, 16:58

zgadza sie , sorry moje niedopatrzenie


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#9

Post napisał: ambrosius » 02 mar 2009, 19:13

dziękuje za odpowiedzi. Rozjaśniliście mi problematykę cięcia płyty meblowej. Dzięki.


Robcio.m.
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 06 kwie 2009, 23:23
Lokalizacja: Elbląg

#10

Post napisał: Robcio.m. » 06 kwie 2009, 23:44

Ja wiem że wszyscy płytę wiórową frezują frezami diamentowymi od fi 10 poprzez fi14,16,18,20.
Długości robocze są różne w zależności co robimy 27mm, 36mm 45mm, 54mm

Posuw stosują od 3-6 m/min przy frezach tzw. ekonomicznych do nawet 30m/min przy frezach turbo.


Do drewna oczywiście frezy spiralne.

Ja polecam sklep z narzędziami do drewna pod adresem www.punta.com.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”