Witam! Mam pytanie w sprawie plazmy?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
Diwad
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2008, 13:38
Lokalizacja: Bieszczady

Witam! Mam pytanie w sprawie plazmy?

#1

Post napisał: Diwad » 27 gru 2008, 13:43

Chciałbym zacząc od tego ze zakupiłem w Anglii
DC INVERTER AIR PLASMA CUTTING MACHINE
PLASMALG40 i mam mały probłem??
Nie wiem jaki potzreba kompresor bo ja chyba mam za mały(24 litry)?
Ponadto plasma coś nierówno tnie?? bije strasznie, nierówno i nie wypycha spawu tylko gromadzi?
Prosze o pomoc???Jaki musi by kompresor i czy to moze by wina kompresora??



Tagi:


karolcnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 27 wrz 2008, 13:23
Lokalizacja: Świętokrzyskie

#2

Post napisał: karolcnc » 27 gru 2008, 15:53

Witam, pierwsza sprawa to proszę się nie spodziewać super jakości bo zakupiony sprzęt to tani wyrób z chin. Oczywiście ten malutki kompresorek nie sprawdzi się tutaj, zgaduje że plazma ma ok 40A więc zużycie powietrza podane przez producenta to ok 170l/min, zawsze lepiej mieć zapas, wymagana jest filtracja czyli odwadniacz/odolejacz. Najprawdopodobniej to jest powodem że urządzenie źle pali lub zużyte elementy palnika które niestety bardzo szybko kończą się w nich, jest jeszcze możliwości że przecenia pan możliwości urządzenia ,jaki materiał był cięty ?


Autor tematu
Diwad
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2008, 13:38
Lokalizacja: Bieszczady

#3

Post napisał: Diwad » 27 gru 2008, 17:24

Cięte zarówno był metal jak i lzejsze metale chocby aluminium. Zdarza się ze przez chwile pali ładnie jednym ciągiem a za chwile znowu skacze. Najgorsze ze nie tnie równo nawet w aluminium tylko robi slaczki i nie wudmuchuje tego spawu??


karolcnc
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 27 wrz 2008, 13:23
Lokalizacja: Świętokrzyskie

#4

Post napisał: karolcnc » 27 gru 2008, 19:39

dlatego że taki kompresorek nadaje się co najwyżej do pompowania kół w rowerze, proszę się nie dziwić że plazma nie daje rady, proszę podłączyć coś sensownego min. 150l/min i mieć te 6-7bar (nie więcej niż 8 ) ten agregacik tnie raczej do 6mm.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#5

Post napisał: cnccad » 27 gru 2008, 20:22

24l to trochę mało jak się tnie długie odcinki np. 300mm blachy 5mm
Po za tym ... jak prowadzisz palnik ( czy trzymasz go stale na tej samej wysokości ) ??
Szybkość cięcia...czy jest w miarę stabilna i czy przypadkiem nie tniesz za wolno lub za szybko ... kwestia dobrania szybkości .
Po za tym ... czystość powietrza ma wiele do gadania. 24L to kompresorek tłokowy , więc olej .... i to w duzych ilościach będzie wędrował do przewodów a potem do palnika. Może być tak że nie będzie widać śladów spalenia oleju w palniku a cięcie będzie nie do zniesienia. Woda .... to drugi dylemat. To że maszynka chinszczyzna to nie znaczy że ona zaraz musi źle ciąć !!
Proszę ... sprawdź przygotowanie powietrza a histeryze właczania kompresora ustaw na 2bary. Więc wydajność Ci nie spadnie. Zakładanie do tak małego urządzenia kompresora 150l to trochę przesada ale oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
To jest małe urządzenie więc i otwór w dyszy jest mały. Kazdy paproch to wada w cięciu.
Jak ona zajaża zwarciowo to dodatkowo wchodzą jeszcze zanieczyszczenia po starcie plazmy a jak HF-em to raczej czystość powietrza.
na jakich odcinkach zaczyna sie to dziac ?? Zaraz po starcie??
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
Diwad
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2008, 13:38
Lokalizacja: Bieszczady

#6

Post napisał: Diwad » 28 gru 2008, 10:55

Tak od razu po starcie tylko jak przyłoze, palnik trzymam na jednakowej odległości. Nie tnie on równo tylko szarpie od razu. Są chwile przebłysku ze ładnie ciągnie i są chwile ze szarpie zwłaszcza jak włączy się kompresor.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#7

Post napisał: cnccad » 28 gru 2008, 11:11

więc proponuję na początek sprawdzić czystośc powietrza lub zastosować od razu prosty zespół przygotowania powietrza.
Nie bardzo rozumię słowo szarpie .... jeżeli szarpie odnosi się do łuku plazmowego to czy nim rzuca na boki ?? Jak tak to 90% pewnosci że jest to czystośc powietrza.
Jak gaśnie to albo faktycznie mało powietrza albo są problemy chłodzeniem palnika po przez zawężenie przepływu na przewodzie. Dobrze jest przyjżeć się łukowi i ustalić wówczas co się dzieje z plazma.
Ja tnę 60A na 25l kompresorze i na odcinkach nie przekraczających 150mm idzie dobrze. Ale chłodzony mam palnik płynem.
Jak się go chłodzi powietrzem to to tak jak piszę powyżej ... na krótkim odcinku powinno iśc OK.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#8

Post napisał: KAJOS » 28 gru 2008, 13:51

A w jakim stanie jest elektroda i dysza palnika ,może podczas prób z tym "czystym" powietrzem uległy już nadpaleniu ja miałem w jednym z palników takie właśnie z "modeliny"?
cnccad-powiedz mi jaką żywotność masz na elektrodzie,dyszy w swoim palniku?

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 28 gru 2008, 14:13

Bez przebić ( cięcie od krawędzi ) 16h. Z przebiciem ok14h. Dysza bez przebicia 10h z przebiciem 6...8h. Tnę nie czyszczone stale.
Ale dość częto tnę powietrzem z butli więc oleje odpadają i większe "paprochy" również.
Co do elektrody i dyszy ... to fakt masz rację kolego . Ale zakładam że to już było wymieniane bo to podstawa od której się zaczyna.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#10

Post napisał: KAJOS » 28 gru 2008, 16:15

cnccadWielkie dzięki.I jeszcze jedno pytanie z czego wykonana jest dysza ,elektroda.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”