Cięcie stali plazmą a laserem - porównanie?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
fifel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 15 mar 2013, 21:43
Lokalizacja: Kraków

Cięcie stali plazmą a laserem - porównanie?

#1

Post napisał: fifel » 09 mar 2014, 10:07

Witam,

zacznę od tego, że na forum już siedzę kilka miesięcy i planowałem najpierw budowę frezarki, która jest najtańsza (przy małym stole), a później chciałem pobawić się w plazmę.

Za kilka tygodni przeprowadzam się i zmieniam pracę - będę pracował z moim teściem i chcemy rozwinąć jego zakład. Teść zajmuje się produkcją ogrodzeń, balustrad, małej architektury, stojaków na rowery itp.
Do tej pory elementy wymagające cięcia precyzyjnego zamawialiśmy "z zewnątrz", ale wpadłem na pomysł budowy lub kupna plazmy, do samodzielnego wycinania elementów i poszerzenia oferty firmy o usługi cięcia plazmą.
Chodzi tu o elementy do bram, ogrodzeń stojaków (np. stopki pod stojaki, wzory do wkomponowanie w balustradę itd, czyli elementy wymagające precyzyjnego cięcia, które nie wymaga dalszej obróbki krawędzi... ukosowanie nie jest problemem, byle nie było go widać na oko).

A teraz do sedna:

Zawsze myślałem że plazma jest mniej dokładna od lasera, że zostawia poszarpane krawędzie, a laser gładkie. Elementy które zlecamy do wycięcia mają widoczne prążki na krawędzi, jednak firma twierdzi że są one wycinane laserowo...
Są to głównie elementy z blach 6-12mm.
Czy ktoś mógłby mi pomóc w ogarnięciu różnicy pomiędzy cięciem laserowym a plazmowym? W czym laser jest lepszy a w czym plazma?
Potrzebuję coś do cięcia blach 1mm - 20mm max (stal czarna i nierdzewka) i teoretycznie mogę to zrobić plazmą, tylko jaka będzie dokłądność? jakie krawędzie?
Wszedłem na strony kilku firm oferujących cięcie plazmą i na zdjęciach mają precyzyjnie wycięte elementy z krawędzią nie wymagającą dalszej obróbki, czyli coś co mnie interesuje.

Wg tego co wiem, a raczej co mi się wydaje, to plazmę mógłbym kupić za 1/3 pieniędzy za laser albo nawet za 1/4...

Wydawało mi się że przez kilka miesięcy czytania forum już coś wiem, a okazuje się że nie wiem nic...

Jeśli by to czytał ktoś z okolic Krakowa/Bochni/Kielc/Końskich kto dysponuje ploterem plazmowym, to chętnie bym podjechał i zobaczył na własne oczy co z tego można wycisnąć.. ewentualnie jeśli ktoś by mógł mi podesłać jakieś próbki cięcia - nawet z odpadów, byle było widać jakość cięcia na różnych grubościach blachy?

Może napisałem to trochę mało zrozumiale, ale generalnie chodzi mi o wyczucie różnicy na co mogę liczyć mając plazmę, a na co mając laser?



Tagi:


peter_paul
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 05 paź 2013, 12:55
Lokalizacja: olsztyn

#2

Post napisał: peter_paul » 09 mar 2014, 15:40

Nie sugeruj się zdjęciami na stronach firm, oferujących cięcie CNC, przy nowych dyszach, dobrym materiale i odpowiednio dobranych parametrach cięcia można uzyskać powierzchnię ciętą z jakością porównywalną do lasera. Jeżeli ukosowanie nie jest dla was problemem to jednak trzeba liczyć się z tym, iż przy drobnych elementach i nieregularnych kształtach powstaje duża szlaka, którą trzeba później usunąć poprzez np. gradowanie i to w zupełności wystarcza. Wykonuję często cięcie dla firm zajmujących się produkcją bram ozdobnych i balustrad, to co tniemy to w szczególności jakieś liście ozdobne, zwierzaki, nazwy ulic i nr domów, klienci porównując koszta cięcia laserem a plazmą wolą jednak plazmę, a ze szlaką jakoś sobie radzą. Laser oczywiście jest szybszy i dokładniejszy, ale nie uważam, że przy produkcji bram jest potrzebna aż taka precyzja aby angażować do tego celu laser.


Autor tematu
fifel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 15 mar 2013, 21:43
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: fifel » 09 mar 2014, 17:28

peter_paul, właśnie o to mi chodzi, że my jako firma nie wykonujemy żadnych części, które by musiały być mega precyzyjne do 1/100 mm :)
Wiadomo, że szlaka jest utrudnieniem, ale mówiąc o powierzchni cięcia nie wymagające dalszej obróbki chodzi mi o to, żeby nie musieć jej szlifować na równo. Jeżeli gradowanie wystarcza to mnie to satysfakcjonuje.

A powiedz mi jeszcze czy porównywałeś powierzchnie cięcia z laserem?
I jak duże ukosowanie występuje? czy przy blachach o grubości do 10mm widać je aż tak gołym okiem?

Jakie są koszty cięcia plazmą z stosunku do kosztów cięcia laserem?

Masz jaieś zdjęcia elementów, które ciąłeś? żeby pokazać kształty i grubość elementów i jak wygląda powierzchnia cięcia i ewentualnie ilość szlaki?

I ostatnie pytanie jaką masz plazmę? jaki stół? jakiej firmy? jakie źródło? sam robiłeś czy kupowałeś gotową maszynę?

Wiem że dużo pytań na raz ale bardzo mnie ten temat ostatnio nurtuje :)

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#4

Post napisał: Bri » 10 mar 2014, 00:16

fifel pisze:Elementy które zlecamy do wycięcia mają widoczne prążki na krawędzi, jednak firma twierdzi że są one wycinane laserowo...
No bo zapewne są, na plazmie będzie gorzej. Ale może zainteresuje cie Waterjet?

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


peter_paul
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 05 paź 2013, 12:55
Lokalizacja: olsztyn

#5

Post napisał: peter_paul » 10 mar 2014, 18:03

Jeżeli uda mi się skombinować aparat lepszej rozdzielczości to wrzucę Ci foty porównania elementów ciętych laserowo i plazmowo, pamiętaj, że plazma zawsze ukosuje choćby nie wiem co, a jak duże będzie to ukosowanie zależy głównie od stanu dysz, przy blasze 10 i nowych dyszach gołym okiem tego aż tak nie widać. W ekstremalnych przypadkach zużycia dyszy zdarzało mi się ukosowanie po ok. 1.5-2 mm na stronę, ale z reguły nie przekracza 0.3-0.4 mm na stronę (przy 10mm), ukosowanie problemem nie jest jeżeli tniesz elementy po konturze, gorzej jeżeli wypalasz otwory, jeśli dasz np. pod śrubę M16 otwór fi 16, to można się zdziwić, dlatego otwory pod śruby daje się większe. Jeżeli chodzi o cenę cięcia to różne firmy liczą inaczej, jedni liczą za metr cięcia inni za godzinę pracy, ale nie ulega wątpliwości, że laser jest droższy. Pamiętaj, że jeśli będziesz miał profesjonalną maszynę to wypadałoby żeby ta maszyna pracowała możliwie jak najwięcej, zwłaszcza jeśli ma być nowa, to w okresie gwarancji najlepiej jeżeli jest eksploatowana na maksa. Jeżeli maszyna ma pracować w zakładzie rzemieślniczym głównie pod własną produkcję to pewnie zdarzą się sytuacje, że pracy dla maszyny będzie mało i warto wtedy ciąć usługowo pod klienta. O ile mały warsztat raczej nie ma szans na otrzymanie wielkiego zlecenia na cięcie CNC z dużych firm, o tyle klienci indywidualni będą się zgłaszać non stop, a dla klienta z ulicy z reguły nie liczy się aż tak bardzo jakość jak cena i wtedy plazma ma przewagę.
Bri, w tym przypadku waterjet jest chyba dla kogoś kto ma dużo czasu i mało roboty.


Autor tematu
fifel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 15 mar 2013, 21:43
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: fifel » 10 mar 2014, 19:04

peter_paul, tu poruszyłeś temat kolejny który mnie nurtuje...
Sprawa cięcia elementów pod siebie to jest jakiś niewielki procent, czy nawet promil możliwości maszyny...
Oczywistym jest, że gdybym kupił nówkę, to bym chciał ciąć jak najwięcej, wręcz założyć w firmie osobny dział zajmujący się tylko cięciem plazmą, ale pojawia się pytanie czy na cięcie plazmą będzie zbyt?
Z tego co się orientowałem to w okolicy nie ma zbyt wielu firm świadczących usługi cięcia precyzyjnego, jednak nie wiem jakie na rynku jest zapotrzebowanie na tego typu usługi.
Bo jeśli by to faktycznie szło to mogę zająć się nawet tylko cięciem, zostawiając resztę zakładu teściowi, jednak z drugiej strony nigdy nie wiadomo jaki będzie zbyt moich usług.

I dlatego właśnie chcę ustalić różnice plazma-laser, żeby się nie okazało że chętni będą się zjawiać i mówić "aha... plazma... szkoda by jakby był laser to bym zlecił, a tak to szukam dalej" tu potrzebna jest pomoc kogoś kto w tym siedzi i tnie, żeby mi powiedział jakie branże głównie korzystają z tego, czy są to "prywaciarze" czy raczej większe firmy, czy są to zlecenia cykliczne czy pojedyncze przypadki :)


peter_paul
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 25
Rejestracja: 05 paź 2013, 12:55
Lokalizacja: olsztyn

#7

Post napisał: peter_paul » 10 mar 2014, 19:27

Ja bym wolał nastawić się na własną produkcję, a usługę cięcia traktować dodatkowo, teraz nikt Ci nie powie czy będziesz miał zlecenia czy nie, po prostu trzeba być elastycznym w tym co się robi. Równie dobrze może Ci przyjść klient i powiedzieć: "A po co aż taka dokładność, jak ja panie chciałem tylko żeby mi śruba przeszła i tyle", albo " Wytnij pan tylko takie coś może mieć 65-70mm, bo to i tak frezowane będzie".


Autor tematu
fifel
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 15 mar 2013, 21:43
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: fifel » 11 mar 2014, 18:38

No tak, mi tylko chodzi o to, że jak wydam 60 tysiaków na maszynę to chcę żeby ona pracowała na siebie a nie stała w rogu zakurzona :)
Bo jeśli mam liczyć tylko na własną produkcję to wolę zlecać cięcia na zewnątrz i bardziej się to opłaci :)

Jasna sprawa że nikt mi nie zagwarantuje że po kupnie maszyny nagle zjawią się u mnie tłumy chcące żebym im coś wyciął, ale jak ktoś w tym siedzi to widzi ile zleceń pochodzi z zewnątrz i jakiego czasu było trzeba żeby reklamując działalność zapewnić sobie obłożenie na produkcji :)

Tak czy siak gdybać można o wszystkim... czekam na zdjęcia póki co! :)


przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#9

Post napisał: przemyslaw2ar » 12 mar 2014, 08:29

Z własnego doświadczenia powiem Ci że od roku jak mam ogłoszenie o cięciu plazmowym to miałem czterech klientów z czego dla dwóch jakość cięcia mojej samoróbki była aż nad to czego oczekiwali, jeden zlecił mi wypalenie obrazu na bramę (niestety nie chciał podzielić się projektem ani nie dał autoryzacji na zrobienie fotek ) i jeden który miał 10tyś szt detali do wypalenia jednak wybrał laser.
Mieszkam w 25tyś Gminie i cztery firmy mają laser z czego tylko jedna wykonuje usługi, jedna firma ma wycinarkę plazmowo -gazowa i ja z plazmą a mimo to plazma większość czasu wykonuje tylko cięcia na moje potrzeby

Dużo zapytań mam o frezowanie w stali i na tym teraz się skupie ;)

Jeżeli rozważasz zakup maszyny to szukaj waterjeta albowiem daje to najwięcej możliwości zarobkowania, jednak cena trochę wyższa od zakładanej


janekk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2010, 20:09
Lokalizacja: Radojewice

#10

Post napisał: janekk » 18 mar 2014, 22:04

jeżeli mają to być elementy mało skomplikowane bez małych otworów, może występować ukosowanie, nie jest wymagana super dokładność no to plazma będzie tanio,prosto bez większych problemów

natomiast jeżeli mają być to elementy do 20mm grubość, mogą być skomplikowane, otwory, krawędź prosta duża wydajność maszyny ale drogo i skomplikowane trochę.

plazmy do lasera w przedziale do 20mm grubości (stal) nie ma co porównywać
jakość krawędzi, szybkość, dokładność, wydajność nie ma co dyskutować

wszystko zależy czy się pali blachy na piec do centralnego gdzie spawacz ma w d.... to czy to będzie z plazmy czy z lasera, czy się pali blachy np na bankomaty gdzie kontroler jakby zobaczył detal z plazmy śmiał by się do końca swojej zmiany.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”