Tokarka z niczego

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

Tokarka z niczego

#1

Post napisał: jacek-1210 » 02 lip 2014, 22:30

Przyszła i na mnie pora pomyśleć o jakiejś prostej tokarce :smile: . Dosyć długo zastanawiałem się czy kupić jakiegoś Nutoola 550 czy kombinować coś samemu. Korbkami kręcić nie umiem, więc cnc. Nutool z przeróbką to co najmniej z 6000zł. Rozglądałem się za jakimś wrzeciennikiem aż w końcu coś mi się trafiło. Dziś przyjechał, to samoróbka, ale namacalnie wygląda lepiej niż na allegro:

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Wrzeciennik to stara samoróbka z jakiegoś puca, ponoć nieużywana, właściciel nie pamięta już dokładnie jak jest skonstruowany - prawdopodobnie z przodu jest łożysko oporowe i skośne a z tyłu dwa zwykłe. Przy pokręcaniu leciutko czuć jak przeskakują kulki/wałki, może to się "rozchodzi" ? O ile samo wrzeciono wygląda solidnie, to jego mocowanie jakieś takie wątłe z blachy 10mm. Zastanawiam się czy wystarczy kręcić śruby jak najbliżej wrzeciona, czy raczej odpiłować tę blachę i dorobić jakieś obejmy np. z alu 30mm które automatycznie podwyższą wrzeciono bo jest za niskie. Przelot trochę mały bo 24.5mm a tarcza zdaje się do uchwytu 160, który ma chyba przelot ok. 30-35mm

Na razie to takie bardziej teoretyczne rozważania, prędzej temat ruszy jesienią, bo obecnie czasu, kasy i miejsca brak. Na dziś - myślę o postawieniu tego wrzeciennika na jakiejś płycie traserskiej, bo to chyba najprostsze rozwiązanie, jakieś prowadnice leżą w szafie, więc trochę oszczędzę na bieżących wydatkach. Zastanawiam się nad układem tokarki: czy klasyczny czy skośny


Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

Tagi:


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#2

Post napisał: IMPULS3 » 02 lip 2014, 23:00

jacek-1210 pisze:Przelot trochę mały bo 24.5mm a tarcza zdaje się do uchwytu 160, który ma chyba przelot ok. 30-35mm
Przelot to uzależnij od grubości ścianki a nie od średnicy otworu uchwytu....
Zastanawiam się nad układem tokarki: czy klasyczny czy skośny
_________________
Klasyczny jest lepiej widoczny i bezpieczniejszy a i narzędzi więcej.... :)


dawca87
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 260
Rejestracja: 15 mar 2010, 21:38
Lokalizacja: Osw wlkp

Re: Tokarka z niczego

#3

Post napisał: dawca87 » 02 lip 2014, 23:19

jacek-1210 pisze:...pokręcaniu leciutko czuć jak przeskakują kulki/wałki, może to się "rozchodzi"
Jak nie złapie to się rozchodzi. Podejrzewam ze nawet za bardzo ;)

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#4

Post napisał: syntetyczny » 02 lip 2014, 23:51

Miałem brać, ale konika już nie było w zestawie. Będę oglądał:)
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#5

Post napisał: Zbych07 » 03 lip 2014, 00:34

Budowa tokarki pochłonie nieco wysiłku i kaski. Wrzecionko już masz.
Rozważałeś do czasu powstania nowej konstrukcji wyposażenie w funkcję toczenia swojego ploterka który zbudowałeś?
Sugerowałem to w wątku Mikiego, ale pozostało to bez komentarza.

:???:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#6

Post napisał: MlKl » 03 lip 2014, 02:54

Zamiast płyty traserskiej szukaj raczej jakiegoś łoża od pohitlerowskiej tokarki - do płaskich prowadnic przykręcisz bez trudu szyny, a sztywność będzie konkretna.

Wrzeciennik po prostu przyspawaj do konkretnego puca stalowego, i dopiero przykręć do podstawy. wszelkich regulacji położenia dokonasz między pucem a podstawą. Oś wrzeciona daj przynajmniej 200 mm nad szynami. Z tego wynika, że puc musi być konkretny. Możesz zrobić też klatkę z blachy minimum 20 mm.


Autor tematu
jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#7

Post napisał: jacek-1210 » 03 lip 2014, 15:02

Na starcie każdy dostał punkcika :smile:

Impuls: chodziło mi o to, że jak ktoś już projektował wrzeciono z myślą o uchwycie 160, to mógł odpowiednio dobrać łożyska do przelotu

Dawca: też boję się że za bardzo się rozchodzi :smile:


Zbych: nie chciałem śmiecić Mikiemu: tokarka na bramie raczej odpada - wydaje mi się że brama za wiotka no i takie trochę dziwactwo :smile: . Większy sens miałoby to co robi Simpson, oglądałem jego wyczyny dawno temu, tyle że:
1. za każdym razem trzeba pozycjonować wrzeciono na stole
2. jeśli wrzeciono na stałe przykręcone do stołu, to przy frezowaniu zajmuje miejsce i całe będzie na amen zachlapane chłodziwem
3. Simpsonowi też tak do końca nie wyszło: toczenie ok, ale jeśli chodzi o oś obrotową, to pasek zębaty okazał się za mało sztywny
Przyznam się, że ponad rok temu pospawałem częściowo ramę do małej frezarki kolumnowej, można by tam na stałe założyć oś obrotową, ale później zarzuciłem temat z braku czasu


Miki: trochę ze mnie ciemna masa: widziałem na allegro dosyć fajną tokarkę samoróbkę, w niezłej cenie i rozmiarze, odstraszyły mnie płaskie prowadnice - jakoś nie zajarzyłem że mógłbym do nich przykręcić szyny :neutral:
Tak właśnie myśle o klatce z alu 20-30mm bo to spokojnie zrobiłbym sam, nie wiem tylko jak ze sztywnością - do chińskiego wrzeciona do frezarki to jest ok ale przy tokarce - nie wiem (?)


Najbardziej -w tej chwili- podoba mi się ta tokarka: http://www.cnczone.com/forums/vertical- ... ch-16.html kiedy czytałem wątek i na szybko myslałem co przy tym trzeba by jeszcze zrobić, to na następnej stronie wątku widziałem że gość to zrobił - tokarka wydaje mi się dobrze przemyślana. Tyle że robić takie łoże, to z obróbką i zamawianeim na laserze wyjdzie jak nic ze 3000zł

Czy są gdzieś w necie jakieś takie projekty OpenSource w plikach CAD żeby to można dobrze obejrzeć i ewentualnie wykorzystać ?
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#8

Post napisał: Yogi_ » 03 lip 2014, 16:00

Witam.
MlKl pisze:Wrzeciennik po prostu przyspawaj do konkretnego puca stalowego, i dopiero przykręć do podstawy. wszelkich regulacji położenia dokonasz między pucem a podstawą. Oś wrzeciona daj przynajmniej 200 mm nad szynami. Z tego wynika, że puc musi być konkretny. Możesz zrobić też klatkę z blachy minimum 20 mm.
Ciekawe, czy zamiast puca mogłyby być dwa kawałki szyny kolejowej czy innej jakiejś?
Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#9

Post napisał: MlKl » 03 lip 2014, 17:54

Im więcej masy i ciała, tym lepiej. Stal jest tania na złomie, i tylko trzeba wypatrzyć odpowiedniego przydasia. Ot - teraz w Błoniu leży stół roboczy od wytaczarki - mniej więcej dwa metry na metr, 15 cm grube, z t-rowkami że można czołg przykręcać i nie ruszy.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#10

Post napisał: pabloid » 03 lip 2014, 19:01

Do zrobienia tokarki cnc warto rozważyć to: http://olx.pl/oferta/tokarka-cnc-dawca- ... 004e715adf.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”