Tokarka TSB 20- uchwyt tokarski.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
HeniekL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 150
Rejestracja: 03 sie 2009, 12:50
Lokalizacja: Opolskie

Tokarka TSB 20- uchwyt tokarski.

#1

Post napisał: HeniekL » 03 sie 2009, 13:20

Witam! Jestem poczatkującym użytkownikiem ww. tokarki i mam kilka pytań dotyczących jej eksploatacji. Pierwsze z nich tyczy się zakresu stosowanych-możliwych do skutecznego zamontowania uchwytów samocentrujących. W opisie urządzenia wyczytałem, że średnica toczenia nad łożem wynosi 200mm. Czy w takim razie możliwe jest zamontowanie uchwytu samocentrującego 4-szczękowego 160mm? Czy jego waga i bezwładność przy obracaniu nie uszkodzą tokarki? Drugie pytanie dotyczy wbudowanego hamulca wrzeciona w tokarce. Czy Któryś z Uczestników Forum ma rysunek tej części tokarki z wyraźnie zaznaczonymi elementami? A może Ktoś jest w posiadaniu tego fragmentu tokarki i byłby skłonny go odsprzedać? W mojej tokarce został on wymontowany, a jedynym "śladem" jego obecności jest elektromagnes z odłączonymi przewodami. Pytanie trzecie :-). Czy Ktoś z Szanownych Kolegów posiada zbędny- "nadprogramowy" komplet wyposażenia tej tokarki i chciałby go odsprzedać? Pytanie czwarte. Tokarka, którą posiadam ma "mały" przeciek oleju od strony otwieranej skrzynki, w której znajdują się mi. koła zmianowe. Jaki rodzaj uszczelnienia zastosowanona wałkach-bo chyba tam jest zlokalizowany przeciek i w jaki sposób sobie z nim poradzić? Będę wdzięczny za wszelkie informacje i sugestie. Równoczesnie proszę o wyrozumiałość dla poczatkującego tokarza :-). Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 03 sie 2009, 17:09 przez HeniekL, łącznie zmieniany 2 razy.



Tagi:


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#2

Post napisał: rynio_di » 03 sie 2009, 14:24

Mocowanie uchwytu wiąże się ściśle z tarczą zabierakową, to ona ustala później położenie uchwytu w zamku ,i otwory mocujące uchwyt muszą się zgadzać .Uchwyt 100, 125, 160, na 100% mają inne średnice zamka tj, tako kołnierzyk , Zamocować i obrabiać przedmiot 200 mm to trudna sprawa, mocowanie szczękami wewnętrznymi np. mocowanie rury jest bezproblemowe ,ale toczysz tylko tyle ile wysuniesz sanki ,bo już nad suportem toczysz tylko 110mm .Mniejszych uchwytów szkoda zakładać bo prześwit przez wrzeciono masz 18mm a mniejszy uchwyt to ograniczy.Waga nie uszkodzi tokarki bo czym większe średnice toczenia tym mniejsze obroty,( ważne aby nie było bicia) Wyciekiem się nie przejmuj moja też ma przeciek .


Autor tematu
HeniekL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 150
Rejestracja: 03 sie 2009, 12:50
Lokalizacja: Opolskie

#3

Post napisał: HeniekL » 03 sie 2009, 15:03

Jak rozumiem, mocowanie uchwytu większego- do średnicy 160mm jest mozliwe, ale oczywiście po zmianie tarczy zabierakowej... i dostosowaniu obrotów... W mojej tokarce był uchwyt 80mm, ale wydaje mi się on stanowczo za mały do większych detali. Ciekawi mnie zatem, jaki uchwyt polecają uzytkownicy tej tokarki? Jeśli jego waga nie jest aż tak znacząca, myślę stosować uchwyt 160mm tylko w szczególnych przypadkach-mam już zakupione dwa nowe 160mm(cztery szczęki) i 125mm(trzy szczeki)- samocentrujonce z Bison Bial . Co do przecieku, jest on znaczy, za każdym włączeniem dłuższym tokarki pojawia się kilka kropel na podstawie. Obawiam się sytuacji w której tokarka zacznie chodzić na sucho, co grozi to poważnym uszkodzeniem... Proszę ponownie, jeśli to możliwe o poradę dotyczącą hamulca tokarki. Może znajdzie się jakieś zdjęcie układu?! :-). Pozdrawiam.


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#4

Post napisał: rynio_di » 03 sie 2009, 16:11

Ja także 80 mm nie używam .bo gdybyś chciał toczyć ,, z wałka ,,18 mm to taki wałek nie przejdzie ci przez otwór w uchwycie.Ja stosuję podobnie 160 mmm cztery szczękowy i 130 mm rosyjski trójszczękowy ruscy nie robili 125. Olej sprawdzasz w okienku czy jest poziom w razie ubytku uzupełnisz. Nie wiem o jaki hamulec ci chodzi... to urządzenie w komorze silnika ? u mnie jest tam zabezpieczenie które uniemożliwia załączenie tokarki przy otwartych klapach .. np. podczas zmiany paska.

Awatar użytkownika

jorgo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 174
Rejestracja: 10 sty 2009, 13:37
Lokalizacja: Jagiełła

#5

Post napisał: jorgo » 03 sie 2009, 16:29

Witam mam założony uchwyt 125 mm i jestem z niego zadowolony wszystko zależy jakie elementy potrzebujesz toczyć i tak jak koledzy wspomnieli od zabieraka z zamkiem.Co do hamulca to w mojej jest choć go nie używam możemy się dogadać ale pisz na PW. Obrazek
jorgo

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#6

Post napisał: BYDGOST » 03 sie 2009, 20:26

HeniekL pisze:Czy Któryś z Uczestników Forum ma rysunek tej części tokarki z wyraźnie zaznaczonymi elementami?
Tu masz rysunek z DTR: napęd wraz z hamulcem.
Załączniki
TSB 20 Napęd.jpg
TSB 20 Napęd.jpg (77.38 KiB) Przejrzano 6814 razy


Autor tematu
HeniekL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 150
Rejestracja: 03 sie 2009, 12:50
Lokalizacja: Opolskie

#7

Post napisał: HeniekL » 03 sie 2009, 21:54

Bardzo dziękuję Koledze Jorgo za zdjęcie i Koledze Bydgost za udostępnienie fragmentu DTR-ki. Bardzo pomogliście mi w temacie układu hamulca :-). Ponawiam jeszcze raz swoją prośbę dotyczącą sposobu uszczelnienia tokarki, a także dotyczącą ewentualnej oferty odsprzedaży akcesoriów do mojej tokarki. Będę wdzięczny za wszelką pomoc :-). Pozdrawiam.


dobryduszek1974
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 06 wrz 2009, 22:00
Lokalizacja: internet

#8

Post napisał: dobryduszek1974 » 21 wrz 2009, 22:16

Witam

Posiadam tokarke teb 20 dopiero ja nabylem i jest to pierwsza moja tokartka wiec nie znam sie bardzo mialem uchwyt 100 mm i chialem zmienic na 125 nabylem i problem moja tarcza zabierakowa jest za mala uchwyt jaki nabylem to ten do ktorego podaje link jak moge go zalozyc do mojej tokarki jak dobrac tarcze zabierakowa .http://www.allegro.pl/item740461121_uch ... y_fva.html prosze o pomoc gdzie i jak moge nabyc taka tarcze zabierakowa zeby zalozyc do tsb 20

[ Dodano: 2009-09-21, 22:21 ]
BYDGOST, Witam kolego nabylem tsb 20 i prubuje doprowadzic ja do stanu przyzwoitosci i mam problem potrzebuje informacji jakie lozysko jaest na koncu przy dzwigni szybkiego zacisku bo wylecialo mi z tamtad parenascie kulek i nie wiem jakie lorzysko mam kopic
Dobryduszek1974

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#9

Post napisał: BYDGOST » 21 wrz 2009, 23:24

Te kulki to Ci chyba wypadły nie z łożyska tylko ze sprzęgła kulkowego, które jest na końcu wrzeciona. Trzeba rozmontować końcówkę wrzeciona i je z powrotem powkładać.
Załączniki
TSB 20 mechanizm zaciskania tulejek.jpg
TSB 20 mechanizm zaciskania tulejek.jpg (33.29 KiB) Przejrzano 12109 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”