Nauka pracy na tokarce

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
silmido
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 13
Posty: 22
Rejestracja: 07 sty 2011, 23:52
Lokalizacja: łódzkie

Nauka pracy na tokarce

#1

Post napisał: silmido » 08 sty 2011, 00:00

Witam wszystkich,
Możliwe że ten temat wyda się Wam dość dziwny ale ja nie wiem gdzie jak nie na tym forum szukać pomocy. Niedługo będę miał dostęp do tokarki do metalu (małej Jet BD-7) ale bez dostępu do kogoś kto umie na tokarce pracować. I tu moje pytanie. Z jakich materiałów (może jakieś linki do filmów, książki itp) można skorzystać by zacząć swoją przygodę z tokarką. Od czego najlepiej zacząć? Interesują mnie wszystkie aspekty nauki toczenia dla amatorów. Niestety nie miałem takich zajęć w szkole więc muszę nadrabiać zaległości w inny sposób.



Tagi:


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#2

Post napisał: Mariuszczs » 08 sty 2011, 00:30

Poradnik tokadza. Dudik

a skąd jesteś z tego łódzkiego ?


Autor tematu
silmido
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 13
Posty: 22
Rejestracja: 07 sty 2011, 23:52
Lokalizacja: łódzkie

#3

Post napisał: silmido » 08 sty 2011, 00:58

Czy poradnik tokarza to jednak nie za wiele? Widziałem w księgarni (nie wiem czy tego autora) to wielka cegła była.
Konkretnie do Dobroń między Pabianicami a Łaskiem

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: BYDGOST » 08 sty 2011, 02:08

Przyślij mi swój adres mailowy to Ci wyślę dwa podręczniki. Są w nie naszym języku, ale rysunków jest tak dużo, że to wystarczy. Poza tym możesz zadawać pytania powołując się na dany rysunek i tak można powoli dochodzić do celu.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#5

Post napisał: IMPULS3 » 08 sty 2011, 08:06

Poza tym pooglądaj troche filmików,nawet jeżeli jest pokazana tokarka cnc to zasady toczenia są takie same.


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#6

Post napisał: dziabi3 » 08 sty 2011, 15:15

kolego morze to co powiem ci jest dziwne ale jest kilka zasad a reszta to twoja wyobraźnia i zasady bhp


- stalką toczymy na obrotach do ok 600 a 800 na wodę chyba że w drewnie czy plastiku to nie
-nożami lutowanymi toczymy na ucho i wodę zależy od obrotów i warstwy skrawanej
- nożami na płytki toczymy w zależności od rodzaju płytki ale przeważnie chłodziwo wydłuża żywotność płytki a obroty i warstwa skrawana z pudełeczka bierzesz i korygujesz aby wiór łamało

- żeliwo toczymy na sucho niskimi obrotami do 200 a 300 przeważnie nożami lutowanymi k10 i k20

reszty musisz sam się nauczyć

jak jesteś kumaty to załapiesz a wprawy i zręczności na tokarce nabędziesz z czasem

Awatar użytkownika

tom22
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 479
Rejestracja: 22 lis 2008, 18:29
Lokalizacja: Mazowsze

#7

Post napisał: tom22 » 08 sty 2011, 16:05

dziabi3 pisze: toczymy na ucho i wodę
do chłodzenia używamy emulsji - mieszanki specjalnego oleju z wodą (nigdy samej wody)
np:
http://mobil.pl/Poland-Polish/LCW/Files ... _mobil.pdf


Autor tematu
silmido
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 13
Posty: 22
Rejestracja: 07 sty 2011, 23:52
Lokalizacja: łódzkie

#8

Post napisał: silmido » 08 sty 2011, 16:28

dziabi3

Na razie to nie wiem co to są noże lutowane, na płytki itp. ale jak już doczytam to skorzystam z tych rad. Dzięki.
Co oznacza toczenie "na ucho"?

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: clipper7 » 08 sty 2011, 17:06

Na tym Forum było już dużo porad dla początkujących, musisz cierpliwie poszukać.
Noże tokarskie mogą mieć ostrze z tego samego materiału, co trzonek, najczęściej jest to stal szybkotnąca HSS. Takie noże ( a właściwie ich nie obrobione trzonki) popularnie nazywa się stalkami. Noże lutowane mają ostrze z węglików w postaci płytki przylutowanej do trzonka. Oba rodzaje noży ostrzy się. Są też noże, gdzie płytka skrawająca jest wymienna i nie podlega ostrzeniu.
Toczenie "na ucho" opiera się na fakcie, że w przypadku złego dobrania parametrów obróbki, toczeniu towarzyszą różne, nieprzyjemne dźwięki, pojawiają się wibracje itp. Poprawnie przebiegające toczenie jest dosyć "spokojne" i towarzyszy mu stały, podobny do szumu, dźwięk. Oczywiście, w przypadku nierównej powierzchni, kiedy nóż nie ma stałego kontaktu z materiałem, pojawią się stuki itp.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
silmido
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 13
Posty: 22
Rejestracja: 07 sty 2011, 23:52
Lokalizacja: łódzkie

#10

Post napisał: silmido » 08 sty 2011, 18:48

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Oczywiście forum już przeszukiwałem ale pod kątem znalezienia odpowiedzi na pytanie" "jak zacząć". Gdy pojawią się już nowe pytania to wtedy na pewno forum będzie moim drogowskazem.
Mam jeszcze jedno (pewnie lamerskie:) pytanie. Widziałem kiedyś film jak ktoś toczył w drewnie i zaczynał od prostopadłościennego klocka. Drewno jest miękkie więc to mnie nie dziwi. Jak to jest w przypadku metalu, czy tylko zaczyna się od walca i odpowiednio go formuje, czy też można zaczynać od brył nie mających przekroju okręgu?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”