Modernizacja tokarki - czyli nic wielkiego.

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
margor
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 327
Rejestracja: 24 lut 2005, 09:20
Lokalizacja: Warszawa

Modernizacja tokarki - czyli nic wielkiego.

#1

Post napisał: margor » 13 lut 2009, 23:40

Szanowni forumowicze, oto efekt małej modernizacji tokarki. Rok temu jeden facet ogłaszał się z dwoma tokarkami i to jest właśnie jedna z nich. Do wymiany była cała elektryka i sterowanie, początkowo miała być na serwonapędach, ale finalnie są silniki krokowe (oś X - 8Nm, oś Z 28Nm). Osiągi nie są może rewelacyjne (szybkie przesuwy to zawrotne 3m/min), ale z jak na moje potrzeby to wystarcza. Sterowanie to Mach3 - sprawdza się doskonale, włącznie z gwintowaniem. W zasadzie nie ma tu specjalnych rewelacji, na uwagę być może zasługuje sterowanie imakiem czteropozycyjnym. Do obsługi napisano makro które aktywuje trzy wyjścia. Kombinacja dwóch z nich oznacza pozycję głowicy, pojawienie się trzeciego sygnału aktywuje cykl zmiany narzędzia. Za przetwarzanie sygnałów odpowiedzialny jest mały PLC (tego obok ekranu). Jego cykl pracy wygląda następująco: po pojawieniu się sygnału aktywującego załączany jest silnik w imaku (który jednocześnie odblokowuje i obraca głowicę). Ruch trwa do momentu, aż załączy się właściwy (jeden z czterech) łącznik drogowy, wtedy zmienia się kierunek wirowania silnika w imaku co powoduje jego zacisk. Ot i tyle.

Pozdrawiam.
Załączniki
x1.jpg
x1.jpg (72.04 KiB) Przejrzano 1816 razy
x2.jpg
x2.jpg (65.15 KiB) Przejrzano 1824 razy
x3.jpg
x3.jpg (70.16 KiB) Przejrzano 1870 razy
x4.jpg
x4.jpg (55.32 KiB) Przejrzano 1825 razy
x5.jpg
x5.jpg (52.03 KiB) Przejrzano 1856 razy
M6Start.txt
(1.31 KiB) Pobrany 567 razy
Ostatnio zmieniony 16 lut 2009, 09:24 przez margor, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

.:Sasik:.
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 20 cze 2008, 14:41
Lokalizacja: Mikołów

#2

Post napisał: .:Sasik:. » 14 lut 2009, 03:09

no ladne cacko

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 14 lut 2009, 12:02

Gratulacje :!:
To jest to, co misie lubią najbardziej - skończona, działająca maszynka :mrgreen:
Może dałoby się nakręcić jakiś filmik, szczególnie chętnie widziałbym coś o gwintowaniu...
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


tschaya
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 101
Rejestracja: 10 sie 2004, 23:50
Lokalizacja: Grudzi?dz

#4

Post napisał: tschaya » 14 lut 2009, 18:46

Co Kolega taki skromny - przeróbka I klasa! Osobiście zazdroszcze profesjonalnego imaka. Dołączam się do gratulacji i prośby o film - zwłaszcza z pracy imaka.


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#5

Post napisał: ARGUS » 14 lut 2009, 22:00

To tak na podpuche :-)
wstaw więcej zdjęć
zapowiada sie super


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#6

Post napisał: skoczek » 14 lut 2009, 22:19

Witam serdecznie.
Pamiętam te ogłoszenia. O ile się nie mylę w tym momencie to maszyna ta to jakaś włoszka. Coś tam było właśnie z elektryką a i również coś z konikiem chyba było nie tak. No chyba że pomyliło mi się to z innymi ogłoszeniami...
Czekamy na więcej zdjęć i informacji.
Pozdrawiam serdecznie, skoczek.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


Autor tematu
margor
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 327
Rejestracja: 24 lut 2005, 09:20
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: margor » 15 lut 2009, 14:58

Chłopaki, to naprawdę nic wielkiego. Każdy może sobie kupić kilka ton złomu i próbować coś z tego sklecić. Na początku to mi ręce opadły, próbowałem chociaż reanimować oryginalne silniki, ale to była walka z wiatrakami. W końcu któregoś dnia, ogoliłem maszynę ze wszystkiego co było nie potrzebne. Wywaliłem osłony, kłęby kabli, skrzynkę prędkości, silniki posuwowe, uchwyt hydrauliczny itp. Potem było czyszczenie smarowanie węzłów łożyskowych i ogólna ocena to z tym można zrobić. Szczęśliwie, podzespoły bazowe są w całkiem dobrej formie (prowadnice, wrzeciennik, śruby kulowe). Tak więc jako napęd główny został silnik 7,5kW + falownik. Zakres prędkości użytecznych to 200-1500 obr/min (dla 1500na wrzecionie to silnik ma 4500). Co ciekawe, dla średnich prędkości ~700obr/min pobór mocy to zaledwie 1,5kW (bez obciążenia siłami skrawania). Zadawanie prędkości realizowane miało być za pośrednictwem płytki sprzedawanej przez "baner" na górze strony, ale spaliłem chyba ze trzy sztuki i szlag mnie trafił - to się do niczego nie nadaje. Dlatego, dzięki forumowiczom, zastosowałem super skomplikowany układ (jak na załączniku) - gra i buczy, nie wspominając o kosztach ( no ze cztery "zyle" za elementy).
Reszta, to jak już pisałem krokówki - jeszcze się nie zdarzyło aby się pogubiły. Może warto wspomnieć o sterowaniu silnikiem w imaku. Jego zadanie to kręcić się w prawo lub w lewo - miałem do tego celu używać styczników + zabezpieczenia (tam jest silnik trójfazowy!!!), ale w dzisiejszych czasach taniej jest założyć mały falownik, gdzie można ustawić wszystkie zabezpieczenia i dużo więcej.
Potem zostało jeszcze dopieszczenie Macha - tak by jego ekran nadawał się do pracy. Oryginalne są jakieś takie "nie zjadliwe". Także postprocesor do cam'a zainstalowanego na komputerze maszyny został dopasowany. Obecnie można usiąść przy pulpicie, od "zera" narysować detal, wykonać do niego "technologię" i puścić maszynę w ruch :)
Pozdrawiam wszystkich zapaleńców
Załączniki
x.jpg
x.jpg (21.63 KiB) Przejrzano 1830 razy
tokarka.zip
(6.47 KiB) Pobrany 446 razy

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#8

Post napisał: Piotrjub » 16 lut 2009, 00:01

Nic wielkiego to przeczytac regulamin forum a w nim

12. należy w miarę możliwości w temacie wiadomości zawrzeć całą istotę lub najważniejszy fragment wiadomości, gdyż bardzo ułatwi to przeglądanie forum; jeżeli przedmiotem problemu bądź poszukiwań jest schemat urządzenia, typ elementu itp, najlepiej umieścić go w temacie wiadomości,

proszę temat poprawić


Autor tematu
margor
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 12
Posty: 327
Rejestracja: 24 lut 2005, 09:20
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: margor » 16 lut 2009, 09:25

Bardzo proszę.


fizyk19
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 18
Rejestracja: 22 maja 2008, 09:05
Lokalizacja: polska

#10

Post napisał: fizyk19 » 05 gru 2010, 21:53

Mam pytanie do kolegi margor , posiadam tokarkę sag 210nc która
ma dwa magazynki narzędzi takie same jak u kolegi próbuje je właśnie uruchomić
i tu pojawił się pierwszy problem na jakie napięcie jest silnik 3-fazowy który obraca imakiem .

POZDRAWIAMObrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”