geometria pozytywowa - geometria negatywowa

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
witkowski.a
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 40
Rejestracja: 05 wrz 2008, 17:48
Lokalizacja: Sandomierz

geometria pozytywowa - geometria negatywowa

#1

Post napisał: witkowski.a » 05 sie 2010, 11:45

pomimo wiedzy jaką zdobyłem w szkole na zajęciach, o budowie noży i geometrii, nadal mam wątpliwości co do doboru właściwej strategii jeśli chodzi o geometrię ostrza, przeważnie używam noża z płytką WNMG 0804.. , na pierwszy rzut oka geometria negatywowa ma same plusy, dwa razy więcej naroży, mocniejsza płytka, a jakie są Wasze sugestie. Najciekawsze że wszyscy handlowcy zalecają mi tą płytkę



Tagi:


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#2

Post napisał: m.j. » 05 sie 2010, 13:20

Ja słyszałem inną opinię tzn. negatywne kąty to typowe spychacze. Na pozytywnych kątach płytka sama wchodzi w materiał, a na negatywnych pcha materiał. W zakładzie tokarskim pokazano mi płytkę (bodajże Waltera) na kątach pozytywnych i jej krawędź po wytoczeniu 3 dużych wiader wiórów - nie za bardzo wiedziałem, która krawędź jest zużyta. Fakt - kosztuje drogo dla amatora - około 250zł za pudełko 10szt.
Ja przykładowo mam nożyk pafany na płytki negatywne TNUN. Niestety nic mi po fakcie, że mają sześć krawędzi do wykorzystania i kosztowały mnie 15zł za pudełko (w normalnym sklepie chcieli o zgrozo 7zł za sztukę :shock: ) skoro płytka tępi się szybko i zaczyna piszczeć :cry: :evil: W mosiądzu idzie nawet dobrze, ale w stali wymięka. Dobrze zaostrzony nóż z płytka lutowaną (także pafany) ciął w stali NC6 aż miło - bez piszczenia i jeków, a w dodatku mogłem spokojnie brać wióra 1.5mm na stronę (czyli 3mm na ø za każdym razem) na chińskim 500W klonie nutoola co płytką TNUN było wielce problematyczne. Starałem się zaostrzyć nóż tak aby miał kąty pozytywne. Tak więc ja głosuje na płytki z kątami pozytywnymi - przynajmniej jeśli chodzi o małe maszynki. Reasumując - dobra płytka z pozytywnymi kątami = długa żywotność i małe obciążenie dla maszyny. Co prawda jestem laikiem i mało się znam więc być może inni mają przeciwne doznania :razz: Ja tylko mówię co widziałem i co sam zauważyłem.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


Autor tematu
witkowski.a
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 40
Rejestracja: 05 wrz 2008, 17:48
Lokalizacja: Sandomierz

#3

Post napisał: witkowski.a » 05 sie 2010, 13:32

dzięki
ja pracuje na pumach 400 toczymy stal np c45 45crm nierdzewkę, tylko tyle ze odkuwki

[ Dodano: 2010-08-05, 21:22 ]
panowie chodzi mi dokładnie kiedy, zgodnie ze sztuką, powinno się używać jednego typu a kiedy drugiego typu oprawek.
Na przykład do nierdzewki powinno się używać geometrii dodatniej, ponieważ można ją przegrzać i wtedy wymiary "pływają", jak również stali nisko-węglowych na przykład kołnierzy do rur ciśnieniowych. Za wszelkie podpowiedzi dziękuje.

Awatar użytkownika

Arcio
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 262
Rejestracja: 16 gru 2007, 12:13
Lokalizacja: Rybnik

#4

Post napisał: Arcio » 06 sie 2010, 00:58

Dla mnie geometria negatywna ma tylko jedną wadę - trudniejsze odprowadzanie wióra, ale prawdę mówiąc za bardzo się tym nie przejmuję.
Przykładowo do toczenia wzdłużnego używam noża PTGNR 3225 z Pafany na płytki szesnastki TNMM lub TNMG i bez problemu mogę pociągnąć wiór na pół płytki przy posuwie 0,2 i nie ma mowy o piszczeniu czy drganiach.
Pozytywna geometria ostrza nie wątpliwie ułatwia odprowadzenie wióra, ale ostrze z taką geometrią jest dużo bardziej podatne na ukruszenie oraz przegrzanie.

Muszę także przyznać, że ogólnie geometria negatywna nie jest lubiana przez tokarzy ze względu na np piski, drgania, wibracje które w rzeczywistości wynikają z luzów na wieżyczce oraz na wrzecionie - trzeba po prostu mieć dobrą maszynę do zabaw z geometrią negatywną.

Pracuję głównie w stali C45 oraz rzadziej w mosiądzu i jestem zdecydowanie za geometrią negatywną!!!
Remonty bieżące i kapitalne mini i midi koparek gąsienicowych.
601081098


Autor tematu
witkowski.a
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 40
Rejestracja: 05 wrz 2008, 17:48
Lokalizacja: Sandomierz

#5

Post napisał: witkowski.a » 06 sie 2010, 08:25

Kolego Arcio a można wiedzieć jakie masz detale, czy to będzie odkuwka czy pręt walcowany, ja mam wszystkie odkuwki.

Awatar użytkownika

Arcio
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 262
Rejestracja: 16 gru 2007, 12:13
Lokalizacja: Rybnik

#6

Post napisał: Arcio » 06 sie 2010, 11:20

witkowski.a pisze:Kolego Arcio a można wiedzieć jakie masz detale, czy to będzie odkuwka czy pręt walcowany
W moim przypadku to pręt walcowany.
Remonty bieżące i kapitalne mini i midi koparek gąsienicowych.
601081098


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#7

Post napisał: dziabi3 » 26 sie 2010, 22:23

ciekawa spraw jeszcze nigdy nie toczyłem takimi płytkami

ja w pracy używam trójkątnych płytek lamina crypto podwójnie powlekana szybkościowa promień 0,8 i powiem że sprawuje się świetnie

parametry jakimi ją częstuje to :

1220obr/ posuw 0,24/ wiór 10mm na średnicy 35mm bez chłodziwa stal jakości 45

po 4 godzinach pracy zaczyna padać

i dosłownie jak ktoś napisał 2 wiadra wiórów

drugim moim konikiem jest korloj czy jak to sie tam pisze też trójkąt model gr 0,8

potrafi tymi samymi parametrami pracować ale w stali st jak i 45
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


czort
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 06 lut 2006, 12:08
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: czort » 15 wrz 2010, 23:07

Witam
Materiał obrabiany ma zazwyczaj drugorzędne znaczenie w doborze kształtu płytki (tu zazwyczaj miesza się gatunkami węglika, kształtem łamacza. A przynajmniej w stopach żelaza ) Kształt płytki ( jak i oprawkę ) dobiera się przede wszystkim do zabiegu jaki ona ma wykonać. I tak płytka WNMG nadaje się doskonale do obróbki zgrubnej . Ma wszystkie cechy wymagane do takiej obróbki jest sztywna, ma dużo krawędzi skrawających , można nią toczyć zarówno poprzecznie jak i wzdłużnie , mało podatna na uszkodzenia , dobrze znosi duże posuwy i głębokości skrawania. Przy obróbce wykańczającej już nie jest wymagana duża ilość krawędzi skrawających (generalnie nuż pracuje w lepszych warunkach i znacznie krócej ) ale za to kształt płytki musi umożliwić ostateczne nadanie kształtu (najczęściej stosuje się kształt V ) , Płytka pracuje przeważnie na większych prędkościach a mniejszych posuwach. Istotnym też jest kształt a co za tym idzie sztywność przedmiotu/mocowania.


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#9

Post napisał: Areo84 » 17 wrz 2010, 22:58

W katalogu Baildonita podają, że zapotrzebowanie mocy dla płytek ujemnych
jest o około 10–15% wyższe niż dla płytek dodatnich.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”