Ubuntu EMC2 - wymagania sprzętowe

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

Ubuntu EMC2 - wymagania sprzętowe

#1

Post napisał: blue_17 » 18 maja 2010, 00:40

Witam

Znalazłem gdzieś staruszka z

Procesorem 800 MHz Pentium III

dwiema kośćmi ramu 256 i 128Mb

dyskiem bagatelka 5G :)

Zintegrowana karta muzyczna i graficzna

1xLPT i 2xRS232

I moje pytanie czy takie cudo nadaje się do sterowania pod EMC
Zainstalowałem na tym okrojoną wersję windowsa i nawet fajnie chodziło :)


"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

Tagi:


MarK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 108
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:32
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: MarK » 18 maja 2010, 11:23

witam!

na takiej konfiguracji powinno chodzić bez problemu, przynajmniej jeśli chodzi o samo sterowanie maszyną na silnikach krokowych. natomiast wąskim gardłem może być grafika. nie wiem jak planujesz zainstalować emc. jeśli ze "standardowej" płyty instalacyjnej, to proponuję doinstalować fluxboxa i używać go zamiast gnoma (środowisko graficzne).
osobiście instalowałem emc2 na podobnej konfiguracji, a dokładnie: procesor duron 700 i 256MB ram. system zainstalowałem na 2GB karcie CompactFlash. z tym, że linuxa i emc instalowałem "ręcznie" - nie korzystałem z płyty "live", bo na 2GB nie chciało się zainstalować, ale na 5GB pójdzie bez problemu.
pomimo tak "małej" konfiguracji ploter poprostu śmigał. również użycie karty CF znacznie przyspieszyło chociażby uruchomienie systemu. jedynym problemem, gdyby nie fluxbox ;) byłaby grafika - chociaż i na gnomie dało się pracować, jednak komputer sprawiał wrażenie powolnego.

pozdrawiam.


micges
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 08 sty 2010, 02:04
Lokalizacja: Toruń

#3

Post napisał: micges » 18 maja 2010, 13:10

Da się sterować silnikami krokowymi lecz prędkość maksymalna nie będzie porażająca (przypuszczam że coś koło 1200~1500 mm/min) Bardzo zależy to od sprzętu.
Co do interfejsu do emc to Axis z ciut większymi programami będzie się ciął ale tkemc powinno działać płynnie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#4

Post napisał: blue_17 » 18 maja 2010, 15:07

Nie wiem czy mi podejdzie bootowanie z CF bo coś nie wieżę że, moja płyta może obsługiwać bootowanie z usb,

Aktualnie mam zwykły dysk 5G na IDE

Jeśli tak koledzy piszą jakaś grafika znajdzie się za parę złotówek :)

Chciałem jeszcze zapytać czy koniecznie musi być połączenie z internetem na komputerze z EMC :?:

Bo jak dla mnie przy włączonym internecie trudno mi wyczuć co jest na płycie a co ściąga sobie z internetu :)
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


micges
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 08 sty 2010, 02:04
Lokalizacja: Toruń

#5

Post napisał: micges » 18 maja 2010, 17:40

pc podczas instalacji nie musi być podłączony do internetu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#6

Post napisał: blue_17 » 19 maja 2010, 17:59

Niestety jak kolega przewidział grafika nie daje rady :(

Może koledzy by mi doradzili jak zmienić domyślne środowisko graficzne na fluxbox bo jestem początkującym w konfiguracji linuxa :)

Objawy grafiki są takie iż podczas uruchamiania EMC pojawiają się poziome paski...

A może koledzy znają coś o jeszcze mniejszych wymaganiach niż domyślana wersja ubuntu z EMC :?:
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


MarK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 108
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:32
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: MarK » 20 maja 2010, 09:06

żeby w prosty sposób zainstalować środowisko graficzne, przydałoby się mieć połączenie z internetem.
jednak wcześniej radziłbym spróbować wstawić kartę graficzną, a wyłączyć tą zintegrowaną na płycie. podobno czasem rtai ma problemy z kartami zintegrowanymi.

zmiana środowiska graficznego:
domyślnie ubuntu loguje się do grafiki. trzeba przejść do konsoli tekstowej (terminala) wciskając np. CTRL-ALT-F2.
zalogować się do terminala podając swoją nazwę użytkownika i hasło.
wpisać polecenie:

sudo apt-get install fluxbox

system zapyta jeszcze o hasło administratora - najczęściej to samo, co podane przy instalacji.

to powinno pobrać i zainstalować pakiety z fluxboxem.

przejść do graficznej konsoli logowania (np. za pomocą Alt-F7 - powrót do grafiki, ewentualnie trzeba się wylogować).

w konsoli logowania (i tu już dokładnie nie pamiętam ;) ) jest przycisk "opcje". trzeba go wcisnąć i zmienić domyślne środowisko logowania na "fluxbox". zatwierdzić i zalogować się ponownie.

mam nadzieję, że opisałem to w miarę przystępnie. jeśli byłyby jeszcze problemy, to oczywiście pytaj, tylko w miarę możliwości podaj jak najwięcej szczegółów.

jeśli w fluxboxie nie miałbyś żadnych ikonek na pulpicie, to do uruchomienia emc musisz wcisnąć prawy przycisk myszy na pulpicie i z menu wybrać program. jeśliby nie było tam emc (co jest bardzo prawdopodobne), to trzeba uruchomić "x-terminal-emulator" (w menu "aplikacje") i w terminalu, w lini poleceń, wpisać "emc". po zatwierdzeniu enterem powinien uruchomić się emc.
niestety, fluxboxa trzeba skonfigurować ręcznie, ale jest to bardzo proste. jak uda Ci się uruchomić emc, to opiszę Ci to dokładnie. ja skonfigurowałem go tak, że po włączeniu komputera automatycznie loguje się i uruchamia środowisko graficzne oraz automatycznie uruchamia emc.

no i przede wszystkim nie zrażaj się niepowodzeniami ;) ja, na początku mojej przygody z linuxem, miałem podobne problemy. szukałem, czytałem, próbowałem i w końcu wyszło. i bardzo się to opłaciło, bo emc ma naprawdę niesamowite możliwości konfiguracji i rozbudowy (np. planuję wkrótce opisać na forum, jak zrobić w emc "najprostsze na świecie" serwosterowanie). a przy tym jest bardzo niezawodny.


PrometSoft
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 17
Rejestracja: 03 lip 2009, 12:55
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: PrometSoft » 20 maja 2010, 13:49

Myślę, że poza grafiką dużym utrudnieniem może być dostępna pamięć. Zwłaszcza jeżeli będziesz miał większe projekty albo korzystał z programu Image2GCode (który jest bardzo pamięciożerny).

Ja na początku używałem podobny sprzęt ale po pewnym czasie straciłem cierpliwość i kupiłem jakiś używany zestaw Della (Gx270) z Pentium 3.0GHz i 1GB Ramu (zestaw używany kosztował 600zł: komputer 340zł, monitor 260zł). Nie mam teraz żadnych problemów.

Sprawdź sobie ile masz wolnej pamięci i jeżeli możesz jakoś pożyczyć do testów to spróbuj zwiększyć min. do 512MB.

Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#9

Post napisał: blue_17 » 20 maja 2010, 17:05

Kolego MarK poszło jak po maśle

Dopowiem gdzie kolega powiedział że nie pamięta może się innym przyda :)

Po pomyślnym zainstalowaniu i przejściu w tryb graficzny wybieramy w lewym dolnym rogu

Options
-> Select Session

i na liście fluxbox -> zatwierdzamy

następnie wpisujemy login i hasło

Wyskoczy nam okienko czy na pewno użyć fluxa czy domyślnego środowiska graficznego

Wciskamy Just This Session i gotowe

Więc kolego MarK czekam na dalsze wskazówki odnośnie konfiguracji :D
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


ksys
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 46
Rejestracja: 07 maja 2008, 10:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#10

Post napisał: ksys » 22 lut 2011, 10:58

Witam. ja mam poważny problem przy uruchomieniu emc2.
wygląda to tak że zawiesza mi się linux, a jest to livecd ze strony projektu, czy jest uruchomiony z płyty czy zainstalowany na dysku, po uruchomieniu programu wyskakuje okienko z nim i nie ładuje się do końca jednocześnie zawieszając system. można ruszać myszką po ekranie ale nie reaguje na żadne klikanie czy skróty klawiaturowe.
oprócz emc wszystko działa poprawnie,bez zająknięcia.
do tego nie wyświetla się żaden raport z błędem. tak więc nawet nie mam co wkleić.
nadmienię jeszcze żę linuksa nie znam ale dołoże wszelkich starań by się dowiedzieć to co musiał będę.
:)
pozdrawiam i może ktoś wie co z tym zrobić?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”