Wyłączniki krańcowe w Mach2

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Jarosław B
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 204
Rejestracja: 08 sie 2006, 09:09
Lokalizacja: Kraków

Wyłączniki krańcowe w Mach2

#1

Post napisał: Jarosław B » 09 sie 2006, 21:13

Witam serdecznie.Mam zamontowane wyłączniki krańcowe w ploterze (po dwa na jedną oś).I teraz jest problem (przynajmniej dla mnie ) , jeżeli dojeżdzam którąś z osi do krańcówki to mi zatrzymuje całą maszynę bez względu na to że pozostałe osie nie dojechały do swoich krańcówek.Muszę zresetować program , aby ruszyć silnikami.Chyba coś żle poustawiałem gdyż uważam że powinienem ręcznie odjechać w drugą stronę a już napewno powinno zatrzymać tylko jedną oś a nie wszystkie (od tego jest wyłącznik awaryjny ). Jak sprawdzałem na ekranie gdzie jest diagnostyka to jak zewrę którąkolwiek krańcówkę z danej osi to mi się świecą dwie żółte kontrolki.Bardzo bym prosił o wytłumaczenie gdzie robie błąd z tym że forma musi być łopatplogiczna bo w programach to nie jestem za dobry



Tagi:


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#2

Post napisał: pit202 » 11 sie 2006, 08:16

zle to rozumujesz , program dobrze reaguje , zasada jest taka : mozesz poruszac tylko i wylacznie w polu roboczym maszyny , gdy dojedziesz i nacisniesz na krancowke to maszyna cala sie wylacza bo pewnie cos sie stalo bo z zalozenia nie powinienes tam wjechac nigdy przy normalnej pracy , zeby wrocic mozesz wcisnac znowu "RESET" i wrocic klawiszami poza krancowke , po tym powinienes znowu wyzerowac maszyne. zeby tak sie nie dzialo przy recznym jezdzeniu po stole lepiej ustawic sobie "software limits" tak aby recznie trzymajac kursory dojezdzac blisko krancowki ale jej nie dotykajac. reasumujac , krancowki nie są po to aby maszyna wiedziala ze dalej nie moze ( no moze nie w tym
sensie ) , krancowki sa po to ze jak juz cos w nią wjedzie to jest zle i sie wylacza i mimo tego ze chcialbys inaczej tej logiki nie zmienisz, sterowanie macha zostalo tak zaprojektowane aby najbardziej przypominac sterowania wiekszych maszyn "fanuc" itp. a tam sie dokladnie tak dzieje z krancowkami.
PiteR


Autor tematu
Jarosław B
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 204
Rejestracja: 08 sie 2006, 09:09
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: Jarosław B » 11 sie 2006, 19:39

Teraz wszystko zrozumiałe .Dziękuję

[ Dodano: 2006-08-11, 19:41 ]
Wszystko już rozumię .Dziękuję


małysz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 122
Rejestracja: 02 mar 2006, 21:00
Lokalizacja: Maków podhalański

#4

Post napisał: małysz » 12 sie 2006, 09:17

Jarek a gdzie sie podpina te krańcówki do płyty głownej bo nemama pojęcia jak to podłączyś i skonfigórować . Z góry dzięki.


Autor tematu
Jarosław B
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 204
Rejestracja: 08 sie 2006, 09:09
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: Jarosław B » 12 sie 2006, 16:59

Witam ponownie.Temat dalej aktualny.Otóż dzisiaj próbowałem pracować z krańcówkami i sytuacja jest taka .Gdy dojeżdzam do krańcówki maszyna staje i się wyłancza cała.Ponowne uruchomienie może się odbyć tylko wtedy jak wyłącze kabel z krańcówki i zresetuję maszynę.Dalej uważam że tak nie może być ,choćby z tego względu że jest to po prostu nie logiczne a na płycie głównej sterowników są wyjścia na trzy krańcówki.Jeżeli by tak było to w takim razie można by było jednym kablem podpiąć wszystkie krańcówki a efekt byłby taki sam jak podpięcie niezależne każdej osi.Najgorsze jest to ,że po dojechaniu do końca nic z maszyną się nie da zrobić (np odjechać w drugą stronę )Nie może tak być aby po dojechaniu maszyny do krańcówki nie dało się uruchomić w jakikolwiek sposób maszynę i trzeba elektrycznie odpiąć krańcówkę. Żadna maszyna nie powinna tak działać.Jak to ustawić


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#6

Post napisał: pit202 » 12 sie 2006, 18:18

:) to tez nie tak :)

na ktorejs zakladce , settings czy gdzie , jest taka opcja ktora umozliwia poruszanie sie maszyną po wjechaniu w krancowke , wtedy sytuacja wyglada następująco :
1) wjezdzamy w krancowke , maszyna staje , swieci sie RESET
2) naciskamy reset
3) mamy mozliwosc wyjechania z krancowki na zwolnionych posuwach
4) po wyjechaniu maszyna sie odblokowuje na normalne predkosci
5) maszyne musimy znowu zreferowac ( REF ALL )

nie odlaczamy zadnych kabelkow.

[ Dodano: 2006-08-12, 18:28 ]
zdaje sie ze to jest "auto limits override"
PiteR


Autor tematu
Jarosław B
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 204
Rejestracja: 08 sie 2006, 09:09
Lokalizacja: Kraków

#7

Post napisał: Jarosław B » 12 sie 2006, 21:53

Witam.Nooo widzę że jest już coraz więcej konkretów.Już zaczyna być dobrze.Ale w związku z tym mam jeszcze jedno pytanie. Jak zrobić aby krańcówki były zarazem punktem zerowym maszyny.Ponoć gdzieś to na forum było ale nie wiem gdzie.Byłbym wdzięczny jakby tą kwestie jeszcze raz wytłumaczyć.


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#8

Post napisał: pit202 » 13 sie 2006, 09:14

hmm wiec tak, krancowki mamy ustawione juz , teraz tak samo robimy z zerowaniem maszyny , te piny odpowiadajace za to nazywają sie HOME`y , mogą dzielić sie pinami razem z krancowkami i tak np. LIMIT X moze dzielic sie z HOME X , mozemy zrobic krancowki z 2 stron i podpiac je pod osobne piny , ale wtedy zabraklo by nam wejsc w porcie LPT wiec lepiej zrobic te 3 rzeczy na raz ( limit- , limit+ , home ), wtedy 3 osie XYZ zużyły by nam tylko 3 wejscia , zostają nam 2 , mozna uzyć do EMERGENCY ( jak ktos ma daleko do klawiatury )
mach`em nie zajmowalem sie juz bardzo dlugo i czasem moge cos namieszac, wiec jesli cos zle napisze proszę mnie poprawic.
PiteR


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#9

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 13 sie 2006, 16:47

nie mysle aby podpiecie home i limit do jednego wejscia a emergency do osobnego dzialalo proawidlowo. co sie stanie jesli najedziesz na krancowke przy zerowaniu, czy zacznie zerowac sie nastepna os czy wszystko stanie.
ja podlaczam limit - limit + wszystkich osi oraz e-stop do jednego wejscia natomiast wszystkie x, y, z home do kazdego z osobna. przy takim podlaczeniu nie ma znaczenia czy przycisne przycisk e-stop czy maszyna wjedzie na krancowke poprostu sie zatrzyma. natomiast do zerowania potrzebne sa oddzielne impulsy dla kazdej z osi i dlatego po wyzerowaniu jednej zaczyna sie zerowac nastepna itd.
nie ma mozliwosci uzycia tej samej krancowki do limit i home. musza to byc osobne krancowki.
POZDRAWIAM


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#10

Post napisał: pit202 » 13 sie 2006, 17:12

nie ma mozliwosci uzycia tej samej krancowki do limit i home. musza to byc osobne krancowki.
fizycznie ? co to za bajki opowiadasz ? w swojej maszynie mialem 5 mikrostykow , 2 na X , 2 na Y i 1 na Z , na X i Y mialem po przeciwległych stronach i dzieliły sie one z HOME`ami.
tak wogóle to nie wiem w czym masz problem.

a to kawałek z instrukcji :
As you will see, each axis could need three switches (i.e. limit switches at the two ends of
travel and a home switch). So a basic mill would require nine parallel port inputs for them.
This is not much good as a parallel port only has 5 inputs! The problem can be solved in
three ways:
® The limit switches are connected to external logic (perhaps in the drive
electronics) and this logic switches off the drives when the limit is reached. The
separate reference switches are connected inputs to Mach2
® One pin can share all the inputs for an axis and Mach2 is responsible for
controlling both limits and detecting home
PiteR

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”