Zmiana prędkości cięcia

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
modrzej
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:51
Lokalizacja: łódź

Zmiana prędkości cięcia

#1

Post napisał: modrzej » 30 mar 2011, 23:01

Potrzebuję wskazówki, czy zmiana prędkości cięcia może następować przez wywołanie makra i czy ta prędkość będzie utrzymywana aż do kolejnej zmiany?

Tak mi się widzi wykorzystanie funkcji FeedRate (zmiana prędkości na 30% ustawionej):
CurrentFeedrate = FeedRate()
SetFeedRate(CurrentFeedrate*0.30)

Nie miałem wcześniej styczności z G-Code i Mach-em dlatego nie wiem, czy nastawa stałej prędkości będzie pobierana przez makro i mach wykona powyższe obliczenie?

Ogólna idea jest taka, że maszyna tnie z ustaloną w machu prędkością i jak dojeżdża do wyznaczonego puntu zostaje wywołane makro zmiany prędkości cięcia po czym następuje dalsze cięcie i znów wywołanie makra z powrotem do maksymalnej ustalonej prędkości cięcia. Czy to w ogóle ma prawo tak zadziałać?



Tagi:

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#2

Post napisał: k-m-r1 » 31 mar 2011, 00:08

ale po co sięawic skoro można to w g code zapisac
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


Autor tematu
modrzej
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:51
Lokalizacja: łódź

#3

Post napisał: modrzej » 31 mar 2011, 00:36

No ok ale w jaki sposób?
Wrykrys i Mach jedzie na gcode i mcode. I w wrykrysie nie ma przy preprocesorze macha możliwości zmiany prędkości przesuwu dlatego chcemy napisac makro które będzie się wykonywało wtedy kiedy będzie to potrzebne.
Ogólnie rzecz biorąc zostałem poproszony o dopisanie czegoś takiego... z praktycznego punktu widzenia nie mam zielonego pojęcia jak to się zachowuje. Dlatego szukam pomocy... bo kto pyta nie błądzi tak ?


nerc
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 46
Rejestracja: 06 lis 2008, 13:07
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#4

Post napisał: nerc » 01 kwie 2011, 09:23

Może ja wyjaśnię o co koledzie Modrzejowi dokładnie chodzi:

Mamy program do generowania ścieżki Wrykrys, w nim chciałbym nie podawać odpowiednich wartości liczbowych posuwu tylko wartości procentowe dla danej linii.
Natomiast w Machu chciałbym ustawić prędkości maksymalną np F1000 i aby Mach sam wiedział jaką prędkość ma zastosować na danym odcinku.

Będziemy dopiero testować makra, ale boję się że podczas ruchu maszynai zatrzyma się wywoła makro i dalej ruszy, a nam chodzi o płynną zmianę. Może można by użyć do tego zastosowania PLC MACHA (Brain)??


Autor tematu
modrzej
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:51
Lokalizacja: łódź

#5

Post napisał: modrzej » 01 kwie 2011, 19:34

nerc, no właśnie to chciałem powiedzieć... wczoraj też myśleliśmy nad barinem, ale ni cholery nie wiem jak się za niego zabrać...
I tak narazie nie mam jak potestować bo maszyna stoi (muszą zniwelować luzy na posuwie).


nerc
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 46
Rejestracja: 06 lis 2008, 13:07
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#6

Post napisał: nerc » 01 kwie 2011, 21:00

(muszą zniwelować luzy na posuwie).
Luzy zniwelowane :) prawie już tniemy kółka :D na razie mamy niedokładność, mierzoną mikroskopem 0.09mm na detalu 100x100 w środku okrąg 20mm, na kwadracie jest 0,02mm niedokładności.

Proszę o pomoc w sprawie: makra, pluginu, brainu.....

Awatar użytkownika

andmar2005
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 190
Rejestracja: 15 sie 2009, 08:55
Lokalizacja: kujawsko-pomorski
Kontakt:

#7

Post napisał: andmar2005 » 27 kwie 2011, 22:23

hi
zobaczcie ten program
współpracuje z machem SheetCam TNG w tle masz włączonego macha, zrobisz ścieżkę ciecie generacja g-kodu i masz już to w machu- taka mała wygoda

http://www.sheetcam.com/downloads.shtml

https://www.cnc.info.pl/topics44/progra ... 402,10.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”