jak napisac program dla konturu ?

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 25
Posty: 618
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#31

Post napisał: mateu5 » 27 mar 2010, 18:05

To ja mam jeszcze takie pytanko do doświadczonych kolegów. Jaka jest zasada pomiarów napedzanych narzędzi oraz jak programować w g-kodzie takie narzędzie ???



Tagi:


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#32

Post napisał: vv3k70r » 27 mar 2010, 18:40

Zasada?

No taka zeby pomiar byl prawidlowy i odpowiadajacy potrzebom (choc niekoniecznie rzeczywistosci).

Zanim zamontujesz narzedzie w oprawce to bierzesz sobie miarke trzypunktowa i sprawdzasz srednice. Istotna jest tez ilosc nozy.

Dlugosc mierzysz juz w oprawce, na wrzecionie zjezdzajac do stolu , ktory jest dla ofsetu zerowy minus wysokosc narzedzia pomiarowego. Jedziesz sobie w dol az urzadzenie zaswieci, wzglednie zapiszczy, i wtedy masz pomiar jego dlugosci.

Jesli pracujesz w wiecej niz 3 osiach to istotne jest dla Ciebie tez jak dlugi jest odcinek miedzy osia obrotu narzedzia a jego koncem.


Spis narzedzi masz z reguly w jakims ofsecie, z reguly obok sa spisane tez punkty zerowe. I tam w tabelke wpisujesz numerek narzedzia, jakie jest dlugie, ile ma nozy i reszte pi***ol, ktore w glowie sie nie mieszcza.
W co niektorych maszynach mozesz rowniez wybrac mu obrazek, zeby ladnie wygladalo jak je wlaczysz.


W gcodzie narzedzie przywolujesz zasadniczo poleceniem tool, ktore sponsoruje nam literka T

T5 oznacza toola numer 5, T197 oznacza toola 197;

T00 moze, i zwykle oznacza wywalenie z bufora danych o aktualnie uzywanym narzedziu;

W niektorych maszynach oprocz wywolania narzedzia nalezy rowniez kazac rewolwerowi je zmienic, w Haasach dla przykladu M06.
Heidenheim nie potrzebuje takich glupich rozkazow a Mazak o nich nie slyszal.

Po wywolaniu narzedzia warto przywolac jego dlugosc (Haas) uzywajac height sponsorowanego przez literke H oraz diameter z literka D.

Przykladowo wywolujac toola 7 kazesz:
T7 M06 H7 D7, kolejnosc bez znaczenia w jednym bloku;
Co znaczy:
daj toola siedem, pokrec rewolwerem, w bufor narzedzia daj dlugosc toola siedem i jego srednice.

Oczywiscie mozesz wywolac inna srednice i inna dlugosc, zaleznie od Twojego widzmisie w procesie produkcyjnym.
Na przyklad do obrobki zgrubnej bedziesz mial naklamane ze narzedzie ma 27mm srednicy, kiedy w rzeczywistosci ma 26.5mm, co wywolasz na sam koniec jadac ostatnie cwierc milimetra. Bez zmiany narzedzia, po prostu wciskajac mu nowa wartosc w bufor srednicy.

Ale to juz wedlug potrzeb.

W kazdym razie narzedzi mozesz zdefiniowac w maszynie wiecej niz rewolwer miesci, i to nie bez powodu. Bo przeciez zmieniajac w rewolwerze toola, ktory tylko z nazwy jest 14 a jego pomiary masz pod numerem 114 wywolasz je stamtad, mimo ze T14 obowiazuje.
bumeluję


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 25
Posty: 618
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#33

Post napisał: mateu5 » 27 mar 2010, 20:02

No ciekawie... Ale chodzi mi jak programować obsługę takich narzędzi w toczeniu tzn jak w programie zaprogramować obroty takiego narzędzia jego ruchy wraz z odpowiednim obróceniem wrzeciona


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#34

Post napisał: vv3k70r » 27 mar 2010, 20:09

Mateu5... a jakie narzedzie kreci sie w toczeniu?

Moze chodzi Ci o obroty 4 i piatej osi?
G code od tego masz w manualu maszyny. To co Cie interesuje to bedzie ruch osia A i B, zwalnianie i zlaczanie hamulca.
W standardzie sa to gcode wolne* czyli do uzytku producenta danej maszyny.

W Haasach to gdzies kolo G12 lezy.

Calosc sprowadza sie do tego ze luzujesz hamulec osi, obracasz wrzeciono, zalaczasz hamulec i jedzie w detal.

Malo ktora maszyna ma zakres obrotu wiekszy jak +/- 30 stopni z groszami.

Natomiast masz jeszcze stolik czterosiowy XYAB, ktory podlaczasz do kompa i obracasz detal tym wlasnie stolikiem.
bumeluję

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 26
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#35

Post napisał: WZÓR » 27 mar 2010, 20:32

mateu5 pisze:No ciekawie... Ale chodzi mi jak programować obsługę takich narzędzi w toczeniu tzn jak w programie zaprogramować obroty takiego narzędzia jego ruchy wraz z odpowiednim obróceniem wrzeciona
mateu5 , zanim się rozpiszę o osi C :mrgreen: ...
O takie frezowanie na tokarce Tobie chodzi?
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 25
Posty: 618
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#36

Post napisał: mateu5 » 27 mar 2010, 21:16

dokladie o takie :) czyli ze np mogę zrobić sześciokąt na czole detalu

[ Dodano: 2010-03-27, 22:23 ]
Dodam jeszcze jedno pytanie odnośnie geometri narzędzi na sinumeriku 840D. Bo w parametrach tworząc narzędzie jest do wpisania Geomeria, zuzycie, i baza, i moje pytanie co to właśnie ta baza ? w szkole uczą żeby nic tam nie wpisywać. Czy naprawde nie jest to do niczego potrzebne ?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 26
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#37

Post napisał: WZÓR » 27 mar 2010, 23:14

Na Haas-e narzędzia napędzane ustawiam tak;
Pomiar narzędzia:
a) promieniowe - dotykam sondy w osi X i Z, w offsecie narzędziowym w osi Z odejmuję promień narzędzia
b) osiowe - dotykam sondy w osi Z, oś X ustawiam tak jak dla wierteł.
...dokladie o takie :) czyli ze np mogę zrobić sześciokąt na czole detalu ...
Tak , w Haas-e cyklem G77.
Programowania narzędzi napędzanych na sinumeriku 840D niestety nie znam. :razz:
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#38

Post napisał: vv3k70r » 29 mar 2010, 00:19

To zacznijmy od filmiku, zrobili be i fe i wogole. Zanim sie da otwor do borowania wiertlem to trzeba najpierw krotkim, sztywnym wiertlem do mieksiejszych materialow zaznaczyc normalnemu wiertlu gdzie borowac. Inaczej ma szanse krzywo pojsc. A dalej to juz sa prawa Murphego o ktroych sie zdazylo mi przekonac, jak mi zamiast otworow wyszly kiedys w podobnym detalu jakies krzywe dziury.

A to dalej to tak wlasnie z tym obrazaniem osi w krokach.

Choc w pracy, przy tej dodatkowej osce to juz CADa Ci dadza zeby to rozpisal, a Ty tylko zerkneisz w program czy przypadkiem kwiatkow nie wymyslil jakis (jak wjezdzanie z G00 w detal) czy proby wiercenia dziur frezem i wybijanie detalu z lapy.


W jakich jednostkach jest ta baza podana?
bumeluję


Autor tematu
mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 25
Posty: 618
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#39

Post napisał: mateu5 » 29 mar 2010, 07:13

W jakich jednostkach jest ta baza podana?
w milimetrach

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 26
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#40

Post napisał: WZÓR » 29 mar 2010, 10:26

vv3k70r pisze:... Zanim sie da otwor do borowania wiertlem to trzeba najpierw krotkim, sztywnym wiertlem do mieksiejszych materialow zaznaczyc normalnemu wiertlu gdzie borowac. Inaczej ma szanse krzywo pojsc....
....ma szanse , ale ja w takich przypadkach HSS-y trzymam w szafce , a do obróbki używam wyłącznie wierteł z węglika. :wink:

W Haas-e do wyfrezowania sześciokąta oprócz cyklu G77 do dyspozycji mam jeszcze jeden - cykl G112 .
G112 Interpretacja XY do XC
Funkcja przekształcania z układu ortokartezjańskiego na układ biegunowy G112 pozwala programować kolejne bloki współrzędnych kartezjańskich XY, które układ sterowania automatycznie przekształca na współrzędne biegunowe XC. Gdy funkcja G17 płaszczyzna XY jest aktywna, obsługuje skoki liniowe G01 XY, a także G02 i G03 dla
ruchu kolistego. Komendy położenia X, Y są przekształcane na ruch obrotowy osi C i ruch liniowy osi X.

W cyklu tym przechodzimy na płaszczyznę G17 .... , a jak umie się programować frezarki , to temat już załatwiony. :razz:

P.S. Przykład , tak na szybko.... (mam nadzieję , że bez błędu :razz: ).
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”