wymiary adaptacyjne/sterowane Inventor 2011


Autor tematu
BoomBox20
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 16 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: z drzewa

wymiary adaptacyjne/sterowane Inventor 2011

#1

Post napisał: BoomBox20 » 04 lut 2012, 05:30

Witam,
jeśli zły dział to proszę o przeniesienie.
Mam taki problem i cały wieczór szukałem i nie umiem znaleźć/zrobić w związku z czym moja ogromna prośba do Was.
Chodzi o to że mam takie rysunki/elementy które za każdym razem zmieniają swoją wartość (patrz załaczniki) chcę żeby wszystkie wymiary zmieniały się automatycznie i proporcjonalnie poprzez zmianę tylko jednego -średnicy okręgu.
W drugim podobnie.
Mam tylko nadzieję że nie trzeba wpisać np. takich formuł dajmy na to: "1/6*d147".
Mimo to,wszystko się przesuwa,gubi środek i rozwala-robi wszystko co tylko może zrobić źle heh...:)
Proszę o pomoc,linki i dobre/jasne rady bo jestem w sumie dopiero raczkujący w tym temacie i nie mogę sobie poradzić.
Dodam jeszcze tylko tyle że pracuję na Inventorze 2011.
pozdrawiam i proszę o odpowiedz

Obrazek

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#2

Post napisał: kolanoreki » 04 lut 2012, 10:25

Witam Kolegę.
Przede wszystkim musisz szkic tak opisywać aby był całkowicie związany (czyt. szkic zwymiarowany i ustalony - odebrane wszystkie niekontrolowane stopnie swobody elementów szkicu) - ogólnie dobrze zwymiarowany musi być "czarny"). U Ciebie jest wszystko na zielono i każde przesunięcie którejkolwiek krawędzi rozwala cały układ.
1. Jeśli zaczynasz szkic nowego elementu od zera i ma być to np. środek elementu okrągłego - po poleceniu szkic, w jego części 0,0,0 widnieje ustalony brązowy, (bordowy) punkt (jeśłi nie ma go, to poleceniem "rzutuj krawędzie" zaznaczasz w lewym bocznym menu oś np. Z - pojawi się wspomniany punkt). Jako pierwszą operację wykonujesz np. koło, gdzie punkt wstawienia przyjmujesz właśnie tę kropkę. Środek koła zostanie ustalony, podajesz jego średnicę i okrąg zostaje wyswietlony na czarno - odebrałeś w tej chwili wszystkie stopnie swobody dla tej figury. Następnie rysując kolejne elmenty szkicu możesz bazować np. kwadraty na środku własnie tego okręgu. Jeśli wszystko zrobisz dobrze po pełnym zwymiarowaniu szkicu powinien- jak wspominałem wcześniej - być on czarny.
Jeżeli pierwszą figurą ma być prostokąt to postępujesz podobnie, ale wtedy np jego lewy dolny róg wiążesz z punktem 0,0,0. Nadajesz wymiary i powiedzmy dokonujesz wyciągnięcia. Powstaje bryłka (np płyta prostopadłościenna). Jeżeli na niej dalej zamierzasz wykonywac kolejne operacje, to dobrym nawykiem jest ustawienie 3 płaszczyzn określających jej środki symetrii. Pomoga one później po wykonaniu szkicu na np. płaszczyźnie czołowej zrzutować krawędź płaszczyzny symetrii i do niej wiązać dalsze elementy szkicu. Wówczas zawsze jak będziesz zmmieniał początkowe gabaryty płyty szkic ustalony będzie na środku detalu.
Co do parametryzacji - po wprowadzeniu i podstawowym związaniu szkiców w zakładce "fx" pojawiają się kolejne parametry od "d0" włącznie z przypisanymi przez Ciebie wartościami. Na dole tabeli fx możesz dodawać własne parametry i od nich później uzależniać inne, właśnie funkcjami matematycznymi lub logicznymi. Niestety trzeba dobrze przemyśleć zmienność i zależność parametrów, aby wszystko dobrze grało. Jednak w Inventorze 2011 dodano bardzo wiele ciekawych i pomocnych funkcji (np. możliwość przypisania w jednym parametrze kilku skokowych wartości i późniejszy ich wybór z zakładki fx (bądź z modułu Ilogic, w którym masz prawie nieograniczoną możliwość łatwego i intuicyjnego programowania działania funkcji formujących w Inventorze jak i ich parametryzacji. Ograniczeniem teraz jest już tylko inwencja twórcza konstruktora - programisty. Jeśli chcesz zgłębić więcej szczegółów to polecam najnowszą książkę Fabiana Stasiaka - Inventor 2012 - Zbiór ćwiczeń, lub materiały w sieci (programowania funkcji Ilogic sporo jest na blogach inventorowskich np. Jaskulskiego lub na youtubie).
Pozdrawiam
Załączniki
fx parametry.jpg
fx parametry.jpg (53.39 KiB) Przejrzano 8487 razy
Szkice - wiązania.jpg
Szkice - wiązania.jpg (117.6 KiB) Przejrzano 8432 razy


Autor tematu
BoomBox20
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 16 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: z drzewa

#3

Post napisał: BoomBox20 » 04 lut 2012, 18:41

Witam,
wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedz i za pomoc.
1:U mnie linie są niebieskie wtedy ale to chyba nie ma znaczenia.
2:Próbując robić to co napisałeś zrozumiałem, że np nie mogę odrywać linii tylko rysować cały czas (tak jak jest to w rys. 1) tylko nie bardzo wiem dlaczego jeśli z jednej strony kwadratu dałem dwa wymiary po 7,5 to z drugiej strony próbując dać jedną linię zamiast dwóch (15) linia robiła się wtedy zielona,czyli już nie mógłbym tym sterować.

Rysunek jest niebieski i ten kwadrat faktycznie idzie sterować ale trzeba w sumie wszystkie jego wymiary zmieniać a nie tylko jeden-dlaczego?

Obrazek
Obrazek


Nie wychodzi mi też zrobienie gwintu na otworze wewnątrz.Mam zrobiione otwory o średnicy 8 i gdy chcę zrobić na nich gwint (bo mam takie oznaczenie M8x14) to mi to nie wychodzi-nie mogę w ogóle zaznaczyć że to ma być gwint,zrobić cos tam na wysokość 14 i szerokość 8 i ale gwintu brak-dlaczego?

Obrazek

pozdrawiam

Awatar użytkownika

kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#4

Post napisał: kolanoreki » 04 lut 2012, 20:09

BoomBox20 pisze: nie mogę odrywać linii tylko rysować cały czas
...możesz odrywać, ale świadomie później musisz wierzchołki ze sobą związać - podobnie jak w autocadzie na szkicach.

[ Dodano: 2012-02-04, 20:12 ]
BoomBox20 pisze: tylko nie bardzo wiem dlaczego jeśli z jednej strony kwadratu dałem dwa wymiary po 7,5 to z drugiej strony próbując dać jedną linię zamiast dwóch (15) linia robiła się wtedy zielona,czyli już nie mógłbym tym sterować.
Musisz najpierw sprawdzić ustawienia szkicu w inventorze - podejrzewam, że wyłączyło Ci się automatyczne wiązanie (podpowiadanie wiązań i ich lokalizacja). Kliknij w strzałkę pod paskiem menu "szkic" i sprawdź czy masz włączone opcje jak na rys. szkic3.

Po drugie: będąc w obszarze szkicu sprawdź pod prawym przyciskiem myszy, czy w linijce "Opcje szkicu" masz zaznaczone wartości wiązań. Zobacz rys. szkic4

[ Dodano: 2012-02-04, 20:27 ]
BoomBox20 pisze:Rysunek jest niebieski i ten kwadrat faktycznie idzie sterować ale trzeba w sumie wszystkie jego wymiary zmieniać a nie tylko jeden-dlaczego?
Kwadrat można rysować na kilka sposobów:
1- jeśli jego krawędzie są równoległe do poziomu i pionu, to używasz funkcji "Prostokąt dwupunktowy".
2-jeśli prostokąt czy kwadrat ma mieć boki nachylone pod dowolnym kątem do osi współrzędnych (jak u Ciebie na rysunkach), to używaj opcji "prostokąt trójpunktowy" - jak na szkic2.
Gdy dany czworokąt ma byc kwadratem, to po narysowaniu go z jednej z powyższych metod, zakładasz wiązanie równości 2 prostopadłych do siebie boków (w funkcjach szkicu na rys szkic3 - znak "=". Wówczas zakładasz wymiar tylko na jeden z boków i zmieniając go, sterujesz wielkością kwadratu.

Jeżeli już rysujesz czworokąt z pojedynczych linni, to po założeniu wiązań punkt-punkt wierzchołków linni, zakładasz następnie wiązanie prostopadłości między soba dla wszyskich czterech boków.

[ Dodano: 2012-02-04, 21:00 ]
BoomBox20 pisze:Nie wychodzi mi też zrobienie gwintu na otworze wewnątrz.Mam zrobiione otwory o średnicy 8 i gdy chcę zrobić na nich gwint (bo mam takie oznaczenie M8x14) to mi to nie wychodzi-nie mogę w ogóle zaznaczyć że to ma być gwint,zrobić cos tam na wysokość 14 i szerokość 8 i ale gwintu brak-dlaczego?
...z prostej przyczyny: aby wykonac gwint musisz mieć otwór mniejszy od oznaczenia gwintu - dla M8 jest to otwór 6.8mm i wtedy będzie mozliwe założenie gwintu.

Jeśli jednak chcesz aby ten detal był łatwy do parametryzowania, to proponuję go narysować według następującej kolejności:
-na danej powierzchi (bo taką widzę na rzutach) rysujesz i wyciągasz walec o średnicy 95mm.
- na górnej powierzchni walca rysujesz szkic i 1 kwadrat (pod kątem 45st.) opisując go na kole średnicy 110mm. Wyciągasz kwadrat do dolnej powierzchni bazy pierwszego koła.
- kolejnym szkicem rysujesz i ustalasz na powierzchni kwadratu - punkt. Wychodzisz ze szkicu i uruchamiasz opcję Otwór - zaznaczając "otwór" z fazowaniem (górną średnicę fazy otworu ustawiasz na 8mm (bo gwint M8) zaznaczasz że ma być gwintowany, podajesz długość gwintu oraz długość wiercenia (to wszystko w jednej opcji) i akceptujesz wybór. Otrzymujesz ładny parametryczny gwint z fazą na wejściu.
Mamy zatem jedne kwadracik z otworem.
- w następnym kroku uzywasz opcji szyku kołowego, ale operacji wyciągnięcia kwadratu oraz otworu z gwintem. Podajesz w zakładce środek obrotu szyku kołowego (wskazujac na 1 wykonany walec - widzisz podpowiedź rozmieszczenia elementów kształtujących).
Na górze w Twoim modelu nie ma wystąpienia więc w parametrach szyku kołowego jako obrót wpisujesz (360st-90st) i ilość wystąpień - 7. Program sam podzieli 270st na równe części i w przyszłości będziesz w prosty sposób mógł sterowac ilością wypustów kwadratowych z M8. Sprawdź odpowiedni kierunek obrotu szyku kołowego i gotowe.

Generalnie trzymaj się zasady: - jeśli w modelu powtarzają się jakieś cykliczne i usystematyzowane wystąpienia elmentów modelujących takich jak np. otwory, wyciągnięcia, zaokrąglenia - to stosuj szyki ale nie w szkicu, a w modelu części - bo to później sprawniej działa i bez problemu przy zmianie np ilości wystąpień. Chodzi o to, że jeśli narysujesz w szkicu np. kwadrat powielisz go szykiem i wyciągniesz każdy z nich bedzie wszystko cacy do momentu kiedy zmienisz ich ilosć podczas modyfikacji (gdzy bedzie ich mniej - nie ma problemu wszystko Ci się zaktualizuje poprawnie, ale jeżeli zapodasz mu większą wartość wystąpień, to przy aktualizacji elmentu kształtującego bedziesz musiał ręcznie wskazać mu podczs edycji dodatkowe elementy szkicu, które sie powieliły i któe chciałbyś aby były np. wyciągnięte i widoczne w Twoim modelu.
Mam nadzieje, ze chociaż trochę przybliżyłem Koledze metodykę modelowania parametrycznego w Inventorze :?: :mrgreen:
Pozdrawiam


...przepraszam za literówki, ale pisałem zasypiając nad klawiaturą :roll:
Załączniki
szkic2.jpg
szkic2.jpg (62.98 KiB) Przejrzano 8415 razy
szkic4.png
szkic4.png (47.55 KiB) Przejrzano 8412 razy
szkic3.png
szkic3.png (62.61 KiB) Przejrzano 8411 razy
Ostatnio zmieniony 05 lut 2012, 21:55 przez kolanoreki, łącznie zmieniany 2 razy.


Autor tematu
BoomBox20
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 16 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: z drzewa

#5

Post napisał: BoomBox20 » 04 lut 2012, 23:36

Mógłbyś jeszcze wrzucić ustawienia tego otworu bo nie wiem czy ja to dobrze zrobiłem-jak niżej:

Obrazek

Czy tam na dole:Rozmiar,Klasa mają mieć takie wartości?
I dlaczego "Oznaczenie" ,a jest tam parę nie ma M8x14 czy to które ja tam dałem będzie odpowiednie?

aaa...no i nie będzie to "otwór z fazowaniem" jak napisałeś-tak mi się bynajmniej wydaje ,tylko ta pierwsza opcja którą ja zaznaczyłem ponieważ tutaj nie wchodzi "łebek" śruby tylko łączą się dwa elementy gdzie łeb śruby schowa się w elemencie do tego przymocowanym.

pozdrawiam i wielkie thx

Awatar użytkownika

kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#6

Post napisał: kolanoreki » 05 lut 2012, 02:02

BoomBox20 pisze:Rozmiar,Klasa mają mieć takie wartości?
Rozmiar 8 = M8, klasę zostawiasz standardową 6H
BoomBox20 pisze:"Oznaczenie" ,a jest tam parę nie ma M8x14
Oznaczenie M8x1.25 - jest to opis gwintu - M8x skok 1.25 (1.25 dla M8 jest standardowym) 1 - drobnozwojny. Zmień jeszcze rodzaj gwintu na ISO metryczny.
Jako kształt otworu wybierz z fazą (musisz zrobić małą fazę aby dobrze wkręcała sie śruba. Podajesz fazę wielkości Gwintu jeśli M8 to faza=8 itd. Sprawdź ustawienia z moimi.
Załączniki
otwor M8.png
otwor M8.png (78.63 KiB) Przejrzano 8418 razy
Ostatnio zmieniony 05 lut 2012, 20:58 przez kolanoreki, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
BoomBox20
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 16 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: z drzewa

#7

Post napisał: BoomBox20 » 05 lut 2012, 07:22

Witam,
wszystkie Twoje odpowiedzi i porady były bardzo pomocne i wyczerpujące,pomogły mi zrealizować zamierzony cel -punkty poleciały :)

1:
Mam jeszcze inny problem w sumie dotyczący dalszej części tego.
Mam dwa elementy które złożyłem (rysunek niżej) i teraz chcąc zrobić rysunek techniczny *.idw mam problem z tym, jak wyrównać oba elementy - ale właśnie nie względem siebie a tak żeby były one wyrównane tak jak zaznaczyłem na rysunku-żeby ten element krótko mówiąc był na odpowiedniej wysokości.

2:
Hmm...jeszcze pytanie z innej beczki - akurat w tym *.idw zrobiłem tak że wstawiłem dwa elementy osobno i próbuję je teraz wyśrodkować/dać na odpowiednią wysokość -ale czy da się zrobić tak, żeby z tego rysunku złożeniowego (element na rysunku po prawej) rzutować TYLKO element po lewej?-bez zbędnych wstawień innego rysunku ?

3:
Mam też średnicę okręgu który jest "wcięty" na pewną głębokość w inny okrąg-mam wymiar tej średnicy wyciągnięty ale jak wyciągnąć linie kreskowe tego elementu bo nie umiem ich nawet znaleźć.

4:
Podczas wymiarowywania gdy robię "wymiar ogólny" chcąc mieć ŚREDNICĘ okręgu, cały czas pokazuje mi tylko promień-jak to obejść i zrobić?

pozdrawiam i proszę o odpowiedź


Obrazek

Awatar użytkownika

kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#8

Post napisał: kolanoreki » 05 lut 2012, 21:20

BoomBox20 pisze:Mam jeszcze inny problem w sumie dotyczący dalszej części tego.
Mam dwa elementy które złożyłem (rysunek niżej) i teraz chcąc zrobić rysunek techniczny *.idw mam problem z tym, jak wyrównać oba elementy - ale właśnie nie względem siebie a tak żeby były one wyrównane tak jak zaznaczyłem na rysunku-żeby ten element krótko mówiąc był na odpowiedniej wysokości
Witam
Jeżeli na rysunku chcesz miec wyrównane wszystkie rzuty względem siebe, to musisz je tworzyć z rzutu bazowego. czyli w .idw klikasz RZUT BAZOWY. wybierasz plik części lub złożenia, i w zakładce kompnent - ustalasz jego skalę, orientację, styl (proponuję środkowy "usunięte linie ukryte", następnie w opcjach wyświetlania zaznaczasz - gwinty, krawędzie styczne i zatwierdzasz ok. Powstaje bazowy rzut główny. Aby utworzyć powiązany widok - klikasz opcję "rzut" i pokazujesz kierunek rzutowania modelu (na lewo prawo, góra dół lub w izometrii) akceptujesz i wstawiasz kolejny jeśli potrzebujesz wskazując jako bazę ten pierwszy utworzony.

[ Dodano: 2012-02-05, 21:42 ]
BoomBox20 pisze:2:
Hmm...jeszcze pytanie z innej beczki - akurat w tym *.idw zrobiłem tak że wstawiłem dwa elementy osobno i próbuję je teraz wyśrodkować/dać na odpowiednią wysokość -ale czy da się zrobić tak, żeby z tego rysunku złożeniowego (element na rysunku po prawej) rzutować TYLKO element po lewej?-bez zbędnych wstawień innego rysunku ?
Jest to do zrobienia :mrgreen:
W złożeniu w przeglądarce klikasz prawym na "Reprezentacje - widok: główna i tworzysz nowy widok. Uaktywniasz go (widok) i w zespole, element, który ma być później niewidoczny w rzutni ukrywasz (niewidoczny - w przeglądarce) - zapisujesz złożenie.
Tworzysz rzut bazowy zespołu (w oknie rzut bazowy- widok rysunku, zakładka komponent - jest okienko widok. Rzut bazowy ustawiasz w widoku głównym - wszystkie detale ze złożenia będą widoczne. Wykonujesz rzut np na prawo i w tej samej zakładce już zmieniasz widok na ten, który wykonałeś w złożeniu. Znikną elementy, wyłączone przez Ciebie w pliku .iam - jednocześnie wszystkie detale będą równo pozycjonowane względem rzutu bazowego. i nie polecam umieszczania widoków różnych części w jednym rysunku. Ogólnie ze swojego wieloletniego doświadczenia mogę podpowiedzieć - jedno złożenie - jeden plik rysunku idw do niego. Jeden plik części - jeden plik rysunku. Bedziesz miał łatwiej zachować porządek w dokumentacji i poźniejszych modyfikacjach projektu.

[ Dodano: 2012-02-05, 21:50 ]
BoomBox20 pisze:3:
Mam też średnicę okręgu który jest "wcięty" na pewną głębokość w inny okrąg-mam wymiar tej średnicy wyciągnięty ale jak wyciągnąć linie kreskowe tego elementu bo nie umiem ich nawet znaleźć.
Najlepiej zrób "rzut przekroju" i wówczas otrzymasz widoki z kreskowaniami współpracujących części.
BoomBox20 pisze:4:
Podczas wymiarowywania gdy robię "wymiar ogólny" chcąc mieć ŚREDNICĘ okręgu, cały czas pokazuje mi tylko promień-jak to obejść i zrobić?
Spójrz na załączony obrazek ( pod prawym przyciskiem myszy przy tworzeniu wymiaru masz opcje - tam wybierasz - osiowy zamiast promienia)
Załączniki
opcje rzutni - selekcjonowanie widoków.jpg
opcje rzutni - selekcjonowanie widoków.jpg (59.55 KiB) Przejrzano 8414 razy
złozenie nowy widok.png
złozenie nowy widok.png (57.97 KiB) Przejrzano 8414 razy
rzuty okno.jpg
rzuty okno.jpg (68.43 KiB) Przejrzano 8422 razy
rzuty.jpg
rzuty.jpg (43.32 KiB) Przejrzano 8415 razy


Autor tematu
BoomBox20
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 20
Rejestracja: 16 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: z drzewa

#9

Post napisał: BoomBox20 » 06 lut 2012, 03:34

kolanoreki - jesteś the best!!!
Twoja pomoc pozwoliła ukończyć mi rysunek-mam nadzieję, że z dobrym efektem.
Jeszcze raz wielkie dzięki.pozdrawiam

Awatar użytkownika

kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#10

Post napisał: kolanoreki » 06 lut 2012, 09:38

Nie ma sprawy.
Zawsze służę swoją pomocą w tej kwestii :mrgreen:
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Autodesk Software (Autocad, Inventor etc) ”