Modelowanie 3D


Autor tematu
dominik473
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:24
Lokalizacja: Rybnik

Modelowanie 3D

#1

Post napisał: dominik473 » 30 sty 2007, 13:16

Cześć.

Problem, z jakim się zmagam i na który nie potrafię ostatnio sam znaleźć odpowiedzi sprowadza się generalnie do tego, że nie wiem jak wydobyć mój model z komputera.
A mianowicie mam stworzony model cyfrowy. Może on być zapisany jako plik: 3dxf, 3ds, x, wrl, obj, raw, igs. Jest to model nadwozia samochodu osobowego. Rzeczywiste wymiary modelu są bardzo duże, ponieważ chodzi mi o skale 1:1. Chce zbudować replikę pojazdu. (Nie zdecydowałem, jakiego więc ów model cyfrowy nie zaistniał jeszcze.)
Generalnie nadwozie można podzielić na części, ale i tak największy pozostaje dach.
Zakładam wykonanie jednego tylko egzemplarza!
Pytanie moje sprowadza się do tego Jak najtaniej można taki model stworzyć??
Ktoś zasugerował mi możliwość zrobienia modelu ze styropianu natomiast nie był w stanie za wiele powiedzieć na temat technologii jego wykonania, wspomniał coś o wycinarce drutowej, ale zastanawiam się czy jest ona w stanie zachować odpowiednią szczegółowość.
Zwróciłem się też z tym pytaniem do firmy zajmującej się tworzywami kompozytowymi, ale oni zaproponowali mi cenę 600-700 euro/m^2 za wykonanie form lub 700-800 euro/m^2 za wykonanie elementów. Dla mnie kwoty astronomiczne
Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.
Będę również wdzięczny za linki do firm lub osób posiadających odpowiedni sprzęt.

Jeżeli temat znalazł się w nieodpowiednim dziale proszę o napisać, a ja postaram się go szybko przenieść tam gdzie być powinien

Z góry dziękuje za pomoc



Tagi:

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Inf-el » 30 sty 2007, 13:24

Każdy może to zrobić mając nawet małą frezarkę dzieląc model w komputerze na mniejsze
klocki (z odpowiednim oznakowaniem) a potem klejąc wyfrezowane klocki w całość.
Całość można potem obkleić czymś trwalszym.
Zależy do czego ma ten model służyć.
Jak wydruki A0 na drukarce A4 w postaci iluś tam kartek do sklejenia.
Może to kłopotliwe ale realne i tanie, nawet w styropianie.


Autor tematu
dominik473
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:24
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: dominik473 » 30 sty 2007, 13:28

Dziei za odpowiedż ale czy skeljanie małych elementów nie spowoduje powstania niedokładności i nierówności na powierzchni nadwozia??
a sugerujesz to wyfrezować w jakim materiale??
O jakiej wielkości elementach myślisz??

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#4

Post napisał: Inf-el » 30 sty 2007, 14:22

Zależy do czego ten model ma służyć.

-czy to ma być niedotykalna atrapa do filmu albo model do pokazania producentowi samochodów: to ze styropianu
-czy to ma być model do formy dla prawdziwej karoserii ?

Wielkość takiego pojedyńczego bloczka zależy od maszyny i dostępnych materiałów: np 50x50x20 cm.

Można też wyciąć z tektury szablony i modelować ręcznie w sklejonych blokach styropianu dopasowując do szablonów.

Gdyby to miało być coś mocniejszego ale mniej dokładnego to można wyciąć
wręgi ze sklejki tak jak do statków czy samolotów i je obkleić.

Na razie nic innego - taniego nie przychodzi mi do głowy.

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#5

Post napisał: DZIKUS » 30 sty 2007, 14:43

najczescies potykany sp[osb to dzielenie bryly nadwozia na sekcje co kilka lub kilkanscie cm. wicynasz sobie odpowiednia metoda takie jakby wregi, laczyszje pozniej w calsoc za pomoca podluznic. wszytsko to obijasz cienkimi listewkami z drewna, szpachlujesz i wygladasz. wszelkie szczegoly trzeba dorobic osobno, ale jakos nie abnrdzo sobie moge wyobrazic o jakei szczegoly ci chodzi.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
dominik473
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:24
Lokalizacja: Rybnik

#6

Post napisał: dominik473 » 30 sty 2007, 16:36

Jeśli mówie o szczegółach to mam na myśłi np jakieś otwory na wloty poietrza przeprofilowania i tego typu sprawy.
Jeśli chodzi o przeznaczenie to chce żeby był to model do stworzenia formy dla karoseri prawdziwego pojazdu.

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#7

Post napisał: kostner » 31 sty 2007, 01:25

Moje pytanie to czy "chcialbys" czy juz cos w tym kierunku "zrobiles". Ale z twojej wypowiedzi wnisokuje ze nie masz pojecia jak sie do tego zabrac. :) Otooz sama karoserie musisz zrobic z kompozytoow czyli zywica i takie tam wlokna szklane lub weglowe. Wcale to nie jest prosta sprawa. Co do frezowania to najlepiej wyfrezowac od razu forme. Po cholere robic model a potem z tego forme ?? ( chyba ze chcesz zobaczyc jak auto bedzie wygladalo na prawie gotowo ) Powstanie wiecej niedokladnosci. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawe z tego ze maszyna ktora bedzie to frezowala obojetne czy w calosci czy w kawalkach musi byc 5 osiowa. Nie wydaje mi sie aby z kilkuset czesci udalo sie cos madrego poskladac i to w takiej dokladnosci aby na koncu stworzyc na tej podstawie karoserie na tyle sztywna aby nie ropadla sie w czasie eksploatacji. Ponizszy filmik rozjasni ci caly temat :)

http://www.hsm-modal.com/45.0.html?&L=0

kliknij przedostatni filmek: Frasen und Bepasten ...

Najpierw frezuja karoserie z piany potem nakladaja jakas paste - chyba zywice i na konice w tej zywicy na gotowo model. Dla mnie rewelacja

Nie pytaj ile to kosztuje :)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Autor tematu
dominik473
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:24
Lokalizacja: Rybnik

#8

Post napisał: dominik473 » 31 sty 2007, 11:05

Dzięki za filmy.
Masz raczje nie mam o sprawie pojęcia.
Zgadam sie z tobą również że najlepiej odrazu wyfrezować forme.
Czy wyfrezowanie formy np w 3 albo 4 kawałkach również nie pozwala na zachowanie dokładności??
No i ostatnie pytanie które zadam ci mimo wszystko ile kosztuje takie frezowanie??

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#9

Post napisał: kostner » 31 sty 2007, 19:03

Z tego co wyczytalem miedzy wierszami to frezowanie tego auta trwalo jakies 12 godzin. Ile dokladnie to kosztuje to nie wiem ale podejrzewam ze kilkanascie lub nawet kilkadziesiat tysiecy euro. Akurat ta maszyna zostala zrobiona przez inzynieroow z tej firmy, w ktorej pracuje. Normalnie maszyna piecioosiowa o podobnym polu pracy kosztuje w granicach 1mln euro wiec uslugi na niej do tanich nie moga nalezec.

Co do Twojego zadania. Rozumiem ze nie dysponujesz frezarka CNC i calosc roboot chcialbys zlecic. W takim wypadku nigdy nie zrobisz tego tanio, bo musisz zaplacic za prace maszyny, jej operatora no i oczywiscie jakis tam zysk dla wlasciciela maszyny. Co do zbudowania tego modelu z malych kawalkoow to w sumie po zastanowieniu nie jest to takie qpie ale pod warunkiem ze sam bedziesz w stanie to zaprojektowac no i bedziesz wiedzial jak to wykonac i bedziesz mial na czym. Najlepiej gdybys zaczal od modelu w skali np 1:5 wtedy bedziesz wiedzial ze klopoty ktore napotkasz przy budowie tego modelu, w czasie wykonywania karoserii bedziesz musial pomnozyc X 5 :). Napisz dokladnie w jaka strone chcesz isc z ta replika cos w stylu Cobry, Forda GT40, czy moze jakies cudo z lat 20.

Pozdrawiam
Daniel
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Awatar użytkownika

Inf-el
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 573
Rejestracja: 22 cze 2004, 18:41
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#10

Post napisał: Inf-el » 02 lut 2007, 12:25

Czekam na rezultaty Twoich prac.
Nie załamuj się trudnościami.

Chętnie zobaczę taki model (nawet malutki)
może być w komputerze.

Przecież ktoś takie modele projektuje.
I wcale nie znaczy, że ładne, dobre, innowacyjne modele powstają wyłącznie
w dużych fabrykach na dużych frezarkach, wymyślane przez całe zespoły
dobrze opłacanych fachowców.
To jednostki przełamują stereotypy, a większość społeczeństwa się dostosowuje (bo ma taki instynkt dostosowawczy).

Jak zrobisz i pokażesz wykonany model karoserii to ja zrobię łódź podwodną [1-osobową].
Takie wyzwanie. :grin:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Modelarstwo”