Taki sobie mechanizm

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Taki sobie mechanizm

#1

Post napisał: strikexp » 12 wrz 2017, 17:37

Muszę zrobić taki mechanizm jak widać na symbolicznym rysunku z załącznika:


Chodzi o to żeby była rolka napędzana silnikiem ciągnąca coś okrągłego długiego. A drugi silnik dociskał materiał śrubą.
Problem mam z dwiema kwestiami.
Po pierwsze potrzebuję jakiejś prowadnicy jak jaskółczy ogon w stole krzyżowym, na rysunku jest to kolor fioletowy. Z tym że wystarczy przeciętna obciążalność i dokładność, więc szukam gotowca żeby nie frezować kilku takich elementów.
Druga kwestia to z czego wykonać taka rolkę aby miała mały poślizg. Próbowałem z sylikonu ale jest zbyt śliski i giętki, pomijając już kwestię jak ciężko wykonać z niego taką rolkę.

Może ktoś podpowie z własnego doświadczenia w tych dwóch kwestiach.
Załączniki
cad.png



Tagi:


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: Steryd » 12 wrz 2017, 20:15

Czy to musi być jaskółczy ogon? Nie prosciej dwa walki i tuejki plastikowe, albo nawet lozyska liniowe?
Rolkę, wykonaj z metalu, ylko pokryj ją jakimś elastomerem, albo zrób rowki i daj tam o-ringi.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: strikexp » 12 wrz 2017, 20:29

Właśnie nie musi to być jaskółczy ogon, sęk w tym że rolka ma max 5cm więc musi to być małe. Prowadnica do szuflady odpada, bo to musi być rozwiązanie dość solidne, do pracy ciągłej. Natomiast wałek liniowy jest troche za duży, chyba że bym nawiercił prowadnicę po bokach... o tym nie pomyślałem...


A że tak zapytam, jak pokrywa się metal elastomerem? Forma wtryskowa do gumy i wtryskarka to trochę ponad moje możliwości.
Ewentualnie poszukam jakichś gotowych rolek, tylko nie bardzo wiem gdzie szukać takich podłużnych rolkek, około 4-5cm długości.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: Steryd » 13 wrz 2017, 12:09

ok. Zawsze możesz odwrócić sytuację i dać prowadnice na stałe do "klatki" z rolką a wózki do reszty korpusu, wtedy możesz sobie to umiejscowić gdzie chcesz, nie koniecznie pod rolką.

W ciastoramach nie ciastoramach sklepach z częściami dla rolnictwa (agroma grene itepe), tylko wątpliwe, ze znajdziesz coś w tym kształcie.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: strikexp » 13 wrz 2017, 17:57

Problem w rozmiarze a nie kształcie, mam tam inne elementy prowadzące więc może być zwykła rolka. Jednak nie mogę znaleźć takiej o rozmiarze około fi30 i szerokości 40mm. Kółka do mebli są zbyt krótkie, najbardziej obiecujące były rolki przemysłowe, ale nieco zbyt długie 60mm. Jednak raczej nic lepszego nie znajdę, a szkoda czasu na wykonywanie samodzielnie.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: Steryd » 13 wrz 2017, 22:15

To rozważ opcję rowki i o-ringi. Jak dasz grube, to powinny ładnie trzymać.
Można?
Morzna!!!


tirek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 71
Rejestracja: 19 wrz 2016, 16:35
Lokalizacja: Koszalin

#7

Post napisał: tirek » 13 wrz 2017, 22:48

Może tu coś dobierzesz?

link


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#8

Post napisał: Duszczyk_K » 14 wrz 2017, 00:25

Witaj,
Ciężko podpowiadać konstruktorowi rozwiązania, jak nie wie się jak maszyna ma działać, jak często, jak szybko, jakie obciążenia...
Co do prowadnicy - jaskółki. Skoro nie chcesz frezować jaskółek, to może wystarczy prowadnica prostokątna? Czyli jaskółka, tylko że z równoległymi bokami, a żeby nie podrywało do góry to na spodzie mała blaszka trzymająca. Podobne rozwiązanie jest w tanich chińskich imadełkach wiertarskich. Tu podgląd na blaszkę trzymającą: https://www.google.pl/search?q=imad%C5% ... wG19kkCYFM: Jakby się uprzeć to można było by zrobić to z ciągnionych prętów prostokątnych.
Jak powiesz, że źle, bo ma się ruszać często i szybko to może prowadnice liniowe z szyną? Ja się na tym wogóle nie znam, ale w ciągu 3 minut znalazłem w katalogu Hiwina prowadnicę HGL15CA która ma 24mm wysokości od podstawy szyny do góry wózka. wystarczająco niskie?
Co do rolki ciągnącej... gumowania nie rób sam tylko zleć to firmie tak jak podpowiedział kolega wyżej... a jeśli to ma być tanie, to kiedyś kolega rdarek podpowiedział mi, że takie gumowane rolki są w wałkach farbowych od drukarek offsetowych. Co prawda nowy wałek jest wart pewnie tyle co Twój projekt, ale może używany...?
PS Ten żółty element wykonasz z ceownika hutniczego, czy to bardziej wyrafinowany projekt?


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: strikexp » 14 wrz 2017, 01:14

tirek pisze:Może tu coś dobierzesz?

link
Dobry pomysł, znalazłem np takie coś: http://sklep.elbert.pl/rolka-el-3-gp-kolor-czarny.html chociaż nadal za duże :razz: Allegro to jednak jest masówka hehe, jak trzeba coś przemysłowego to google szybciej coś podpowie.

@Duszczyk_K
Te żółte to będą zwykłe ceowniki, nie jest to mechanika precyzyjna ale docisk roki będzie taki że lepiej palca nie wsadzać bo wciągnie.
Mam jeszcze pomysł żeby zamiast silnika użyć 4 sprężyn z regulacją bez żadnej prowadnicy. Tylko nigdy nie widziałem takiego mechanizmu. Jedynie dociskanie soczewki za pomocą wkręcania śrub, a mi potrzebna odwrotna sytuacja gdzie bym mógł śrubą zmniejszyć naprężenie sprężyny.
Jak raz to ustawię to tylko w jednym miejscu będzie potrzebny silnik jako automatyczne zasiskanie rolki :wink:


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: strikexp » 15 wrz 2017, 20:49

Znalazłem pręt gumowy i wąż gumowy na allegro, więc prawdopodobnie spróbuję sam wykonać rolki. Ale to jeszcze muszę sie zastanowić czy to warte mojej pracy i nie lepiej kupić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”