Prasa Hydrauliczna

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
Luki
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 68
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Lokalizacja: Wieliczka

Prasa Hydrauliczna

#1

Post napisał: Luki » 23 kwie 2008, 22:32

Mam następujący problem. Buduje pewną prasę i potrzebuję zsynchronizować ruch trzech tłoków hydraulicznych. Będzie to belka w kształcie litery L , która musi być równo opuszczana i podnoszona. Wymagana siła jednego tłoka to około 30 Ton. Z mechaniczną synchronizacją na jakimś zamku jest masa roboty. Myślałem o zrobieniu tego na zaworach proporcjonalnych i elektronice.
Szukam kogoś kto lepiej się orientuje w tym temacie i mógłby coś doradzić, jakie zawory zastosować jakie są koszty?



Tagi:

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#2

Post napisał: gelo » 24 kwie 2008, 06:18

Na elektronice na pewno nie bedzie taniej niz na mechanice...
Oprocz zaworow proporcjonalnych ( koszt 1 szt - ok 500PLN za uzywany -
http://cgi.ebay.pl/BOSCH-Proportional-W ... dZViewItem)
musisz miec jeszcze sterowniki tych zaworow ( np Bosh produkuje cos takiego - PL6 lub PL10).

lub....

kupic zawory wraz z elektronika:
http://www.zapchastiru.ru/rexroth/regras.pdf

pozdrawiam
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


kubuuss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 167
Rejestracja: 14 cze 2007, 08:06
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: kubuuss » 25 kwie 2008, 10:40

Bardzo tanio i dobrze można ten problem rozwiązać stosując hydrauliczny dzielnik strumienia cieczy roboczej.
Synchronizacja na elektronice na pewno będzie lepsza ale w większości wypadków wystarczy ta wymieniona wyżej.
Sterowanie elektroniczne można zrobić na zwykłych zaworach elektromagnetycznych lub na zaworach proporcjonalnych.
Na zaworach proporcjonalnych koszt sterowania to ok. 10 tys. zł + sterownik +silnik i pompa hydrauliczna.
Na zwykłych zaworach elektromechanicznych to koszt ok. 2,5 tys. zł + sterownik +silnik i pompa hydrauliczna.


Autor tematu
Luki
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 68
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Lokalizacja: Wieliczka

#4

Post napisał: Luki » 27 kwie 2008, 18:46

Nie wiedziałem że jest coś takiego jak dzielnik strumienia.
A więc pogrzebałem trochę w internecie i tak:
-najprostsze dzielniki strumienia na tłoczku potrafią podawać olej bez względu na obciężenie poszczególnych tłoków w tolerancji +-10% (jeśli dobrze zrozumiałem )

-Drugi rodzaj to dzielniki działające na zasadzie pompy zębatej, spina się tyle sekcji ile potrzebujemy. Według dokumentacji błąd podawania oleju może wynieść maksymalnie 2%
Takie rozwiązanie jest już zadowalające. W obu rozwiązaniach trzeba jadnak przewidzieć
jakąś tolerancje przechyłu dla mechaniki.

Interesuje mnie jeszcze namiar na jakieś niedrogie zawory proporcjonalne i elektronike do tego.
Z góry dziękuję.


kubuuss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 167
Rejestracja: 14 cze 2007, 08:06
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: kubuuss » 28 kwie 2008, 10:17

Dobre dzielniki strumienia mają tolerancje +-2%, ale w twoim wypadku nie mogą być użyte ponieważ są tylko dwustrumieniowe a ty potrzebujesz trzystrumieniowy bo na 3 siłowniki.
Dzielniki na pompach są bardzo dobre. Przechył dla mechaniki wyniknie z tolerancji dzielnika i sprawności siłowników. Można to jednak wyregulować stosujac na dolocie do każdego siłownika regulowana dyszę (zawór dławiący).

Niedrogie zawory i sterowania to chińskie


sina2
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 02 cze 2010, 15:39
Lokalizacja: biała podlaska

#6

Post napisał: sina2 » 02 cze 2010, 15:43

zwykły dzielnik nie pomoże Ci , pozwala na przepływ tylko w jedna stronę i dzieli na dwa strumienie, potrzebowałbyś 3 dzielniki aby otrzymać 4 strumienie jeden spuszczasz na spływ, myślę że zwykłe elektrozawory sterowane sterownikiem na podstawie wskazań czujników odległosci by były w miare precyzyjne pod warunkiem że dopływ puscisz poprzez dławik aby ruchy nie były zbyt nerwowe, dławik powinien być raczej regulowany i dławić w jedną stronę tylko

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”