Jaką maszynę musze kupić.

Dyskusje o maszynach CNC wykorzystywanych do obróbki drewna, sklejki, płyt wiórowych

Autor tematu
Kubus22
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 wrz 2007, 21:33
Lokalizacja: TM

Jaką maszynę musze kupić.

#1

Post napisał: Kubus22 » 06 wrz 2007, 21:52

Witam serdecznie forumowiczów.

Mam problem z dobraniem narzędzia do prac, które wykonuję.
Chcę mieć możliwość wykonania pierścieni w płytach MDF.
Do tej pory takie pierścienie wycinałem wyżynarką, ale jest to dość niewygodne, poza tym chciałbym żeby pierścienie wychodziły w miarę idealnie.
Średnica pierścienia to max 180mm zewnętrzna, a wewnętrzna najczęściej 145.
Grubość obrabianej płyty do 30mm.
Mam problem z dobraniem sobie maszyny do tego.
Myślałem o tokarce, ale zupełnie nie wiem jaką wybrać.
Domyślam się, że tokarka nie musi byc długa, a musi mieć możliwość obrabiannia elementów o założonej przeze mnie średnicy.
Moglibyście mi doradzić konkretną tokarkę, lub inne narzędzie jeśli tak będzie lepsze do takich prac.
Przepraszam za lamerskie pytania, bo rozwiązanie pewnie jest proste, ale nie chce kupic sprzętu, który nie będzie nadawał się do wykonywanych przeze mnie prac.

Pierścień ma wyglądać mniej więcej tak:

Obrazek

Obrazek



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 06 wrz 2007, 22:15

witam !! wg. mnie - jak Cię stać to kup sobie tokarkę . tylko trochę większą - taką żeby nie było że detal mieści się " na krawędzi " możliwości . obroty i wio !!! . swoją drogą co to znaczy idealne ? - w mdf to na stabilność wymiarów raczej nie ma co liczyć ! . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

lenherd
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 482
Rejestracja: 20 sty 2006, 23:38
Lokalizacja: wrocław

#3

Post napisał: lenherd » 07 wrz 2007, 01:05

frezarka ręczna i prosty cyrkiel do niej oraz dobrej jakości frez.
Będziesz mógł wycinać pierścienie z większego arkusza MDF szybko i w miarę dokładnie +/- 0,5mm a może i lepiej . Mi się udaje wycinać MDF tą metodą do około 0,3mm (frezarką festool i cyrklem ze sklejki)


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#4

Post napisał: olo_3 » 07 wrz 2007, 08:54

natomiast ja to widzę tak:

rozumiem ze surowiec ma 2x3m (płyta) wiec aby z niego wyciąć detal przydała by się frezarka (ploter) o takim polu pracy, niestety dalej kolega nie będzie zadowolony z jakości frezowana,
w dalszym cyklu produkcyjnym należało by zastosować tokarkę (jak rdza koledzy) optymalnie by było by tokarka miała napędzane narzędzia i wrzeciono zdefiniowanie jako os - wtedy można wiercić otwory, jeśli nie to zostaje ponownie wrzucić to na ploter i wykonać je oraz przy okazji oznaczenia produktu, lub kupić odpowiednia nuż do znakowania na tokarce.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: clipper7 » 07 wrz 2007, 12:40

Najprościej to chyba zrobić tak :
wykonać wzornik i użyć frezarki dolnowrzecionowej ręcznej z podstawką do prowadzenia po krawędzi wzornika. Być może trzeba będzie obrabiać dwustronnie ze wzgl. na grubość materiału.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
Kubus22
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 06 wrz 2007, 21:33
Lokalizacja: TM

#6

Post napisał: Kubus22 » 07 wrz 2007, 22:21

pukury pisze:witam !! wg. mnie - jak Cię stać to kup sobie tokarkę . tylko trochę większą - taką żeby nie było że detal mieści się " na krawędzi " możliwości . obroty i wio !!! . swoją drogą co to znaczy idealne ? - w mdf to na stabilność wymiarów raczej nie ma co liczyć ! . pozdrawiam !!
Oki tylko proszę Cię o łopatologiczne wytłumaczenie jaką tokarkę i podanie mi parametrów jakie powinna posiadać. Bo w temacie tokarek jestem zielony jak wiosenna trawka.
lenherd pisze:ezarka ręczna i prosty cyrkiel do niej oraz dobrej jakości frez.
Będziesz mógł wycinać pierścienie z większego arkusza MDF szybko i w miarę dokładnie +/- 0,5mm a może i lepiej . Mi się udaje wycinać MDF tą metodą do około 0,3mm (frezarką festool i cyrklem ze sklejki)
To rozwiązanie, nad którym juz myślałem, tylko czy frezarka ręczna da sobie radę z grubością MDF'u(często 28-30mm).
Jakie to dobre frezy i gdzie je kupić najlepiej :?:
Jaki masz model frezarki Festool dokładnie :?:
olo_3 pisze:natomiast ja to widzę tak:

rozumiem ze surowiec ma 2x3m (płyta) wiec aby z niego wyciąć detal przydała by się frezarka (ploter) o takim polu pracy, niestety dalej kolega nie będzie zadowolony z jakości frezowana,
w dalszym cyklu produkcyjnym należało by zastosować tokarkę (jak rdza koledzy) optymalnie by było by tokarka miała napędzane narzędzia i wrzeciono zdefiniowanie jako os - wtedy można wiercić otwory, jeśli nie to zostaje ponownie wrzucić to na ploter i wykonać je oraz przy okazji oznaczenia produktu, lub kupić odpowiednia nuż do znakowania na tokarce.
Jeżeli chodzi o format płyty MDF to jest to najczęściej 287/200cm, ale nie będę potrzebował z całego formatu wyciąć od razu pierścienie(chociaż kto wie), tylko prawdopodobnie będę miał przygotowane kawałki MDf'u zbliżone do wymiaru danego pierścienia.
To rozwiązanie jest napewno dobre, ale dla mnie prawdopodobnie sporo za drogie niestety.
Nie ma to być profi linia produkcyjna :mrgreen: tylko amatorska produkcja na moje potrzeby.
Dokładność cięcia/frezu jakiej powiedzmy wymagam to do 1mm.
clipper7 pisze:Najprościej to chyba zrobić tak :
wykonać wzornik i użyć frezarki dolnowrzecionowej ręcznej z podstawką do prowadzenia po krawędzi wzornika. Być może trzeba będzie obrabiać dwustronnie ze wzgl. na grubość materiału.
Tutaj powtarza się pomysł z frezarką dolnowrzecionową, ku któremu coraz bardziej się skłaniam.
Pomysł z wzornikiem bardzo trafiony, tylko z jakiego materiału wykonać wzornik, tak żeby był w miarę trwały.

Awatar użytkownika

lenherd
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 482
Rejestracja: 20 sty 2006, 23:38
Lokalizacja: wrocław

#7

Post napisał: lenherd » 07 wrz 2007, 23:36

mam boscha 1300W i festo 1400W , jeżeli robisz to sporadycznie to może być jakaś frezarka za 200 - 300 zł można dostać coś co ma 2000W i frez w podobnej cenie najlepiej z wymiennymi ostrzami . Tańszego rozwiązania raczej nie znajdziesz.
ten frez polecam mam i jestem bardzo zadowolony http://www.dimar.com.pl/presentations/f ... owania.pdf strona 5.8

jak znajdę czas to Ci zrobię film jak to wygląda w praktyce

I jeszcze rada jeżeli chodzi o frezarkę , ręczna jest dużo bezpieczniejsza niż frezarka dolnowrzecionowa i jeżeli nie masz praktyki w pracy na takiej to lepiej uważaj bo bardzo łatwo stracić część własnego ciała :wink:

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: clipper7 » 09 wrz 2007, 17:23

lenherd pisze: ręczna jest dużo bezpieczniejsza niż frezarka dolnowrzecionowa
Miałem na myśli ręczną dolnowrzecionową, czyli frezarka z uchwytem i płytą, z frezem " po spodem", a nie stacjonarną z frezem wystającym z blatu stołu.
Wzornik zwykle wykonuję z twardego drewna, płyty lub dobrze zalaminowanej sklejki. Nie jest to krytyczne, bo po wzorniku prowadzi się tylko plastykowe prowadzenie a nie sam frez. To prowadzenie należy do wyposażenia frezarki. Ta metoda jest dużo dokładniejsza od frezowania cyrklem, ale do każdego rozmiaru krążka potrzebny jest inny wzornik.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

lenherd
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 482
Rejestracja: 20 sty 2006, 23:38
Lokalizacja: wrocław

#9

Post napisał: lenherd » 09 wrz 2007, 18:50

clipper7 pisze:Ta metoda jest dużo dokładniejsza od frezowania cyrklem,
o jakiej dokładności mowa :grin: to MDF ale 0,5mm z cyrklem osiągniesz bez wysiłku a jeśli ktoś ma zamiar mówić tu przypadkiem o setnych mm to ja nie mam już nic do dodania w tym temacie :wink:


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#10

Post napisał: ARGUS » 10 wrz 2007, 15:52

Witaj
Najprościej i najtaniej a przy tym dokładnie
Zrób sobie przyżąd do wycinania okręgów
Coś jakby ścisk stolarski tylko duuuży i z solidną postawą
Stolik oraz docisk muszą być obrotowe i Mocna frezarka ręczna
na nieruchomym wysięgniku
Coś jak tokarka karuzelowa.
Przykręcasz na zacisk płytę ustawiasz głębokość frezowania i "jedziesz"
Niestety jesteś ograniczony średnicą a raczej wymiarami formatki z jakiej będziesz wycinał te pierścienie
Zrobiłem kiedyś takie ustrojstwo do wycinania uszczelek z kryngielitu
Uszczelki były średnicy ponad 500 mm i grubości 8 mm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny CNC do Obróbki Drewna”