Wybór falownika: Inverter czy LG, a może coś innego?

Dyskusje dotyczące silników elektrycznych i falowników.

Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

Wybór falownika: Inverter czy LG, a może coś innego?

#1

Post napisał: berrrcik21 » 05 wrz 2008, 01:16

Witam,
chcę kupić falownik. Będzie on sterował wrzecionem Perske 1.1kW 17000obr/min. Ciekawa wydaje się oferta TEGO falownika oraz TEGO . Co sądzicie o nich? Szukam 2.2 kW, gdyż chce mieć jakiś zapas mocy w falowniku. Może proponujecie coś innego? LG jest tani, ale czy jakość nie jest równie niska jak cena. Co sądzicie o Inverterze? Warto dołożyć troszkę i kupić go? Czekam na opinie i pozdrawiam!! :)


Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt

Tagi:

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#2

Post napisał: ALZ » 05 wrz 2008, 09:43

A może Commander SK ? Dużym plusem jest częstotliwość-1500 Hz.
http://www.controltechniques.com.pl/CommanderSK.pdf


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#3

Post napisał: paulg » 05 wrz 2008, 10:01

Witam.
Z mojej strony polecam LENZE - nie są to jakoś zabójczo drogie falowniki - a według mnie są zdecydowanie lepsze od LG ,.
Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: berrrcik21 » 22 paź 2008, 17:29

Witam :)
Już niedługo stanę się szczęśliwym posiadaczem wrzeciona ELTE 2kW/18000 obr/min. Zdecydowałem się już praktycznie na falownik wektorowy 1-fazowy LENZE 2.2kW, ale znalazłem też polskie falowniki OBRUSN. Czy ktoś może używał bądź używa tych falowników? Co o nich sądzicie Koledzy? Jak się ma jakość do ceny? http://www.obrusn.torun.pl/htm/tn/tn1.htm Zaciekawił mnie fakt, że praktycznie jest to jedyna firma która oferuje falownik jednofazowy o mocy powyżej 2.2kW. Tylko mam obawy co do regulacji obrotów, gdyż jak jest podane w tabeli płynna regulacja częstotliwości jest w zakresie 0-120Hz, a później skokowo 240/480/960. Czy to oznacza, że płynna regulacja była by tylko od 0 do ok. 7200obr/min, a później już tylko skokowo odpowiednio 14400/28800/56000? Z góry dziękuję za opinie i pozdrawiam!! :)

Robert
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#5

Post napisał: paulg » 22 paź 2008, 22:51

berrrcik21 pisze:płynna regulacja częstotliwości jest w zakresie 0-120Hz, a później skokowo 240/480/960. Czy to oznacza, że płynna regulacja była by tylko od 0 do ok. 7200obr/min, a później już tylko skokowo odpowiednio 14400/28800/56000
Witam.
Jak dla mnie jest to niestety dyskfalifikacja.
Jak płynna to w całym zakresie - w końcu między innymi po to kupujemy falownik.
Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: berrrcik21 » 26 paź 2008, 12:43

Witam,
chciałbym się zapytać i jednocześnie zasięgnąć opinii Was Koledzy jak to jest właściwie z falownikami do wrzecion. Do tej pory myślałem, że najlepszym typem falownika jest falownik wektorowy. Przeglądam tak sobie strony o falownikach i na jednej ze stron znalazłem taki artykuł, w którym autor stwierdza, że do napędu silników wysokoobrotowych lepszy jest falownik skalarny. Oto fragment tego artykułu:
"Sterowanie wektorowe jest stosowane przede wszystkim do obniżania prędkości obrotowej silnika indukcyjnego. Zalety tego typu sterowania ujawniają się przede wszystkim w sytuacjach, gdy stosunek prędkości obrotowej do poślizgu jest stosunkowo niewielki. W sytuacji gdy zastosowanie falownika ma na celu znaczne zwiększenie prędkości obrotowej powyżej 3000 obr/min, stosowanie falownika wektorowego nie ma sensu, a niekiedy powoduje nawet pogorszenie parametrów napędu z powodu nienadążania w wyliczaniu kolejnych orientacji pola przez procesor falownika.

Dodatkowo falownik użyty do napędu elektrowrzeciona powinien posiadać znacznie większą częstotliwość przełączania (co najmniej 20 kHz) niż falowniki ogólnego przeznaczenia najczęściej spotykane w handlu, których częstotliwość przełączania nie przekracza często 6kHz. Powoduje to powstanie prądu o kształcie nie sinusoidalnym, lecz "połamanym kwadratowym" nie mającym wiele wspólnego z sinusoidą. W efekcie pojawiają się znaczne straty w stojanie silnika co powoduje przegrzewanie się elektrowrzeciona (szczególnie chłodzonego powietrzem) i w efekcie przyspieszenie jego zużycia.

Z podobnych powodów maksymalna nominalna częstotliwość generowanego przebiegu w falowniku powinna być co najmniej 2 a najlepiej 4 razy większa niż częstotliwość prądu zasilającego wrzeciono. Np. wrzeciono 24000 obr/min powinno być zasilane prądem o częstotliwości 400Hz więc falownik powinien mieć maksymalny zakres ok. 2000Hz."

Co sądzicie na ten temat?
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#7

Post napisał: paulg » 26 paź 2008, 14:47

Witam.
Wiele z tego jest jak najbardziej prawdą.
Jeśli chodzi o typ czy wektorowy czy skalarny - nie wiedzieć czemu jeden producent ( dystrybutor) twierdzi iż tylko wektorowy a inny iż tylko skalarny do napędu wrzecion.
Ja daję wektorowe - i przy dostrajaniu ładnie mi wychodzi czy dana para wrzeciono + falownik lepiej się zachowuje przy sterowaniu wektorowym czy przy skalarnym.
Co do teorii częstotliwości - może i jest po części słuszna - ale to tylko teoria której w praktyce chyba nikt nie stosuje - choćby ze względu na koszty. Falownik z zakresem do 2kHz ...hmmm aż boje się myśleć ile miałby kosztować :wink:
W praktyce - wrzeciona Elte pracują najlepiej z skalarnym sterowaniem , a np Perske - wektorowo. Może to tylko zbieg okoliczności ale tak właśnie u mnie praktyka pokazała.
Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

#8

Post napisał: APY » 22 lut 2009, 18:21

Witam.
Czy do jednego falownika mogę podłączyć dwa silniki?


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#9

Post napisał: paulg » 22 lut 2009, 18:33

APY pisze:Czy do jednego falownika mogę podłączyć dwa silniki?
Tak
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

#10

Post napisał: APY » 22 lut 2009, 18:45

Dziękuję za szybką odpowiedź.No to jeszcze jedno pytanie czy do dwóch silników po 1,1kW wystarczy jeden falownik 2,2 czy jednak powinien być jakiś zapsa mocy?
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Elektryczne / Falowniki”