unoszenie freza w grawerce.

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
senior
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 181
Rejestracja: 14 wrz 2004, 22:55
Lokalizacja: Poznan

unoszenie freza w grawerce.

#1

Post napisał: senior » 24 paź 2004, 22:34

Mam problem do rozwiązania dotyczący unoszenia freza przy grawerowaniu.(elektromagnes lub silnik)
Chętnie zapoznam się z opiniami kolegów.
Pozdrawiam.



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 25 paź 2004, 16:59

ja właśnie pracuje nad osią Z ... rozwiązń widziałęm wiele ale zazwyczaj był to silnik (ze śruba pociągową ...żadziej z paskiem zębatym ) rozwiązanie z elektromagnesem napodkałem tylko w ploterach ....

jeśli chcesz poznać jake są rozwiązania z silnkikami wystarczy poprzeglądać gallerie naszego forum ... lub innych zagranicznych ...( ja z tąd czerpie pomysły)

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#3

Post napisał: ottop » 25 paź 2004, 21:46

Wydaje mi się, że warto poświecić trochę czasu i zbudować trzecią oś (z). W porównaniu z rozwiązaniem na elektromagnesie – umożliwi ona kontrolowanie głębokości grawerowania, oraz spokojne zagłębienie się narzędzia w materiale.
Do zalet elektromagnesu na pewno można zaliczyć prostotę konstrukcji i sterowania, jak i szybkość działania, szczególnie przydatną w ploterach.


szopen
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 01 sie 2004, 21:26
Lokalizacja: wroclaw

#4

Post napisał: szopen » 26 paź 2004, 11:42

bylbym wdzieczny za przedstawienie spodobu podlaczenia elektromagnesu pod lpt, sterowniki na l297 sa juz prawie gotowe, nie wiem tylko jak rozwiazac sprawe elektromagnesu... z gory dzieki

Awatar użytkownika

ottop
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:11
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

#5

Post napisał: ottop » 26 paź 2004, 21:15

Z podłączeniem elektromagnesu do portu LPT nie powinno być problemu. Jeżeli program po zmianie kierunku obrotów silnika sygnał DIR ustawia na stałe (po zatrzymaniu silnika sygnał ten się nie zmienia jak np. w Mach2) można użyć tego sygnału do sterowania elektromagnesem.
Jeśli natomiast sygnał ten ulega zmianie podczas postoju silnika myślę, że wystarczyłby UCY7474 (dwa przerzutniki typu D, w dniu dzisiejszym to raczej odpowiednik tego układu). Sygnał STEP podłączamy do wejścia zegarowego C, sygnał DIR do wejścia D, a sygnałem z wyjścia Q sterujemy elektromagnes.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”