Komputer i skrzynka sterownicza

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

Komputer i skrzynka sterownicza

#1

Post napisał: habit_m_ » 03 lip 2012, 14:24

Ponieważ mój plotterek do drewna ma carakter mobilny a cała skrzynka sterownicza wraz z koputerem sterującym znajdująca się w obudowie AT przybrała potężne rozmiary i ciężar oraz możliwość łatwiego spakowania do samochodu, postanowiłem zmodyfikować sterowanie na bardziej przyjazne mobilności.

Czasami też do sterowania zamiast zintegorowanego komputera używałem laptopa, oraz że przy pracy takiej zintegrowanej obudowy kupulują się potężne ilości ciepła.

W międzyczasie trafił mi się stary monitorek lcd 15 calowy co pozwoliło mi się uwolnić od starego ciężkiego monitora kinoskopowego, który teraz stoi sobie w garażu i nawet jak mi go złomiarze buchną to wiele po nim nie będę płakał.

Ponieważ na allegro znalazłem korzystną ofertę na obudowy small sff dellowskie od komputerów gx620 charakteryzujące się fajnym wyglądem oraz niewielkim rozmiarem, postanowiłem wszystko upakować w owe obudowy.

W jednej będzie komputer sterujący, składający się z podzespołów z których mam złożony komputer natomiast w drugiej będzie sterowanie cnc. Pozostałe elementy wykonania z powodu minimalizacji kosztów z materiałów które mi pozostały aby nie szukać nowych.

Może komuś mój opis takiej skrzynki sterowniczej się przyda, będzie wiedział co i jak.

A więc tak:

Obudowa dell gx620 sff smal jest dość mała, wymiary to jakieś 34 x 32 x 9,5 cm. Widać w porównaniu do lcd 15 cali.

Obrazek


A tu obudowa otwarta i wymontowanymi elementami wewnętrznymi, która odpowiadają za frontowe panele usb, jacki, włącznik oraz sanki do stacji dyskietek oraz cdromu.


Obrazek


Pierwszy etap to przygotowanie szablownów, Ponieważ nie chcę ciąć obudów, gdyż firma dell je tak zaprojektowała, że konstrukcja jest całkowicie samonośna i usztywnia ją szybko demontowalna płyta boczna, więc cięcię jesze frontu i tyłu niepotrzebnie osłabiłoby obudowę. Z tąt też w szablonach znalazła się płyta wewnątrzna na której będzie wszystko mocowane, płyta frontowa, która będzie służyła do zamocowania wentylatora oraz dla skrzynki cnc - złącza nc do podłączenia okablowania. Natomiast z tyłu w miejsce orginalnego zasilacza dell płyta do podłaczenia przewodu wraz z włacznikiem.

Obrazek


Po kilku dość długich chwilach, pracy szlifierką iraz dremekliem powstały elementy. Płyty środkowe w pierwszej kolejności chciałem wykonać z płyt aluminiowych, jednak cena za kupno nowych płyt trochę mnie zniechęciła i postanowiłem wykorzystać to co mam - boki po starej obudowie.

Obok na zdjęciu widać płytę tylną obudowy komputerowej do mocowania płyty głównej przystosowaną do wielkości płyty którą zamontuję, czyli micro atx.

Blachy na front panele do mocowania dla obudowy PC: wentylatora i złączy usb oraz innych wg potrzeby oraz dla cnc - wenylatora oraz szeregu złącz i kontrolek napięcia oraz doprowadzenia zasilania powstały z posiadanego kawałka 1,5 mm blachy kwasoodpornnej - są mega solidne i całość usztywnią.

Obrazek


Tu widać blaszkę pośrednią to zamocowania doprowadzenia prądu i włącznik obu skrzynek.

Obrazek


A tu poszczególne koncepcje, zdjęcia z wykonania jak coś wykonam, aby koledzy mieli rozezxnanie jak to ma wyglądać.

Komputer PC, stary duron 800, dysk 3,5 calowy, i zasilacz micro atx, niestety będzie go trzeba rozbroić na elementy ponieważ nawet ten rozmiar z płytą micro atx nie wchodzi do tej obudowy. W miejscu płyty leży przycięte mocowanie płyty. Wyprowadzenie na standardowe śledzie i tylni panel obudowy dell. Z przodu wentylator, ktry będzie wspierał świeżym powietrzem chłodzenie procesora. Elementy zasilacza oraz dysk twardy będą zamocowane na konstrukcji 2 piętra nad płytą pc nad złączami pci.

Obrazek


A tu skrzynka sterowania cnc.

We wnętrzu z prawej strony na poziomie 0 znajdzie się bateria 4 sterowników m5524 zamocowanych do aluminowego płaskownika i usztywionych z góry podparciem poziomu 2, na którym znajdzie się płyta cnc oraz duży wentylator chłodzący stery wspierany przez wentylator frontowy.

Z lewej strony od środka do tyłu trafo, sekcja zasilania i sekcja bezpieczników. Narazie leży na zewnątrz po lewej stronie gdyż jest zamocowana na płycie aluminiowej, która jest trochę za duża.

Obrazek

Obrazek


Poziom drugi nad sterownikami na drabince z kątwoników aluminiowych dociskających sterowniki do płyty dolnej będzie zamocowana płyta główna oraz wentylator chłodzący sterowniki i wymuszający wypływ powietrza z tej strefy.

Obrazek


Od przodu pod orginalną plastikową zaślepką w miejscu stacji dyskietek oraz cdromu, na panelu z blaszki KO, podłączenie złączami NC, tu włożony szablon z naszkicowanymi 5 złączami NC - 4 przewodu do silników i jeden sygnałowy na stopy i krancówki oraz homy.


Obrazek


I taka moja koncepcja mobilnego zgrabnego sterowania cnc oraz umieszczenia komputera zwykłego do obudowy dell gx620 small.

ps. Są jeszccze wersje desktop tej obudowy trochę większe oraz szersze, w których sterowniki m542 zmieszczą się na pionowe mocowanie, jednak ja wybrałem miejsze obudowy sff a w nich sterowniki trzeba umieścić w tej pozycji, ale dadzą dużą powierzchnie oddającą ciepło.

Dalsza część realizacji wkrótce, teraz trzeba to powiercić i wyrzeźbić w panelach frontowych wentylacje.

maciek


Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"

Tagi:

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#2

Post napisał: blue_17 » 05 lip 2012, 13:09

Witam pomysł fajny le można by uprościć sobie życie wkręcając zasilacz ATX miałbyś gniazda zasilające i w puszcze mógłbyś zamknąć trafo i jakoś oddzielić wysokie napięcie sieci :) lub po prostu zostawić tylko tylną ścianę z zasilacza ATX chociaż nie wiem ja się trzyma zasilacz w takiej obudowie :)

Pozdrawiam
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


Autor tematu
habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#3

Post napisał: habit_m_ » 05 lip 2012, 13:35

O dzięki za odzew - to krzepi :mrgreen:

Ja posiadam zasilacz mikro (mini) ATX i nawet ten nie wchodzi do obudowy, (ma tylko 6,5 cm wysokości) a z płytą mikro atx nie wejdzie razem do obudowy a już nie mówię aby dopasować go do tylnego panelu. Dell do tych obudów ma swoje zasilacze specjalnie wydłużone. Ja montuje to co posiadam - bez dodatkowych kosztów.

Możliwe że zasilacz w orginalnej swojej obudowie wejdzie do środka - jeszcze nie mam tego sprawdzonego, jednak będzie wtedy problem z jego chłodzeniem, jego wiatrak będzie całkowicie zasłonięty górną lub dolną ścianą - jeszcze się nad tym zasttanowie,, ale gdyby chcieć włożyć cały zasilacz bez jego rozbierania to trzeba dodatkowy mały wentylatorek na zasilaczu zamontować. Zasilacze mikro ATX mają inną konstrukcję z wentylacją niż zwykły atx. Ale to jest do opanowania.

Trochę nieorzumie - ale zasilacz atx będzie w obudowie do PC sterującego, a traffo do sterowników CNC, więc to będą dwie różne konstrukcje.


Do tego jak pisałem nie chcę ciąć obudów dopasowując obudowę do posiadanych elementów, więc robie elementy pośrednie.

Kolejny postęp prac:

Po paru bardzo długich chwilach wiercenia, rzeźbienia szlifierką i dremelem elementy pośrednie gotowe.
Na pierwszym zdjęciu tylny panel z gniazdem zasilania, włącznikiem i bezpiecznikiem.


Obrazek

Na kolejnym panele pod frontowe obudów mocowane pod orginalnymi, jeden panel do skrzynki komputera, drugi oczywiście z miejcami na gniazda nc do sterowania. W panelu komputerowym jeszcze później zostaną wycięte miejsca na porty USB z frontu i jacki, ale narazie niema, bo zastanawiam się jeszcze nad zrobieniem złącza na kartę compact flash, która podłączona przez przejściówkę do ide zastąpi mi dysk twardy w komputerze. Szczeliny na wiatraki zrobione ręcznie najmniejszym nakładem pracy czyli szlifierką, niestety obróbka w kwasówce grubości 1,5 mm jest dość ciężka i rzeżbiebienie dremelem jakejś zmyślnych krzywizn odpada.


Obrazek

maciek
Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#4

Post napisał: jarenio » 06 lip 2012, 10:08

4 osie ?? fajny pomysł na miejsce na sterowniki
Jakiego lapka używasz ??

Co do konstrukcji to dołożył bym jeszcze jeden wentylator po drugiej stronie obudowy który wydmuchuje powietrze ze środka i zatkał wszystkie otwory poza tymi z wentylatorami robiąc coś w rodzaju "kanału". Inaczej może Ci się to ładnie gotować...
Pozdrawiam; Jarek


maly13
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 26 lut 2007, 16:27
Lokalizacja: Kalisz

#5

Post napisał: maly13 » 08 lip 2012, 16:09

Moim zdaniem wdmuchiwanie powietrza do obudowy wiąże się z częstym jej czyszczeniem (kurz, pył przy frezowaniu ...) raczej zrobił bym kanał, gdzie powietrze będzie owiewało tylko radiatory a nie będzie miało kontaktu z elektroniką no i oczywiście filtr wskazany.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#6

Post napisał: markcomp77 » 08 lip 2012, 16:17

można robić kanał... ale z nadciśnieniem we wnętrzu obudowy -- tzn. wiatrak wpychający do kanału i wiatrak (słabszy) wypychający na końcu kanału...

wiatrak wpychający ma filtr powietrza...
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#7

Post napisał: habit_m_ » 11 lip 2012, 07:29

Moje testy przy frezowaniu drewna wykazują,że syf jest wszędzie. Pył wchodzi drzwiami a wychodzi oknami. We wcześniejszej obudowie miałem filtry ale to nic nie dało, pył wielkości kurzu osadzał się w całej obudowie. I dlatego jest obudowa dell, w której jednym ruchem ściągasz ścianę boczną i co pewnien czas podchodzisz pod kompresorek.

A teraz dalszy ciąg prac. Narazie nie wrzucam zdjęć i opisu z uzbrojeniem drugiej skrzynki a mianowicie komputera sterującego wrzuconego do obudowy dell, choć już dość duży zakres mam zrobiony, ponieważ wynikł problem. Po rozebraniu zasilacza mikro ATX okazało się że do jego płytki głównej na krawędzi przylutowana jest dodatkowa płytka (jakieś 12 pinów) z dodatkowymi układami elektronicznymi) w pionie. Przez co zasilaczyk się nie mieści tak łatwo. Jak skącze skrzynkę sterowniczą cnc to wrócę do tematu, gdyż wymaga to albo przelutowania tej płytki na taśmę połączeniową albo zamocowania zasilacza od góry elektroniką w stronę płyty głównej, tak aby ta płytka weszła w miejsce płyty głównej.


A teraz ciąg dalszy skrzynki sterowniczej cnc.

Skrzynka z zamontowanym już panelem przednim, na nim gniazda na złącza nc oraz wentylator:

Obrazek

Przygotowana płyta spodnia. jak widać zmontowana z kawałków aluminiowej blachy 5mm, jakie mi pozostały po innych przeróbkach. Proponuję urzyć jednolitego kawałka, jednak redukcja kosztów oraz wykorzystanie tego co mi zostało by nie wyrzucać skłoniły mnie to wykorzystania. Zresztą szkoda kupować nową blachę, jednak trzeba było trochę pracy na pocięcie. Blacha już owiercona i pogwintowania. Część otworów pozostały po innych rzeczach.

Obrazek

Obudowa zamocowana w skrzyni:

Obrazek

ponieważ zamocowanie płyty w obudowie nie jest łatwe i po zamknięciu tylnej jej ściany (też dość kłopotliwe) reszta podzespołów mocowana nie bezpośrednio do płyty aluminiowej ale na własnych kawałkach płytek przykręcana do płyty. Przyjąłem takie rozwiązanie ze względu na łatwiejsze podłączanie przewodów i ich układanie oraz późniejsze ewentualne naprawy. Gdybym wszystko mocował bezpośrednio do płyty aluminiowej aby coś wyjąć musiałbym wszystko rozkręcać do zera. A tak odkręca się tylko co nas interesuje i pozwala to poumieszczać elementy na styk - bo niestety miejsca jest na styk.

Obrazek

Obrazek

A tu zdjęcie poglądowe jak będzie zamocowany kondensator oraz szyna bezpieczników, a miniowicie na wsporniku przykręcanym z góry do śruby mocowania transformatora.

Obrazek


pozdrawiam
Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"


kasztan
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 165
Rejestracja: 12 lip 2010, 15:23
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: kasztan » 11 lip 2012, 11:55

Obudowa ładnie nabiera kształtów.

Widzę, że jest jeszcze sporo miejsca. Proponuję pomyśleć o przegrodzie która wraz z pokrywą obudowy będzie ekranowała sekcje zasilania. Zawsze to mniej "śmieci w powietrzu".


Autor tematu
habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#9

Post napisał: habit_m_ » 11 lip 2012, 12:55

Miejsca raczej nie ma za wiele, jak wrzucę zdjęcie zamocowanych sterowników oraz płyty głównej oraz wentylatora to kolega zobaczy jego brak. Z przodu przed bezpiecznikami będą jeszcze gniazda NC, oraz oczywiście w całej obudowie przewody. Ekran jakiś wstawie z blachy, może coś uda się tam wcisnąć.

Jeżeli chodzi o śmieci, wszystkie przewody sygnałowe są ekranowane do masy.


maciej

[ Dodano: 2012-07-11, 13:16 ]
Oto fotoski poglądowe:

Na pierwszym zdjęciu 4 sterowniki, są przykręcone do frezowanych i przykręconych płaskowników pionowych, połączenia płaskownika do płyty spodniej oraz sterowników do płaskowników na pastę termoprzewodzącą aby zwiększyć przenikanie ciepełka.

Obrazek


Na drugim zdjęciu położyłem na górze dwa kątowniki, które będą przykręcone do płyty spodniej oraz będą dodatkowo dociskały sterowniki do płyty. Na elemencie tego pięterka będzie płyta główna z wyprowadzeniem gniazda lpt taśmą do śledzia obudowy oraz duży 92 mm wentylator. Dodatkowo koledzy widzą, że wentylator dmucha na dwa sterowniki tylko, ale po zewnętrznych stronach kątowników będą zbędne mi dwie rurki hipe-pipy wetknięte w żebra radiatorów, tak aby połączyły ewentualne przenoszenie ciepła z dwóch sterowników nad którymi jest płyta główna na te dwa, przy których jest wentylator.

Obrazek

Z przodu po prawej stronie przy wentylatorze wywiejającym powietrze z obudowy, będzie elektronika dająca z kondensatora napięcia na diody sygnalizacyjne i wentylatory.

i gdzie tu jeszcze miejsca zostało :mrgreen: A jeszcze musi z frontu pięć gniazd nc wejść i kable między steronikami a płytą oraz napięcia.

Zdjęcia wkrótce.

maciej
Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"


kasztan
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 165
Rejestracja: 12 lip 2010, 15:23
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: kasztan » 11 lip 2012, 13:16

Obudowa ładnie nabiera kształtów.

Widzę, że jest jeszcze sporo miejsca. Proponuję pomyśleć o przegrodzie która wraz z pokrywą obudowy będzie ekranowała sekcje zasilania. Zawsze to mniej "śmieci" w powietrzu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”