Drżenie silnika - problem

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
DonJorgello
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 cze 2012, 19:02
Lokalizacja: Śląsk

Drżenie silnika - problem

#1

Post napisał: DonJorgello » 14 cze 2012, 16:21

Witam wszystkich.
Chciałbym zasięgnąć rady a może , w co nie wątpie , ktoś rozwiąże mój problem :). Dostałem do uruchomienia stół do rozkroju szkła. Produkcja włoska z lat 90-tych. Sterowany przez komputer 486 :P 2xLPT i 2xcom ( po parze na os). Maszyna ma 4 osie ( X, Y, Z i obrót noża ( z i obrót siłowniki). Napędy serwo axor minispeed 140 + silniki serwo DC też axor ( sax seria 100). Zasilanie: trafo 69V+mostek+ 10000uF 200V. Problem mam z osia X. Po uruchomieniu programu (włoskiego nie znam ale słownik mam :) ) przy próbie pozycjonowania osi x serwo zaczyna ostro drżeć , ale po delikatnym pchnięci mostu zaczyna jeździć po 10cm w prawo i w lewo. Na napędzie pojawia się błąd lxT co podobno dotyczy braku lub konieczności zastosowania dławika lx. Czasami przy próbie pozycjonowania wywala napęd z błędem nieprawidłowej pracy/braku sygnału z tacho. Tacho sprawdzone, daje napięcia przy kręceniu silnikiem , szczotki jak nowe. Encodery sprawne, pozycja mostów na komputerze dokładna. I tu moje pytanie czy problemem może być zasilanie układu, tzn. czy kondensator z uwagi na wiek może siać jakiś syf? Ciężko dostać 10000uf 200v czy można zastosować 100V? Może trafo? Choć na trafo napięcie skała 69V. A może brak tegoż dławika. Zamieniłem między sobą silniki – efekt ten sam, zamieniłem napędy – efekt ten sam. A i nie wiem jak zachowuje się os Y ponieważ aby pozycjonować Y najpierw musi ustawić się X. Już nie wiem co sprawdzać. Proszę o jakieś pomysły gdzie szukać.
Pozdrawiam i liczę na wyrozumiałość dla laika w temacie cnc., DonJ.



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 14 cze 2012, 19:18

DonJorgello pisze:Ciężko dostać 10000uf 200v czy można zastosować 100V?
Nie można. Lepiej zastosować dwa 4700uF/200V (równolegle).
Trzeba jeszcze sprawdzić ewentualne wahania napięcia na wyjściu mostka.
DonJorgello pisze:Zamieniłem między sobą silniki – efekt ten sam, zamieniłem napędy – efekt ten sam.
Serwa trzeba stroić indywidualnie dla każdej osi. Na początek proszę spróbować zwiększyć stałą czasową członu różniczkującego (D) do chwili ustania oscylacji.


Autor tematu
DonJorgello
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 cze 2012, 19:02
Lokalizacja: Śląsk

#3

Post napisał: DonJorgello » 16 cze 2012, 08:22

Leoo pisze: Na początek proszę spróbować zwiększyć stałą czasową członu różniczkującego (D) do chwili ustania oscylacji.
Bardzo dziekuje za rade , pomogła. Serwo juz nie buja, ale pojawiały sie bledy tacho. Instrukcja zalecała zmiane polaryzacji sygnału i teraz silniki , odziwo oba, kreca bez błędu.
-----
Usterka chyba znaleziona, uszodzona jedna z kart w PC. W komputerze są dwi karty na magistrali ISA. Po jednej na oś + po pare przełaczników z panelu sterowania + sygnały z czujników + sygnały z enkoderów. Wątpie zebym znalazł gdzies nowe/sprawne karty. I tu moje pytanie. Czym zastapic te karty. Nowy PC + ???. Jak dobrze pamiętam serwonapędy sterowane sa analogowo +/-10V na podstawie danych z enkodera.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”