CAM - narzędziownia


Autor tematu
abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

CAM - narzędziownia

#1

Post napisał: abcdef » 07 mar 2019, 19:45

Witam, mam trochę wolnego czasu i chciałbym poznać jakiś dobry system CAM, który jest powszechnie wykorzystywany w narzędziowniach. Robię w NX'ie i jestem z niego bardzo zadowolony ale trzeba się rozwijać dalej. Zastanawiam się nad MASTERCAMEM? Dobry wybór?



Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: CAM - narzędziownia

#2

Post napisał: Butler » 07 mar 2019, 22:18

Używam Mastercama i jestem zadowolony, ale wiem że NX też jest świetny.


czeplin80
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 18 mar 2016, 15:50
Lokalizacja: IL

Re: CAM - narzędziownia

#3

Post napisał: czeplin80 » 07 mar 2019, 22:32

polecam


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 916
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: CAM - narzędziownia

#4

Post napisał: Pneumokok » 12 mar 2019, 22:00

Spróbuj PowerMill. Mniej popularny od MasterCAM'a (tak jak NX). Połowa albo nawet i więcej narzędziowni w Bydgoszczy (czyli zagłębiu form wtryskowych) jedzie na tym sofcie, a do tanich nigdy nie należał (tak jak NX) ;)
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: CAM - narzędziownia

#5

Post napisał: WZÓR » 12 mar 2019, 22:36

Surfcam jest OK.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16209
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: CAM - narzędziownia

#6

Post napisał: kamar » 13 mar 2019, 05:57

MasterCam jest b.dobry ale samotny. Dobry CAM musi mieć tez dobry Cad. Dwa w jednym to dla mnie podstawa, szczególnie w narzędziowni. Fusion full wypas będzie pewnie najtańszy i zaspokoi każde potrzeby.

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: CAM - narzędziownia

#7

Post napisał: Butler » 13 mar 2019, 06:08

Ale się uśmiałem z rana :D Samotny... haha.
Mastercam to CAD i CAM w jednym jeśli o to chodzi... Nie jest jednak wyposażony w tak zaawansowane opcje jak np. SolidWorks. Wytworzyć w nim detal można w pełnym i nieograniczonym geometrycznie zakresie, ale czasem brakuje mi opcji np. Obliczenia naprężeń newralgicznych miejsc, zaawansowanych opcji pracy z złożeniu itd.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16209
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: CAM - narzędziownia

#8

Post napisał: kamar » 13 mar 2019, 06:45

MasterCam ma taki CAD jak Inwentor CAM :) Oba byle jakie.
Choć w Inwentorze się ponoć poprawiło ale dawno nie zaglądałem.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: CAM - narzędziownia

#9

Post napisał: Majster70 » 13 mar 2019, 07:21

Robiłem rekonesans odnośnie systemów Cad/Cam więcej niż 10 lat temu, czyli powinno być wszystko nieaktualne, ale o dziwo, wyrobiona opinia o Mastercamie zdaje się jest prawdziwa: dobry Cam, bardzo ubogi Cad. Zdaje się taką właśnie strategię przyjęli twórcy systemu. Z założenia ma to być moduł do tworzenia obróbek, projektowanie raczej w podstawowym zakresie. I skoro tyle lat Mastercam jest obecny na rynku i ma dobrą opinię, to ta strategia działa, bo znajduje on swoich nabywców. Jest sporo innych Cam-ów z takim podejściem. Z kolei systemy typu NX czy Catia, to wielomodułowe kombajny. Firmy oferują wiele modułów praktycznie do wszystkiego, Cad, Cam są tylko jednymi z wielu cegiełek w systemie. Tyle mojego wymądrzania się o camach i cadach.

Abcdef, twoje podejście do sprawy typu: który system jest najlepszy, to go się nauczę, to mój rozwój - jest wg mnie błędne. To podejście amatorskie, hobbystyczne. Nie profesjonalne podejście do twojej pozycji na rynku pracy. Gdybyś jeszcze był szefem firmy, albo decydował wyborze/zmiany softu, to bym to zrozumiał. Ale będą pracownikiem patrzyłbym na swój rozwój pod kątem rynku pracy, swoich predyspozycji oraz swoich celów. Czyli jeśli zawężasz swój rozwój do Camów, to patrzyłbym jaki jest najbardziej popularny czy popłatny (zależy w co celujesz) w rejonie (stanowisku, itd) gdzie chciałbyś pracować. Jeszcze lepiej, jak byś się nie zawężał do Cama. Przykładowo, masz talenty plastyczne, może lepiej opanować dodatkowo jakiś program graficzny typu Adobe Ilustrator/Corel zamiast Cad/Cam i pracować w grafice/Camie? Wszakże znając technologie wykonania możesz zaprojektować coś dużo tańszego i szybszego w wykonaniu jednocześnie osiągając ten sam efekt, to samo wrażenie na kliencie. Oczywiście każdy ma inne talenty. Ogólnie porządnych specjalistów z pogranicza różnych dziedzin najtrudniej znaleźć.
Myślę, że tego typu analizę powinieneś przeprowadzić.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 936
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: CAM - narzędziownia

#10

Post napisał: ak47 » 15 mar 2019, 08:00

Ciekawe, że nikt nie wspomina o CREO, a to też cad + cam. Osobiście wolę NXa i Solidworks + solidcam, a do druta tylko PEPS. Może warto poszerzyć wiedzę o pisanie programów na druty właśnie ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”