Wiercenie bardzo długich otworów w wałku na przelot

Jak wywiercić otwór długości 170mm w alu na przelot

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Nakiełek200
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2019, 05:33

Wiercenie bardzo długich otworów w wałku na przelot

#1

Post napisał: Nakiełek200 » 20 lut 2019, 06:39

Witam
Może ktoś ma doświadczenie i już coś podobnego wykonywał ?
Potrzebuję przewiercić na przelot pewną ilość otworów w wałkach aluminiowych gatunek 7075 o średnicy zewnętrznej 15mm na długości 150-170mm średnice otworów przelotowych fi 6 i fi 8 i wiele innych średnic między nimi jak fi 6.3 itp... Oczywiście wszystko centrycznie z dokładnością +0.01 - 0.05 . Wiercenie na tokarce manualnej ( nie rozkalibrowana, młody rocznik mały przebieg, dobra marka) . Na cnc mogę użyć wierteł z chłodzeniem wewnętrznym lecz jest większe ryzyko że coś padnie a koszt jednego wiertła kosztuje mnie 800-1200 pln Nadmienię że zamawiam wiertła lufowe do tokarki manualnej za które będę musiał zapłacić również parę tysięcy z czym się liczę. Ale z ciekawości i oczywiście przede wszystkim możliwości oszczędności chętnie zrobię próby na wałkach według rad doświadczonego w tym temacie fachowca co jednocześnie będzie nowym doświadczeniem i nauką.
Posiadam parę wierteł kobaltowych o odpowiednich długościach na ewentualne próby. Może jest możliwość zastosowania jakiejś techniki ? chętnie podejmę próby i wezmę to za naukę.

Za wszelkie sugestie i porady z góry dziękuję




mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

Re: Wiercenie bardzo długich otworów w wałku na przelot

#2

Post napisał: mateu5 » 20 lut 2019, 21:08

Jeśli planujesz wiercić wiertłami lufowymi, musisz mieć chłodzenie przez środek narzędzia, oczywiście możesz sobie takie podłączyć również na tokarce manualnej, jednak pamiętaj, że ciśnienie w układzie chłodzenia również ma tutaj duże znaczenie. Co do samych wierteł to jak już wspomniałeś, nie będą to tanie narzędzia dlatego proponuję Ci abyś poprosił o testy wybranego przez Ciebie wiertła, przyjedzie przedstawiciel, poda parametry, oraz wskazówki dotyczące użytkowania narzędzia, zrobicie kilka sztuk, tak abyś był pewny, że wiertło które oferuje się sprawdzi w twoim przypadku. Jeśli podczas takich testów coś pójdzie nie tak, wiertło będzie mało wydajne, otwór nie będzie centryczny itp to albo zaproponuje Ci inne rozwiązanie albo się podda i stracisz tylko czas i ewentualnie detal w którym np zostanie wiertło :)
Mazak -> Fanuc -> Acramatic -> Sinumeric -> Heidenhain -> Mitsubishi meldas -> EdgeCAM -> NX CAM -> Postprocesory.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiercenie bardzo długich otworów w wałku na przelot

#3

Post napisał: strikexp » 20 lut 2019, 21:37

W aluminium to nie wiem. ale w stali na +0.01 - 0.01 to są rozwiertaki do luf broni hehe. Chyba nawet nie są takie drogie jak patrzę na banggood. Ale Ty pytasz o sprzęt profesjonalny, to musiałbyś popytać u swojego dostawcy.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Wiercenie bardzo długich otworów w wałku na przelot

#4

Post napisał: jasiu... » 21 lut 2019, 16:13

Tak, mam doświadczenie, wiertło lufowe, z wydmuchiwaniem wiórów (zamiast chłodzenia emulsją mgła olejowa pod ciśnieniem). Oczywiście, że takie rozwiązanie sprawdza się, jeśli masz trochę tego do wiercenia, ale działa w miarę bez problemów. Jeśli aluminium, polerowana tzw. płaszczyzna natarcia. No tak, problemem jest wszechobecna mgła, do maszyny zrobiliśmy odciąg, żeby tego nie wdychać.


Autor tematu
Nakiełek200
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 20 lut 2019, 05:33

Re: Wiercenie bardzo długich otworów w wałku na przelot

#5

Post napisał: Nakiełek200 » 23 lut 2019, 07:07

Witam
Dziękuję wszystkim za pomoc. Wykorzystam wasze cenne dla mnie rady i myślę że operacje techniczne skończą się powodzeniem o czym dam znać
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”