Mikrotokarka

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Mikrotokarka

#1

Post napisał: Zienek » 15 sty 2019, 18:09

Cześć,

Dostałem takie zapytanie:
"Toczenie z pręta ;)"

Tolerancja na długości +-0.1
Tolerancja na średnicy +-0.01
Materiał AISI 302 - 1.4310

Zakończenie:
Elipsa, Szpic, Promień, Koronka, Gwóźdź

Max nieosiowość szpicu - 0.01mm

Zakończenie - odcięcie z fazką

Czy ktoś ma taką maszynę, która podoła?

http://www.metalteam.pl/oferta/obrabiar ... cincom-m16

Istnieją maszyny bardziej zegarkowe niż Citizen?
Czym to robić?

Obrazek
Załączniki
image.png
Zakończenia



Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Mikrotokarka

#2

Post napisał: oskaeg » 15 sty 2019, 18:16

Do firmy w której pracowałem, też przychodziły czasem takie zlecenia, ale produkcja tego była po prostu nie opłacalna... Przepraszam, to były rzeczy, które się dało teoretycznie wyprodukować, bo to były jakieś tuleje mosiężne fi12, a mimo tego nie opłacało się przy tym stać i zmieniać co chwilę sztuk...

Dobrze widzę? Od dychy średnicy do 1 mm z kwasów ki? Z całym szacunkiem, ale takie ogłoszenie nie powinno być w ogóle zamieszczone na forum, bo obniża tylko poziom, no chyba ze w dziale na luzie, ale to ze ludzie wymyślają kwadratowe jaja, to nie jest śmieszne, tylko tragiczne...

Ktoś sobie coś wymyślił, uroił, potrzebujemy igłę 0,1 mm jak to zrobić? No jak to jak? Wytoczyć...

Zienek to jest technicznie nie wykonalne, masz gotowe igły 0,3 mm używane do akupunktury. Weź taka igłę zrób ze stożka płaskie i zrób taką koronkę, spróbuj wydrążyć, powodzenia...

Zobacz sobie film w internecie jak się robi druty, jak się robi igły...

Dla mnie to jest ogłoszenie typu troll, nie marnuj człowieku swojego czasu na takie pierdoły, bo czas to pieniądz, a pieniędzy nie należy marnować...

Weź policz firmie która Ci to dała 300 euro za konsultację technologiczną, powinno się w końcu płacić za brak wiedzy...

To jest zapewne zapytanie od firmy kosmetycznej, możliwe ze chodzi o igły do makijażu permanentnego, albo o coś podobnego, dlatego taki materiał.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Mikrotokarka

#3

Post napisał: grg12 » 15 sty 2019, 19:26

Czyżby ostrza do "pogo pin" do automatycznego testowania płytek drukowanych?


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Mikrotokarka

#4

Post napisał: Kazik_Wichura » 15 sty 2019, 21:58

https://www.tornos.com/en/content/swissnano
http://youtu.be/UxjSLjAGG_Y

Po typach zakończenia wydaj się, że to właśnie igły testowe.

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Mikrotokarka

#5

Post napisał: oskaeg » 15 sty 2019, 22:03

Faktycznie, kolega ma racje, kształt główek taki sam jak w tych elementach "pogo pin", tylko jak wpisałem to z ciekawości w Google, to mniejszych jak 1,3 mm jeszcze nie wiedziałem... Może są faktycznie jeszcze mniejsze średnice, ale żeby o średnicy główki 0.1 mm? Z tego co widzę, to te elementy "pogo pin" wcale nie są aż takie małe...

Te tokarki były bardzo dokładne http://www.lathes.co.uk/hardinge/ ale na boga, nikt przecie nie toczy igieł 0,1 mm na tokarce :)
Ostatnio zmieniony 15 sty 2019, 22:09 przez oskaeg, łącznie zmieniany 1 raz.


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Mikrotokarka

#6

Post napisał: Kazik_Wichura » 15 sty 2019, 22:08

0.3 mm używałem i montowałem osobiście w testerze. Zegarmistrzowska zabawa. 0,1 mm też są do kupienia, ale to już na specjalne zamówienia.

na początku filmu jest rysunek z wymiarami.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2019, 22:18 przez Kazik_Wichura, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Mikrotokarka

#7

Post napisał: oskaeg » 15 sty 2019, 23:04

Mnie klient przywiózł kiedyś całą paczkę igieł 0,3 mm właśnie do akupunktury, igły bardzo elastyczne, wyginają się we wszystkie strony, ale nie pękną... Mają bardzo fajne, medyczne zastosowanie...

Ta nano_tokarka którą zamieściłeś jest niesamowita! Alle element z filmu ma 4,5 mm długości przy średnicy powiedzmy średnio 0.3 mm (mówię średnio bo nie wszystko jest zbyt czytelne dla mnie, z tego co tu widzę jest to robione z pręta 1.5 mm tak?

To na prawdę prawdziwe cudo, ale podkreślmy ze na filmie masz 4,5 mm długości a kolega ma w tabelce długość 35mm przy średnicy 0,1 mm potem masz 0,13 mm 0.18 mm a długość pozostaje mniej więcej taka sama... Te moje igły maja 50 mm przy 0,3 mm.

Ciekawostka bardzo fajna, można zacząć produkować drogie zegarki, ale do zastosowań Zenka, to się chyba raczej nie nada...

Dodane 48 minuty 19 sekundy:
Mam 3 tonowa grawerkę, na której frezuje gniazda swoich foremek, ale mniejszym frezem jak fi0.6 to jeszcze nie frezowałem, tzn mówię o palcowym.

Korci mnie trochę kupienie frezów fi0,1 i wyfrezowanie jakiegoś gniazda, ale się boję ze te frezy zaraz strzela i nic z tego nie będzie... Macie jakieś filmiki, albo zdjęcia takich nano frezowań?

Ja sobie robiłem kiedyś takie próby w laminacie PCB, frezami grawerskimi 0,1 i 0,3 mm, bo miałem kiedyś coś tam komuś wyfrezować, ten ktoś się później z tego wycofał, a zdjęcia zostały.... Laminat był złapany w szczęki uchwytu, także nie był równy, a i tak wyszło to nawet ciekawie...

Nawet nie wiem dokładnie ile ma mieć ta najmniejsza ścieżka, bo ja tego nie mierzyłem, tylko tak na ślepo z ręki to wyfrezowałem. To w rzeczywistości wygląda jakbyś włosa na papier położył, dziwiłem się ze frez tego nie rozerwał...

Obrazek
Obrazek


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mikrotokarka

#8

Post napisał: strikexp » 16 sty 2019, 01:25

Myślisz że to włos a tam deceptikon pełza do twojego USB w komputerze :mrgreen:
Sorry nie mogłem się powstrzymać. Tak mi się przypomniały takie mikrourządzenia z uniwersytetów.
Tak sobie myślę że przy takich wymiarach to chyba lepsza byłaby obróbka laserem. Ale to tylko takie moje myślenie.


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Mikrotokarka

#9

Post napisał: Kazik_Wichura » 16 sty 2019, 08:21

Na filmie faktycznie obrabiany przedmiot ma tylko 4,5 mm długości i tak z pręta 1,5 mm. Sprawdziłem katalog igieł testowych, faktycznie może być że te cienkie igły nie są całe toczone. Są dostępne tylko zakończenia typu ostrego, a nawet jak jest koronka (te ząbki) to tylko na średnicy drutu. Jednakże 0,6 mm igły są dostępne w całym asortymencie.

Tokarki typu Swiss mnie fascynują. Mam u siebie tokarkę CNC, którą wykonuje rzeczy głównie pod swoje potrzeby, ale zawsze marzyła mi się tokarka typu swiss, tylko te ceny. Za Tornosa po modernizacji z 28 narzędziami i 5 osiami toczącego z pręta 27 mm- minimum 60k Euro.
Może praca Adama nad jego tokarką przekona mnie, że jest szansa na zbudowanie takiego urządzenia dla siebie. I nie mówię tu o toczeniu igieł testowych - ale wykonywanie elementów z pręta fi10.

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Mikrotokarka

#10

Post napisał: oskaeg » 16 sty 2019, 22:24

Jak chcesz toczyć z pręta fi10 to budowa takiej tokarki to żadna filozofia, potrzebujesz po prostu kawał dobrego żeliwa na bazę. Łoże minimum 200 kg, zamiast wrzeciona możesz użyć wrzeciona mokrego chińczyka z oprawkami do fi10, nie będziesz miał co prawda przelotu wrzeciona, ale to wrzeciono ma na prawdę bardzo małe bicie, jest tanie... Przede wszystkim najważniejsza jest konstrukcja, zobacz sobie tą:

Obrazek

Wszystko ograne w CNC i myślę ze powinieneś uzyskać dość przyzwoitą dokładność... Nie jestem pewny, ale być może jest możliwe wykonanie przelotu w mokrym chińczyku, zwłaszcza w tych wersjach 3Kw, orientuje się ktoś? Ja rozbierałem kiedyś mokrego chińczyka i z tego co mi się wydaje może była by taka nadzieja...

Ja mam bardzo dokładną frezarkę, ale jak musiałbym coś wytoczyć bardzo dokładnego to wsadziłbym oszlifowany wcześniej wałek we wrzeciono, nóż na stół, zrobiłbym sobie program i "toczył" z frezarki... Tylko to masz tak na prawdę na długość narzędzi, czyli przy fi10 to można by było toczyć odcinek powiedźmy do max 50 mm a tak optymalnie to do 30mm, ale wytoczenie czegoś na poziomie 10 - 15 mm to spokojnie...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”